Moi.
Aloitteleva teeseitse-pyöränkorjaaja kysyisi neuvoa...
Napadynamolla toimiva valo toimii toisessa renkaassa mutta toisessa ei. Eli itse valaisin on ehjä (ja upo uusi)
Liittimen napadynamolla olen koittanut pussailla, joten... kysymys kuuluu, että mikä muu noissa napadynamoissa voi mennä rikki? Ja pystyykö/kannattaako korjata/korjauttaa?
Ja joo tiedän paristokäyttöiset ledivalot jne. Joten muuta valaistusta ei kannata tässä ehdottaa, vaan jakaa ongelman ratkaisuksi tietämystä jos sitä joltain löytyy!
Napadynamo shimano vikaa
12
301
Vastaukset
- Anonyymi
Ei se voi toimia toisessa, jos se on toisessa.
- Anonyymi
Selvitä napadynamon mallinumero ja katso Shimanon sivuilta miten ja millaisella liittimellä kytketään myös takavalaisin dynamoon.
Ei ole kyse takavalosta. Vaan siitä että toisessa napadynamossa valo toimii, toisessa ei. Eli toinen napadynamo on rikki.
Onko tähtitiedettä ja turhaa vaivaa alkaa etsimään vikaa purkamalla dynamo?
Tästä on kysy
- Anonyymi
Ymmärrän kysymyksesi niin, että sinulla on kaksi etupyörää, joissa on Shimanon napadynamo. Toisen kanssa valo toimii, toisen ei.
Jos saat käyttöösi yleismittarin, koita sen piikeillä mitata, antaako se "viallinen" napa virtaa. Näin liittimien yhteensopivuus ei vaikuttaisi asiaan.
P.S. "Eturengas" viittaa vain siihen kumiseen etupyörän ulommaiseen osaan. Termistö on mitä on. Jos haluaa, ymmärtää kysymykseni pointin.
2 eri napadynamollista vannetta. Toisessa lamppu toimii. Toisessa lamppu ei toimi.
Liittimet putsattu.
Mikä muu voi napadynamossa hajota? Kannattaako purkaa/korjauttaa/vastaavaa vai nakata Pyhäjärveen?- Anonyymi
Joku siellä dynamon sisuksissa on vialla.
Ennen tunkiolle paiskaamista tee dynamolle ruumiinavaus ja tarkastele sen sisälmyksiä löytääksesi vian aiheuttajan. Anonyymi kirjoitti:
Joku siellä dynamon sisuksissa on vialla.
Ennen tunkiolle paiskaamista tee dynamolle ruumiinavaus ja tarkastele sen sisälmyksiä löytääksesi vian aiheuttajan.Siinäpä se. Onko se "mahdoton homma" vai mahdollisuuksien rajoissa toteuttaa ja ehkä saada vika selville/korjattua.
Kun ikinä en ole napadynamoa purkanut.- Anonyymi
YhMTre kirjoitti:
Siinäpä se. Onko se "mahdoton homma" vai mahdollisuuksien rajoissa toteuttaa ja ehkä saada vika selville/korjattua.
Kun ikinä en ole napadynamoa purkanut.Kokeile vaikka youtubesta tai netistä etsiä "shimano napadynamo purku" ja jos ei kotimaisella löydy niin "shimano hub dynamo disassembly/maintenance/overhaul/cleaning/repair".
Kokeile hakua myös ilman valmistajan nimeä.
- Anonyymi
Suomessa on yli 60 Pyhäjärveä. Tulee kalliiksi heittää napadynamoita ulkorenkaineen jokaiseen mutakulppaan.
- Anonyymi
Youtubessa "Loner Bikes" nimisellä kanavalla Shimanon napadynamon purku ja huoltovideoita.
Toki muitakin vastaavia paljon.- Anonyymi
Cycle Maintenance Academy "Bicycle dynamo hub care and maintenance - Shimano Nexus overhaul"
Rust to Race-Cycles "Shimano Dynamo Hub Dismantling & Repair | Fixing Faulty Connection | Full Step-by-Step Guide"
Loner Bikes "Why your SHIMANO DYNOHUB not working good?"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad981643- 541083
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4201041- 166962
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126772- 81699
- 51698
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38665- 57661