Olen kuunnellut LP:ltä aluksi varsin kevyellä kädellä sävelletyltä vaikuttanutta ja tyylillisesti moniaineksista, mutta sittenkin näköjään taidokkaasti punottua, vaikkakin sävelkieleltään aikaansa nähden huomattavan perinteistä ja jopa paikoin kansanomaista, mutta aina kontrapunktisesti ajateltua suurten kuorosinfonioiden ja sinfonisten runojen säveltäjänäkin kunnostautuneen unohdetun säveltäjän, v. 1935 Riihimäellä syntyneen Antti Toivolan uusklassista Concertinoa noin v. 1987, ja jossa ilmeisesti Bachin vaikutuskin on selvästi kuuluvilla, ja jota vain harvakseltaan maustavat Bartokin mieleen tuovat kirpeän dissonoivat ainekset, mutta muuten piano-osuuden hallitsema teos on joistakin mieleenpainuvista ja hyvin kauniistakin tonaalisista melodioista huolimatta tai juuri niistä johtuen täysin anakronistista musiikkia modernismin aikakaudella ja jotakin nuoruuden pianoteosta kritiikki kutsuikin säyseäksi Bartokin pianokoulun jatkeeksi, vaikka 2-osaista teosta kuunteleekin varsin mielellään.
Toivola aloitti säveltämisen jo 15 vuotiaana ja koulussa hänen kiinnostuksensa suuntautui taidemusiikkiin ja Beethoveniin. Hän valmistui ylioppilaaksi 1954. Hän opiskeli pianonsoittoa ja pääsi Sibelius akatemiaan, jossa hän opiskeli musiikin teoriaa mm. Laitisen ja Merikannon johdolla ja kontrapunktia Fougstedtin opastuksella. Toivola suoritti yliopistolla humanististen aineiden kandidaatin tutkinnon pääaineenaan musiikkitiede. Opintojensa ohella hän joutui huolehtimaan lukuisista pianistin tehtävistä viihdemusiikkia myöten. Säveltäjästä ei ole mitään mainintaa Suomalaisia säveltäjiä eikä Suomen säveltäjiä kirjoissa. Nyt kun olen kuunnellut mainittua teosta lukuisat kerrat olen sitä mieltä, että Toivola on/oli suuri säveltäjä. Hänen eräitä myöhäisimpiä teoksiaan on divertimento pasuunalle ja pianolle ja divertimento kamariyhtyeelle v. 1993.
Ihmiskunnan historia on taiteellisen luomisen, vaan ei uskonsotien ja poliittisen vallankäytön historiaa
Teos alkaa pianon nopeilla forte kuvioilla ja virtuoosimaisilla juoksutuksilla, kunnes siirrytään hitaammin liikkuvaan kauniisti laulavaan sivuteemaan, jota seuraavan myrskyisemmän ja trumpetin ja patarummun kajauttamien mahtipontisten marssirytmien ryydittämän kehittelyn jälkeen kuohunnan tasaantuessa ilmestyy jos mahdollista, edellistä vielä kauniimpi klassissävytteinen ja ilmeeltään hillityn jalopiirteinen mollisävytteinen teema ennen alun aiheiden kertautumista avausosan voimallisessa pianon runsaita juoksutuksia viljelemässä päätöksessä.
Oikukkaassa Caprice osassa huomio kiinnittyy aitoa tunnetta huokuvaan laveaan romanttiseen teemaan keskellä osaa, mutta jota ei kehitellä, vaan tekstuuri muuttuu monimutkaisemmaksi asteikkojuoksutuksia myöten, ja jonka jälkeen viitataan hetkellisesti avausosan sivuteemaan ja kiirehditään joutuisasti ja lopulta tempon hidastuessa ja musiikin hiljentyessä ja tyyntyessä osan rauhalliseen päätökseen pianon loppusointujen myötä.
Säveltäjä Antti Toivolan Concertino
3
251
Vastaukset
- Anonyymi
Rautavaara on säveltänyt huonompaa musiikkia kuin Antti Toivola
- Anonyymi
Pidän Toivolaa parempana säveltäjänä rytmismotorisen työntövoiman ja melodisen kauneuden takia kuin staattisen stabiilisti lilluvaa Rautavaaraa, mutta musiikin löysällä vetelyydelläkin voi suosiota saada. Ei paras aina voita urheilussakaan suosion kalastelusta nyt puhumattakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pidän Toivolaa parempana säveltäjänä rytmismotorisen työntövoiman ja melodisen kauneuden takia kuin staattisen stabiilisti lilluvaa Rautavaaraa, mutta musiikin löysällä vetelyydelläkin voi suosiota saada. Ei paras aina voita urheilussakaan suosion kalastelusta nyt puhumattakaan.
Toivolan sävelkieli perustuu perinpohjaiseen klassiseen ja romanttiseen piano-ja säveltäjäkoulutukseen ja se kuuluu selvästi myös hänen Bachin ankarampaa, mutta Haydninkin niukkaa kontrapunktin kaltaista satsia viljelevästä perinteitä vaalivasta sävelkielestään mm. jäljittelevässä polyfoniassaan, ja vastamelodioina, ja joka vähäisemmässä määrin tekee myönnytyksiä 1900-luvun modernimmalle säveltaiteelle muuten kuin laajennettuun tonaalisuuteen pyrkimisenä, mutta reipas rytminen pulsaatio on ominaista hänenkin rehevälle pianotekstilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061