Suurin koskaan Suomessa järjestetty urheilutapahtuma? Enpä usko, mihin olympialaiset ovat unohtuneet? Sitäpaitsi niillä oli paljon suurempi vaikutus senaikaiseen yhteiskuntaan kuin näillä kisoilla tulee olemaan nykyiseen.
Vähän lisää mietintää noihin hypetysteksteihin...
Suurin koskaan?
9
4823
Vastaukset 9
- oli pienempi
MM-kisat ovat suurempi tapahtuma kuin yli 50 vuotta sitten järjestetyt olympialaiset. Vuonna 1952 olympialaisiin osallistui itse asiassa vähemmän maita ja urheilijoita, kuin tämänvuotisiin MM-kisoihin.
Eli kyllä se toimitus jotain tietää. - Urheilufriikki
Itse asiassa MM-kisat ovat suuremmat kuin vuoden 1952 olympialaiset. Nykymittakaavassa nuo Helsingin olympialaiset eivät yllä yleisurheilun MM-kisojen kokoluokkaan, jos mittareina käytetään osallistuvia maita, urheilijoiden määrää ja kisavieraiden määrää.
Niin se maailma menee eteenpäin reilussa 50 vuodessa. Yhden urheilulajiperheen MM-kisat ovat kasvaneet aikamoiseksi sirkukseksi...Kumpikaan ei nyt ymmärtänyt asian ydintä, eli kisojen merkitystä. Tottakai sirkus on suurempaa nykyään, tarkasteltiin sitä sitten millä tahansa mittareilla, mutta peräänkuulutan nimenomaan sitä, että tajuttaisiin, kuinka iso asia olympialaiset olivat tuolloin suomalaiselle yhteiskunnalle. MM-kisojen järjestäminen nykypäivänä ei pääse lähellekkään sitä mitä olympialaisten tänään tai edes 50 vuotta sitten. Ja MM-kisat eivät tule juurikaan muuttamaan yhteiskuntaa tai Helsinkiä kuin hetkellisesti, kun taas olympialaiset aikanaan toivat Suomeen paljon uutta ja pysyvää muutosta. Myös psykologinen vaikutus oli suuri, ja taloudellisista olenkin jo toitottanut.
- Historiaa lukenut
Vuoden 1952 kisoja pitää arvostaa ajankohta huomioonottaen. Nyt on kaikki toisin, eikä vain tätä aikaa ajatellen voi mollata aikaisempia kisoja, jotka tehtiin aivan eri lähtökohdista. Suomi on kuitenkin aina saanut järjestelyistään vain kiitoksia.
Historiaa lukenut kirjoitti:
Vuoden 1952 kisoja pitää arvostaa ajankohta huomioonottaen. Nyt on kaikki toisin, eikä vain tätä aikaa ajatellen voi mollata aikaisempia kisoja, jotka tehtiin aivan eri lähtökohdista. Suomi on kuitenkin aina saanut järjestelyistään vain kiitoksia.
Tätä minä hain. Kiitos ymmärryksestä :)
- simppeli vinkkeli
Maailman mittakaavassa suurimmat kisat Suomessa.
Suomen mittakaavassa eivät ole suurimmat kisat Suomessa.- heppa9876
Faktat kuntoon!
- Olympialaisiin 1952 osallistui 4 925 urheilijaa
- 2003 MM-kisoihin osallistui 1,907 urheilijaa
Ainakin urheilijoiden määrässä jää kauas taakse.
- 1952 ihmisiä oli 2,636,388,259
- 2005 ihmisiä on 6,451,058,790
Eli kisavieraita voi osallistua Helsingin olympialaisiin 2,5-kertainen määrä, että kisat olisivat maailman kokoon suhteutettuna isommat.
Osallistuvien maiden lukumäärä lienee pyörii nyt reilussa 200 kpl:ssä, kun vuonna 1952 se oli 69 maata. Kuinka paljon maita oli ylipäätään 1952 tai nyt? - stadin kundi
heppa9876 kirjoitti:
Faktat kuntoon!
- Olympialaisiin 1952 osallistui 4 925 urheilijaa
- 2003 MM-kisoihin osallistui 1,907 urheilijaa
Ainakin urheilijoiden määrässä jää kauas taakse.
- 1952 ihmisiä oli 2,636,388,259
- 2005 ihmisiä on 6,451,058,790
Eli kisavieraita voi osallistua Helsingin olympialaisiin 2,5-kertainen määrä, että kisat olisivat maailman kokoon suhteutettuna isommat.
Osallistuvien maiden lukumäärä lienee pyörii nyt reilussa 200 kpl:ssä, kun vuonna 1952 se oli 69 maata. Kuinka paljon maita oli ylipäätään 1952 tai nyt?jos te mittaatte kisoja yleisömäärällä niin sekä
olumppialaiset että mm-kisathan ovat kylä-
kilpailuja . yleisömäärältäänhän pohjoismaiden
suurin tapahtuma on jo pitkään ollut MM-ralli
- fsfsv
Tuota ei moni tule ajatelleeksi. On ne silti suurimmat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062185- 103886
- 64791
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21696Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511686Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 60570
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551
