Ainakin Kelloniemellä ja Alatalolla. Toinen haastaa riitaa joka ikisessä asiassa kun siihen vähänkään tilaisuutta tulee (paraskin työjärjestyksessä pysyjä). Toinen vaan pyytää puheenvuoroja ja haluaa päästä ääneen vaikka mitään sanottavaa ei ole.
sama meno jatkuu valtuustossa näemmä
27
705
Vastaukset
- Anonyymi
Kolme persua otti kokouksessa enemmän puheenvuoroja kuin muut valtuutetut yhteensä. Kelloniemen kopiokone -monologi oli varmasti yksi naurettavimmista, mitä tuossa salissa on koskaan kuultu.
- Anonyymi
On se kumma kun ei saa tulostaa kaupungin koneilla kopioita omiin käräjöinteihin potkuistaan!!
Jo on aikoihin eletty?
- Anonyymi
kelloniemi/alatalo yksinpuhelukokous, kaikkea se striimaus teettää!
- Anonyymi
Heillä on sananvapaus!
- Anonyymi
On toki sananvapaus. Mutta pitää miettiä, mitä suustaan päästelee. Toinen pyörii lillukanvarsissa ja toinen kokemissaan henkilökohtaisissa vääryyksissä. Näiden käsissä tuskin on Kempan tulevaisuus. Uusi puheenjohtaja piti eka kokouksessa taivaita syleilevän alkajaisopuheen, jonka sanoman oli jo toiseen kokoukseen mennessä hylännyt eli sen pituinen se.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On toki sananvapaus. Mutta pitää miettiä, mitä suustaan päästelee. Toinen pyörii lillukanvarsissa ja toinen kokemissaan henkilökohtaisissa vääryyksissä. Näiden käsissä tuskin on Kempan tulevaisuus. Uusi puheenjohtaja piti eka kokouksessa taivaita syleilevän alkajaisopuheen, jonka sanoman oli jo toiseen kokoukseen mennessä hylännyt eli sen pituinen se.
Juhanalla on oikeus pitää vaikka 5 tunnin puhe
- Anonyymi
Olis salissa kovin hiljaista, jos ei Juhana ja Paula ottaisi asioihin kantaa. Kyllähän puheenjohtaja antaa puheenvuorot, jos pyytää - mutta jos ei ole mitään sanomista. Uusien täytyy rohkaistua ja osallistua keskusteluun. Ottakaa oppia tästä pariskunnasta.
- Anonyymi
Älkää missään nimessä ottako oppia!
Opetelkaa kokoustekniikka haltuun ja tapamenetelmät kuinka valtuustossa sekä lautakunnissa tulee toimia, se on teidän velvollisuus! - Anonyymi
Ei hengen edestä tästä häirikköpariskunnasta pidä oppia tietenkään ottaa eikä uudet edustajat mitään tyhmiä ainakaan suurimmalta osilta ole.
- Anonyymi
Kelloniemi puuttui kokouksessa myös toisten valtuutettujen puheenvuoroihin ottamalla "työjärjestyspuheenvuoroja" , vaikka rivivaltuutettuna hänellä ei ole sellaiseen mitään oikeutta. Hän siis näkee oikeudekseen puhua pitkiä puheenvuoroja aiheesta kuin aiheesta, mutta väittää sitten mielivaltaisesti muiden puheenvuoroja asiattomiksi. Eli yrittää selvästi vaientaa muita valtuutettuja, ja on tässä nähtävästi jo onnistunutkin.
- Anonyymi
Joopa joo...Suurin osa valtuutetuista oli jälleen tulleet pullakahveelle ja kuittaamaan kokouspalkkiot ja matkakorvaukset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joopa joo...Suurin osa valtuutetuista oli jälleen tulleet pullakahveelle ja kuittaamaan kokouspalkkiot ja matkakorvaukset.
On mukavampiakin paikkoja käydä pullakahveilla kuin muutaman henkilön paskanjauhannan kuunteleminen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hengen edestä tästä häirikköpariskunnasta pidä oppia tietenkään ottaa eikä uudet edustajat mitään tyhmiä ainakaan suurimmalta osilta ole.
No viime valtuustokaudella oli super innokas uusi naisvaltuutettu, joka omaksui Juhanan ja Paulan tyylin kritiikittömästi. Sitten kävi seuraavissa vaaleissa kuten kävi eli itku pitkästä ilosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hengen edestä tästä häirikköpariskunnasta pidä oppia tietenkään ottaa eikä uudet edustajat mitään tyhmiä ainakaan suurimmalta osilta ole.
Korjaus:
ei ole häirikköpariskunta
Huomautus:
hoitavat äänestäjiltä saamaansa tehtävää ja vielä erinommaisesti
- Anonyymi
kelloniemei ja alatalo sex suhde
- Anonyymi
Kerrompa sivusta seuranneena.
