Painonvartijat/painonpudotus

Onko kenelläkään kokemusta tästä? Olen miettinyt jo pari viikkoa että liittyisin elokuussa paikkakuntani painonvartijoihin ja aloittaisin "uuden sivun" elämässäni. En ole koskaan juurikaan ollut milläkään dietillä tai laihduttanut vaikka olisi ehkä aihetta jo.

Saako rahalle vastinetta vai pitäisikö vain ottaa itseään niskasta kiinni, paneutua asioihin kunnolla ja "ilmaisena" puskea itseään kohti tavoitetta? Hävettää hieman tunnustaa etten oikein osaa edes laskea mitä syön :D

Ja sitten jos on näitä jo laihduttaneita tai muuten vain avuliaita ihmisiä vinkkejä otetaan vastaan. :)
6658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

itse en ryhmään haluaisi edes mennä. Tuolta rompulta olen löytänyt kaiken tarvitsemani pistetietouden ja nutriksen demoa käytin josta sain varmuuden, että saan kaikki tarvitsemani ravintoaineet.
Mutta kannattaa kokeilla vaikka ensin itsenäisesti, tukea ja laihdutustsemppareita löytää kyllä palstoiltakin (kunhan löytää sen oman paikkansa).

Äänestä

Minulle Points-cd oli oikea valinta. 13 viikossa 9 kg kadonnut. Ja noista 13 viikosta kolmena elelin täydellistä repsahduskautta, pizzaa, pizzaa, pizzaa. 2-3 laihdutettua kiloa tuli takaisin, mutta sitten onneksi palasin ruotuun.

Ryhmään en uskaltaisi mennä. Eikä minua oikein huvitakaan käyttää siihen tuntia viikossa, kun parempi apu tuntuu olevan kotikoneella: Aina lähellä! Ja sen lisäksi minulla on pari kirjoittelukaveria, joiden kanssa tsemppaillaan puolin ja toisin.

Itse sain rompun "perintönä", ihan taloudellisista syistä olisi jäänyt muuten pointsit kokonaan kokeilematta.

Joillekin se systeemi sopii, toisille ei. Mutta jos sitä noudattaa kiltisti, en usko että voi olla laihtumatta =) Minulle sopii tällainen joustava tapa, saa käydä viihteellä, saa syödä suklaata, saa leipoa, saa käyttää juustoa... kunhan tekee sitä kohtuudella! Ja parasta on se, että kun pisteitä on jälkellä päivän päätteeksi 2,5, voin syödä hyvällä omalla tunnolla sen yhden myslipatukan ja nauttia siitä ilman itsesyytöksiä. Joku täysin "laskematon" laihdutustapa saisi minut koko ajan epäröimään, pitäisikö tämäkin jättää väliin...

Jaa-a, en osaa vastata kysymykseesi. Mutta luulen, että jos mietit, mitä voit saavuttaa, eikö olisi kokeilemisen arvoista? Harkitse myös romppua (jotkut kaippaa myös käytettyinä vanhaa Pointsia, mikä minullakin on) ja kirjekurssia. Huimat hinnat löytyy www.painonvartijat.fi. Jos päädyt pisteilemään ja kaipaat mailikaveria, ilmoittele!

Äänestä
  • Niin olen tässä miettinyt mikä olisi paras mahdollinen tapa. Opiskelijalle tuo 40e kuukaudessa (viikottainen painonvartijat maksu) on aika paljon. Mutta se ainakin antaisi suuntaa. Lääkärini käski minua kääntymään diabeteslääkärin puoleen ensiksi. Ongelma on vain siinä että niillä on muitakin huodettavia kuin pitää jotain "luentoa" sellaisesta minkä voisi lukemallakin oppia. Minusta taas tuntuu että tarvitsen ainakin aluksi hieman työntävää tuulta että saan aloitettua urakkani ja elämänmuutokseni. Harkitsin jopa personal traineria mutta ihan samahan olisi liittyä aerobickurssille. Ravitsemusasioissa tarvitsen enimmäkseen apua.

    Mailikaveri olisi tosi kiva juttu :)

    Äänestä

  • Persikka kirjoitti:

    Niin olen tässä miettinyt mikä olisi paras mahdollinen tapa. Opiskelijalle tuo 40e kuukaudessa (viikottainen painonvartijat maksu) on aika paljon. Mutta se ainakin antaisi suuntaa. Lääkärini käski minua kääntymään diabeteslääkärin puoleen ensiksi. Ongelma on vain siinä että niillä on muitakin huodettavia kuin pitää jotain "luentoa" sellaisesta minkä voisi lukemallakin oppia. Minusta taas tuntuu että tarvitsen ainakin aluksi hieman työntävää tuulta että saan aloitettua urakkani ja elämänmuutokseni. Harkitsin jopa personal traineria mutta ihan samahan olisi liittyä aerobickurssille. Ravitsemusasioissa tarvitsen enimmäkseen apua.

    Mailikaveri olisi tosi kiva juttu :)

    Ravitsemusasiantuntija en ole, mutta meilailen mielelläni jos amatöörituki kelpaa? Sillä on tosiaan kova hinta sillä painonvartijoiden ryhmässä käymisellä, mutta oletko ajatellut kirjekurssia tai romppua? Ne varmaan irtoaisi hieman halvemmalla, tai ehkä jopa jostain käytettynä?

    Mutta jos meilailukaveria kaipaat, laita postia:
    [email protected]

    Äänestä

Mulle taas ryhmään meneminen oli ainoa oikea ratkaisu. Koitin niin monta kerta olla omatoiminen, mutta ei..
Mietin tota ryhmään menemistäkin puolisen vuotta ennenkuin uskaltauduin mukaan, nyt vaan harmittaa kun en mennyt aikaisemmin.
Rahoille, ainakin mun mielestä, saa vastinetta. Ja paino tippuu varmasti, kun vaan pysyy pisteissä ja syö ne KAIKKI pojot.
Itse jäin alkuun jokakerta ryhmään myös, mutta nykyään haen vaan sen materiaalin ja käyn puntarilla ja lähden pois.
Et tämmöstä..
TSEMPPIÄ, teit niin tai näin.

Äänestä

Moi!
Minä olen laihtunut onnistuneesti PV:ssä. Ensin meni n. -20kg /4kk ja vaikka sen jälkeen tahti hidastui niin tavoitteeni eli n.-30kg lähti vajaassa kymmenessä kuukaudessa.

Ryhmän tuki oli hurja! Toki riippuu vetäjästäkin mutta mulle oli tosi mukava, kun taas yhden toisen päivän vetäjä oli tylsä ja nukuttava saarnaaja...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Persikka kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta tästä? Olen miettinyt jo pari viikkoa että liittyisin elokuussa paikkakuntani painonvartijoihin ja aloittaisin "uuden sivun" elämässäni. En ole koskaan juurikaan ollut milläkään dietillä tai laihduttanut vaikka olisi ehkä aihetta jo.

Saako rahalle vastinetta vai pitäisikö vain ottaa itseään niskasta kiinni, paneutua asioihin kunnolla ja "ilmaisena" puskea itseään kohti tavoitetta? Hävettää hieman tunnustaa etten oikein osaa edes laskea mitä syön :D

Ja sitten jos on näitä jo laihduttaneita tai muuten vain avuliaita ihmisiä vinkkejä otetaan vastaan. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu