Esimerkksi Kilpisjärveltä ei löydy hrlposti työntekijöille asuntoa jonka pystyisivät vuokraan?
Vaikka Kilpisjärvelle rakennettaisiin korkea kerrostalo, olisi oletettavaa asunnot menisi yksityisille. Ehkä jopa yksittäinen ostaja hankkisi ne kaikki ja vuokraisi niitä hitelihinnoin?
Monilaki lapin alueilla eivät saa työntekijöitä kun ei ole asuntoja. Luulisi tulevaisuudessa uusien yritysten rakennuttavan tilat työntekijöille kun esimerkiksi rakentaisi hotellin? Todennäköisesti ei niin kuitenkaan kukaan tee, sitä vai luullaan jostain niitä tekijöitä löytyy?
Asuminen Kilpisjärvi
4
365
Vastaukset
- Anonyymi
Sitähän ne työnantajat nykyään itkee että ei saa työntekijöitä. Miten voi tulla töihin esim tänne käsivarteen jos ei ole asuntoa. Ei ainakaan elämään normaalia elämää. Joku sänky tarjolla jossain takahuoneessa tai kämpässä, keittiöt ja pesutilat yhteisiä. Työntekijän palkat eivät suomessa ole niin korkea että niillä osteltaisiin asuntoja esim. Kilpisjärveltä. Kunnatkaan eivät näytä haluavan vakinaisia asukkaita kun asuntoja ei rakenneta. No ei tarvitse rakentaa päiväkoteja eikä kouluja eikä paljon muutakaan kun rikkaat käyvät vain pieraisemassa tunturimaisemissa ja hyvässä lykyssä pistävät jonkun millin ylimääräisistä tunturikämppään.
- Anonyymi
Se kun ei auta vaikka tehtäisiin niitä kerrostaloja Kilpsjärvelle, ne menisi heti sijoittajille jotka myisivät ne kalliilla hinnalla tai osan vuokraisivat?
Se on se jo alkuun ongelma. Kilpisjärven monet talot mökit on norjalaisten omistuksissa joten seudulla pyörii ihmisiä joilla on kolmekertaa suuremmat palkat kuin suomalaisilla Suomessa. Lappi monilta osin siis on mahdoton löytää halvempaa työvoimaa, teltassa kun ei voi asua. Eikä pienituloisilla olisi mitään mahdollisuutta asua kalliissa yksiössä jos niitä tehtäisiin.
Katsoin tuossa päivä pari sitten Kittilässä vuokra asuntoja, taisi olla kaikki vähintään 2000euroa kuukaudessa. Siis pääkaupunki Helsingin keskustan hinnoissa.
- Anonyymi
Ihmisoikeusasiamiehillä olisi tekemistä täällä lapissa turismin, hotellien ...palveluskessa olevien työntekijöiden majoitus -ja asuntoasioissa. Jotenkin asia on jäänyt huomaamatta politikoiltakin vaikka täällä ramppaavat ruskaa katsomassa ja paikallispolitikot taas ovat järkiään sokeita. Marjanpoimioiden asumis-ja olosuhteiden oloista on jo vuosia käyty käräjöitä.
- Anonyymi
Ihme ettei siellä Norjanka puolella ole rakennettu pieniä kerrstaloja. Joskus katsonut Tromsan asuntojen hintoja, jota samaa hintatasoa kuin monilla paikkakunnilla Suomessa. Mikä siinä esteenä ettei Norja ole halunut suomalaisia enempi töihin lähelle Suomen rajaa? Mikäli oikea käsitys noillaki alueilla Norjassa on paljon tehtäviä, ne vain on kaiketi enempi maan alla kuten puolustusvoimien tukikohdat, vesivoimala, ulkona auraus, teiden kunnostus ja muuta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude20615046Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610500Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy11510060Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089331Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k529152Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump167018Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566925Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1816497Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1636157Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335588