Kemijärnellä on soppa keitetty jo vuosia sitten, ehkä kymmeniä. Riidat tulevat jatkumaan, eikä se aina ole tietyn pariskunnan syy.
Sopan aineksiin löytyy monet syyt. Suhteessa väkilukuun on paljon viranhaltioita jotka on polittisin perustein valittu. Suuret suvut jotka äänestävät omien etujen valvojat.
Keskustan monopoliasema vuosikymmeniä, ja totuttuun tapaan Keskusta on siitä ottanut ilon irti. Elikkä kun nämä ainekset laitetaan soppaan ja aletaan hämmentämään ,riidat tulee jatkumaan.
Siksi onkin hyvä että edes valtuuston puheenjohtaja tulee ulkopuolelta tämän keitoksen.- Anonyymi
Nuo ajat ovat jääneet 60- luvulle.
Siellä eletään vieläkin mennyttä aikaa....tulkaa pois!
Ajat ja tavat on muuttuneet!
- Anonyymi
Viimeiseen 15 vuoteen (ainakaan) polittiisin perustein ei ole valittu kuin E.Pöyliö.
- Anonyymi
Kemijärven tilannetta rauhoittaisi se, että kaupunginhallitus vaihdettaisiin nyt heti. Se antaisi nyt tähän vaikeaan tilanteeseen ehkä helpotuksen. Muuten en ota kantaa, mutta sanon vain, että valtuuston kokouksia pitäisi alkaa pitää Suomulla.
Suomua pitää muutenkin kehittää rauhoittumisen ja hiljaisuuden paikkana. Kun turisteja tulee valtavasti nyt, niin osa kaipaa hiljaisuutta. Levin ja Rukan kaltaista juomis- ja sikailupaikkaa kukaan ei kaipaa.- Anonyymi
Suomu on Kiinalaisten hallussa .
Kemijärven Koilliskunta-hotelli Venäläisten.
Mitä vielä, Sokos on Kuusamolaisten (Koillissuomen osuuskauppa). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomu on Kiinalaisten hallussa .
Kemijärven Koilliskunta-hotelli Venäläisten.
Mitä vielä, Sokos on Kuusamolaisten (Koillissuomen osuuskauppa).Kaupungin pitäisi rakentaa Suomulle heti se keskus. Uusi kaupunginhallitus voisi ottaa sen Harjulan asian oikeasti esiin. Edellinen kaupunginhallitus ei tehnyt sitä. MIKSI? Myös KY toiminta selvitettävä. Kaupungin sinne yksimielisesti lähettämän aloitteen kohta. Jos KY ei halunnut käsitellä asiaa, heidän olisi pitänyt aloite lähettää takaisin kaupungille ja ilmoittaa, emme halua toimia tässä asiassa. Heillä on siihen oikeus. Silti olisi pitänyt ilmoittaa.
On todella kurjaa, että tämä asia on nyt tällä lailla. Mutta ei se auta, kuin että taistellaan vaan ystävät ja eläimet, Lapin ja Suomun luonnon puolesta!
- Anonyymi
Kelloniemen ja Alatalon säälittävä peli on jo nähty.
Tuo valtava vihan pigäminen kaikkia kohtaa taitaa syödä heidän voimavsransa täysin. - Anonyymi
Mikä tämä Ahola oikein on?
Uusituttavuus?
Jutuista ei saanut oikein selvää, rehellisyyttä ja avoimuutta kyllä paasasi.- Anonyymi
Elinvoimalautakunta sekaisin kuin seinäkello!
Ei siihen kauaa mennyt.
- Anonyymi
Kuka on vähiten ääniä saanut ja jatkaa virassaan.
Lähetetyssä tiedotteessa vaaditaan yhtiön hallituksen puheenjohtajan eroa.
Tiedotteessa sanotaan lopuksi, että työyhteisön jäsenillä ei ole luottamusta yhtiön hallituksen puheenjohtajan toimintaan. - Anonyymi
Muutkin kuin tämän ketjun sankarit ovat päässeet valokeilaan
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19073231/valtuustosta-tuli-korkalon-farssi- Anonyymi
Varmasti valokeilaan pääsy johtuu siitä, kun pumppuvoimaloiden puoltajilta tule muuta tietoa kun vain, että Pummppuvoimalat pitää rakentaa.
Vastapuoli on esittänyt laajalti tietoutta pumppuvoimaloita vastaan. siksi asiaa selventäisi jos nämät puoltajat kertoisivat mitä yleisö vaatii.
On mainostettu mahtavista varotuloista, tästä olisi selventävää saada virallista tietoutta.
Samoiten puhutaan tulevista työpaikoista, tästäkään ei todellista tietoutta.
Kun näistä asioista hankittaisi virallista tietoa se selventäisi asioita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja9614143Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va185840Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545551SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1475387Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2015122Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2894220HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.213900"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873601Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant13507Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan193469