Ensi kertaa rakastuminen

Luitteko HESArista B12. Siis lauantai päivän. (Sunnuntai ei vielä tullu). Niin siinä kerrotaan ja monipuolisesti esille otettu, kun on erisukupuolista, samasukupuolista, muusukupuolinen. Mutta ehkä toi mikä eniten kiinnostaa, itseensä rakastunut. Voisinko mä tai te kokee rakkauden tätä kautta? Me nyt tietenkin ollaan vanhoja, mutta silti!

10

254

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terveellä tavalla itsensä rakastaminen, siis niin, että tietää omat rajansa, on mielestäni sen edellytys, että pystyy olemaan tasavertainen kumppani toiselle. En lukenut artikkelia, tuli vain otsikosta mieleen.

      • Tää "itserakastaja" niin luonnehtii itseensä rakastumisen olevan vaikeampaa kuin muihin ihmisiin. Ja sain tekstistä semmosen käsityksen, että pohti asiaa vasta tapahtuneen eron jälkeen. Oli kuulemma vihannut itseään pitkään, eikä halunnut olla enää itselleen ilkeä.


      • JeroP kirjoitti:

        Tää "itserakastaja" niin luonnehtii itseensä rakastumisen olevan vaikeampaa kuin muihin ihmisiin. Ja sain tekstistä semmosen käsityksen, että pohti asiaa vasta tapahtuneen eron jälkeen. Oli kuulemma vihannut itseään pitkään, eikä halunnut olla enää itselleen ilkeä.

        Tuo on varmasti totta, koska suomalaisen itsetunnon turvin tuppaamme näkemään itsestämme ne negatiiviset asiat ja vähemmän poseja, mutta onneksi sitä voi työstää. ☺️


    • Anonyymi

      Ihminen joka ei voi hyvin, ei voi jakaa hyvinvointia ympärilleen. Ihminen joka ei itseään rakasta, ei voi jakaa rakkauttaan, koska sitä ei oikeasti ole olemassa?
      On vain kuviteltua harhaa...eipä noita kumpaistakaan kai tarvitse ollakseen parisuhteessa, tai siihen ryhtyäkseen:)

      AV

      • Mutta tää pointti, kun hän oli ollut jo suhteessa, mutta kertoi vihanneen itseään. No voihan se olla, tähän haastateltu nuoria ihmisiä, elämäntilanne erilainen kuin vaikka meillä. Ehkä se suhde siksi loppuikin.


    • Anonyymi

      Ehdottomasti. Rakastu itseesi. Se kannattaa aina.

      • Tää itseensä rakastuminen näköjään kiinnostaa teitä. Haastateltava kehuu sen tuntuvan lempeydeltä ja alkaneen tekemään samoja asioita mitä tykkäsi tehdä lapsena. Mihin voisin välikommenttina huomauttaa, että mä ite en oikeestaan mistään asiasta luopunut, mistä oisin lapsena pitäny. Enkä oo nähny lapsuutta mitenkään erillisenä vaiheena, vaan rakentanut kaiken sen päälle. Ainakin mulla toi asia on toiminut ja oon pysynyt tasapainossa vastoinkäymisistä huolimatta. Että kai mäkin sitten oon itteeni rakastunut.


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Tää itseensä rakastuminen näköjään kiinnostaa teitä. Haastateltava kehuu sen tuntuvan lempeydeltä ja alkaneen tekemään samoja asioita mitä tykkäsi tehdä lapsena. Mihin voisin välikommenttina huomauttaa, että mä ite en oikeestaan mistään asiasta luopunut, mistä oisin lapsena pitäny. Enkä oo nähny lapsuutta mitenkään erillisenä vaiheena, vaan rakentanut kaiken sen päälle. Ainakin mulla toi asia on toiminut ja oon pysynyt tasapainossa vastoinkäymisistä huolimatta. Että kai mäkin sitten oon itteeni rakastunut.

        Aivan, ihminen on jatkumo siitä mitä lapsena. Ainakin jollain tavalla, tietysti pitää huomioida millainen lapsuus ja nuoruus on ollut - siihen ei kovin paljon voi vaikuttaa. Aikuisena voi tehdä valintoja huomattavasti enemmän.

        - Sheena


    • Anonyymi

      Rakkaus = Himo? Oikeasti se tarkoittaa muutakin eli lähimmäisenrakkautta. Mitä himoon tulee, niin jossain dokumentissa esiteltiin tieteeseen testiin perustuva kokeilu jossa selvisi että bi:t saavat parhaat kiksit kliimaksivaiheessa.

      Avasin tv:n. Sieltä tuli 90 päivää morsiamena jossa lepso puhui. Puhui siihen tyyliin että bdsm on sille arkipäivää. Yksityiskohtiin ei sentään mennyt. Eli ne saa eniten kiksejä keille käy kaikki. On mulla vahva epäilys että yks sukulaiseni saattaa olla sellanen.

    • Anonyymi

      Toki ihmisen täytyy rakastaa ensin itseään, sitten vasta voi rakastaa muita.

      - Sheena

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe