Rakentavaa kommenttia vailla !!

LilQuest

En tiedä onko täällä kyseisestä musiikin lajista kiinnostuneita, mutta toivon että saisin hyvää rakentavaa kommenttia hiphop-biiteistäni !!
En siis kaipaile "hyvää" tai "huonoo" -tyylisiä kommentteja vaan myös perusteluja mielipiteiden ohelle !!
Biitit löytyvät osoitteesta:
http://www.mikseri.net/lilquest

Alkupään biitit ovat uusimmasta päästä, mutta nekin jo jonkin verran vanhoja... Lisää on tulossa kokoajan, kun niitä kehtaan esille pistää.
Eli siis palautetta kaivataan !!

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kollujala

      Itse en ole kyseisen musatyylin mikään fanaattinen fani. Enkä myöskään musiikin ammattilainen. Opiskelen tosin siihen suuntaan koko ajan.

      Siis palaute kuunneltuani vähän noita biisejä:
      Ensimmäisenä ja tärkeimpänä sanon että yllätyksellisyys puuttuu. Siis en puhu vain esim. melodisista yllätyksistä, vaan koska tää musatyyli ei ole niin monimutkaista (esim. biiseissä ei montaa eri osaa) niin yllätyksiä saa myös paljon tehtyä saundi valinnoilla.
      Varsinki rummut ja basso melkein päällimmäisenä. Kompin ei tarvi olla monimutkainen ja ei tarvi sisältää paljon lyhyitä aika-arvoja. Joku jännä basarisaundi ja siitä lähtee rakentamaan. Legenda kertoo että English man in new york biisin väliosassa "basari" on sämplätty koripallolla ja "virveli" asella. Ainakin niin joku on sanonut..

      Eli siis mielikuvitus kehiin kun saundeja miettii. Tai oikeestaa, enempää miettimättä voi joskus keksiä yllättävän toimivia ratkaisuja.

      Myös yks tekniikka, mitä monet käyttää on kaksi eri komppia päällekkäin. Toinen esim. sämplätty jostain vanhalta jazz-levyltä ja toinen perinteisempi "konekomppi".

      Ja vielä tuli mieleen että myös kaikenlaiset etno-soittimet on tosi suosittuja melodia soittimia noissa hip hop jutuissa. Laita siihen joku, (vaikka sitar, mikä on tosin jo aika käytetty) soittamaan jotain melodiaa, niin saattaa syntyy jotain mielenkiintoista.

      Kannattaa kuulostaa omaperäiseltä, niin saat huomiota paljonkin osakseks! =)

      Mut hyvillä jäljillä oot mun mielestä. Kuten sanoin, en ole ammattilainen.

      Hyvät jatkot

      • LilQuest

        Kiitokset näistä !!
        Sen verran oon kokematon näissä viel et en oo noihin sämpläyksiin vielä kajonnut, mutta eiköhän tässä vielä jossain vaihees niitäki aleta käyttää. Saundivalikoima ainaki kasvaa huimasti !!


    • hyvä kappale

      pidän konemusiikista ja klassisesta musiikista.

      kuuntelin 6 sävellystäsi, ja viittä sävellystä vaivaa yllätyksettömyys, eli kappaleissa ei ole miten tuon nyt sanoisi, jippoja tyylilajien vaihtelua, ei ole iskeviä riffejä, ei pääse syntymään mitään fiiliksi noita kuunnellessa.

      kappale Best comes to best paras näistä kuudesta.
      kappaleessa ja tämän kappaleen poltan cd:lle.

      Best comes to best kappaleessa huonoa on pianon soitto. piano-osuudet pitäsi soittaa oikealla pinolla ja paremmin kuin tässä ja muut soittimet pitäisi myös soittaa oikeilla soittimilla.
      (mutta tämähän on konemusiiikkia)

      Best comes to bestistä olisi mukava kuulla versio jossa kappale soitetaan oikeilla soittimilla. mutta se vaati taas studion ja paljon eri soittimia ja se olisi varmaan kallista.

      Huom. olen vain tavallien musiikin kuuntelija ja konemusiikin teko kiinnostaa minua.

      en tiedä oliko kritiikkini rakentaavaa ja asiallista.

      mutta, hyvät sävellykset löytävät lopulta kuuntelijansa ja huonot jää unholaan.

      hyvää jatkoa säveltäjän urallesi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      169
      3877
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      79
      3080
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      46
      2133
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2033
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      52
      1888
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1331
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1268
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1260
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1048
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      758
    Aihe