Olen ollut työpaikassani 15 vuotta ja kaikki työkaverit ovat olleet todella mukavia yhtä lukuun ottamatta.
Vettuilee taukoamatta ja kun hänelle sanoo jotain vastaan niin alkaa kiukuttelu, tavaroiden heittely ja tavaroiden potkiminen kuin olisi tekemisissä 8 vuotiaan kanssa.
Sanoin pomolle että katso ettei tuo tee enää minun kanssani töitä mutta pomo sanoi että sillä on taas känkkäränkkäpäivä ja katsotaan kun se siitä rauhoittuu.
Olen siitä jatkuvasta piikittelystäkin sanonut kun eräs työkaveri oli aivan punainen vitutuksesta ja luulin että kohta saa ihan oikeasti nyrkistä.
En kieltäyty työstä missään nimessä mutta voinko kieltäytyä tekemästä työtä tietyn henkilön kanssa? Minä saa toisen työparin kyllä tarvittaessa. Me olemme kokeneimmat ja siksi teemme paljon yhdessä mutta minä olen hänen takiaan aivan loppu. Hän vie voimat ja töiden jälkeen tekee mieli vain nukkua.
Voiko kieltäytyä työskentelystä tietyn henkilön kanssa?
4
298
Vastaukset
Kyllä sinun nyt vain täytyy puhua asiasta esimiehellesi.
- Anonyymi
Kuumakalle tai Venla. Jos on selvä väkivallan uhka, sinä puhut esimiehellesi. Ellei puutu, otat työduojeluun yhteyttä.
Luottarillekin voit puhua, jos hän kävisi asiassa välihenkilöksi. - Anonyymi
Pyydä pomo mukaan muutamaksi tunniksi, niin näkee löytyykö itsehillintää kuitenkin tarvittaessa.
- Anonyymi
Itse ainakaan en ole työskennellyt edes kiiretilanteissa tai poissaolopaikkaajana yhden kuumapäisen tyypin kanssa enkä samassa työporukassa muutamaan vuoteen. En kylläkään ole ainoa, kenen kanssa hän on pilannut välit.
On ihan raivohullu kirjaimellisestikin. Pimahtaa ihan syyttäkin ja mitättömistä asioista sekunnissa ihan töyteen raivoon ja karjuu niin kovaa, että kuuluu kevyesti uloskin ja toimistoon, mikä sijaitsee ihan toisessa päässä tätä suurta hallia, missä työskentelemme.
Ja on aina huutaessaan ihan punainen kaljua myöden, i´han kuin tomaatti tai paloauto, yhtä syvän punainen. Jätkäll äei mitään itsehillintää. Ja jos kestääkin olla huutamatta, niin paiskoo ja potkii ovia kulkiessaan, paiskoo lavoja lattialle niin kovaa kuin pystyy ja mitä nyt kaikkea.
Sanoin asiasta jo aikanaan pomolle ja pistin sen verran koville, että tämä loppuu. Ja erään kerran pomo sattui olemaan paikalla, kun tämä raivohullu tuli työpisteelleni hallin toiseen päähän ja alkoi vain huutamaan ja karjumaan silkassa raivossa niin, että korviinkin sattui ja näytti hetken aikaa oikeasti siltä, että hänellä itsellään poksahtaa joku suoni päästä tuon vihansa takia. En ollut tehnyt edes mitään väärin tai ylipäätään, mikä olisi jotenkin pilannut tai edes vaikeuttanut hänen työtään, päin vastoin. Olin tehnyt kaikki siten, miten oli pyydetty ja tehnyt ne vielä oikein ja annettua aikataulua hieman nopeammin. Mutta tämä huutaja oli päättänyt kait vaan, että olin mokannut silti.
Vittuunnuin sen verran, että pimahdin ja aloin karjumaan takaisin jotain Pistä turpasi kiinni ja painu vitun apina vittuun siitä huutamasta ja häiritsemästä mua-tasoista juttua, mikä nyt oli ihan turhaakin ja lisäsi vain hänen huutamistaan. Pomo yritti jotain älkää nyt ja lopettakaas pojat nyt..-tasoista, mutta ei rauhoittanut tätä huutajaa.
Jälkeen päin totesin vain, että näetkös nyt? Ja sanoin että mä en tosiaan enää tuon ja muunkaan tuon tasoisen kusipäähuutajan kanssa tee minuuttiakaan töitä. Jos sopii firmalle, niin hyvä ja jos ei, niin sekään ei ole mun päänsärkyni.
No, ei ole sen jälkeen kysyttykään, että meenkö kiireauttamaan tai muutakaan.
Eli kyllä se on mahdollista, kun siihen on hyvä syy, kieltäytyä siis työskentelemästä jonkun ihmisen kanssa ja pomon velvollisuus on uudelleensijoittaa osapuolet tällaisissa riitatilanteissa tai nimetä uudet työparit. Se on vain pomon umpipäisyydestä kiinni, kuinka nopeasti ja millaisella väännöllä se tehdään.
Ja jos ei muu auta, niin sitten työsuojeluvaltuutetun tai luottamusmiehen kanssa setvimään asiaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377192
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu353731Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533642Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463514- 603181
Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1293096Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342779- 372730
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/482476Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272445