Vähän outo tapa kyllä, jos on esim. risteykseen tulossa ja tarkoitus kääntyä oikealle. Saksassa moottoriteillä ymmärtää, jos tulee joku äkillinen hidaste edessä, niin tajuaa 300:n vauhdissa nostaa jalkaa heti kaasulta, kun edessä alaa vilkkushow.
https://www.is.fi/autot/art-2000011488121.html
"...autoilijan tulisi pitää vauhti tasaisena ja kytkeä hätävilkut päälle, kun hälytysajossa oleva ajoneuvo lähestyy takaa päin. Hätävilkuilla näytetään, että on huomannut hälytysajoneuvon.
Vilkut voi sammuttaa, kun sinut on ohitettu.
Hätävilkkuja sää käyttää pysäytetyssä tai liikkuvassa ajoneuvossa, jos halutaan varoittaa välittömästä vaarasta. Käyttö on sallittua myös taajamassa. Hätävilkun laajempi käyttö tuli sallituksi tieliikennelain uudistuksen myötä kesällä 2020."
Hälytysajossa olevan auton morjestaminen hätävilkuilla
6
115
Vastaukset
- Anonyymi
Toivottavasti et oikeasti käänny risteyksestä, jos hälytysajoneuvo on tulossa. ☝🏻☝🏻☝🏻☝🏻!!!!
Parempi odottaa, että hälysyajoneuvo on jo menossa pois päin eikä lisää ole näkyvissä ja vasta sitten kääntyä.- Anonyymi
Pitää siirtyä hälytysajoneuvon alta pois. Hälytysajoneuvolle pitää lain mukaan antaa esteetön kulku. Ei saa häiritä tai estää hälytysajoneuvon etenemistä.
- Anonyymi
Höh. Jos olet kääntymässä, niin näytät tietysti vilkkua kääntymisen merkiksi.
- Anonyymi
Mutta ohjeen mukaan pitää kytkeä hätävilkut, eikä saa edes pysähtyä. Ja pitäisi kääntyä oikealle, ja osoittaa muille tielläliikkujille kääntymisaie.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta ohjeen mukaan pitää kytkeä hätävilkut, eikä saa edes pysähtyä. Ja pitäisi kääntyä oikealle, ja osoittaa muille tielläliikkujille kääntymisaie.
Sen tajuaa, ettei pysähtyä pidä. Silloin saattaa hyvinkin häiritä ja estää hälytysajoneuvon etenemistä. Pois tieltä ja maantiellä pidetään tasainen nopeus ja siirrytään reunaan ajamaan. Silloin häiritsee vähiten. Toki jos on jokin parkkipaikka tai muu vastaava alue, jonne voi koukata alta pois ilman, että hälytysajoneuvo joutuu sen vuoksi hidastamaan, niin silloin voi niin tehdä.
Hälytysajoneuvolle pitää antaa esteetön kulku. Ei saa mitenkään estää tai häiritä niiden ajoa. Tuon kun sisäistää ja toimii sen mukaisesti, niin homma OK.
- Anonyymi
Tuo vilkutus on sopiva ja toimiva ohje maantielle tai sen kaltaisille väylille. Kaupunkiliikenteessä, jossa on paljon risteyksiä, niin vaikeaksi menee tulkinnat, jos ja kun kaikki kytkevät hätävilkun päälle. Ei sitä tiedä minne kukin on kääntymässä, jos kaikki laittavat hätävilkun päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22014797
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182180Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853- 1371232
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951220- 221100
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30882- 73765
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80703Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698