Miksi ihmiset alkavat jotenkin "kitumaan" kun työt loppuvat?

Anonyymi-ap

Ovatko ne olleet ikäänkuin jossain päivähoidossa jopa ikänsä ja kadottaneet todellisuudentajun omasta vastuusta omaan elämään?

Kun on työssä niin miksi ei muutamaa kolikkoa ole voinut laittaa säästöön tilistään ja sen määrä muuttuu helposti seteleiksi ja kun se ensimäinen tonni on säästössä alkaa säästövimma.

10k€ kohdalla alkaakin erikoinen muutos tunteen tasolla eli sitä rajaa ei aliteta ja puolustetaan sitä kuin leijona! Sen voi lukita pahanpäivänvaraksi, mutta sitä varaa kerrytetään edelleenkin pieninä puroina! Itse teen sitä työttömyyskorvauksistakin koska siitä riittää säästöön ihan hyvin.

Pienituloinen duunari olen ollut pienituloisessa yh-perheessä joten turhaa arvioida että tilit olleet suuria, saati perinnöt.
Jemmatili tekee elämiseen merkittävän rauhan ja yöunet on rentouttavia kaikissa tilanteissa mitä elämä pyrkii haastamaan!

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa on pakkomielle että työtä on tehtävä vaikka ilman palkkaa mutta sitä on tetävä tai työnteosta on jopa maksettava!

      • Anonyymi

        Työtä siis on tehtävä aina vaikka joutuisit siitä itse maksamaan


    • Anonyymi

      Onko siin jotenkin geeneissä se työntarve kehittynyt kun ei osata ottaa relax kun on työtön?
      No on tietysti totuus sekin, että suomessa edelleenkin monet elävät velalla koko elämänsä jotta olevinaan omistavat silloin jotain?
      Suomessa on pankit aikoinaan ja varsinkin heidän "asiantuntijat" infonneet, että velka onkin pääomaa!?.... Siksipä monet velalliset kuvittelevat asuvansa omassa asunnossaan vaikka se on pelkkää velkaa!

      Nyt on muotiin ilmaantunut uusi rahan menetys idea eli autoleasing!
      Maksat autosta esim. 36kk kuukausimaksua jossa kaikki huollot jne renkaat.
      No kun sen asettelee laskukoneeseen niin maksat ensin sen auton 20 000€ edestä ja sitten palautat avaimet ja menet kotiin bussilla... Kukahan lopulta nauraa matkalla pankkiin kun vielä myy sen auton jota olet jo maksanut?...hmmm...

    • Anonyymi

      Vastauksena siis oli että työtä olisi tehtävä vaikka ei palkkaa makseta?

      Itse en ole sellaisista työsopimuksista kuullut kuin ainostaan 100% osaamattomien työttömien kohdalla, mutta työstä irtisanotuilla on työkokemusta eikä ole pakko ottaa palkatonta työtä! Työstä on määritetty minimipalkat vaatimuksien mukaan jota on työnantajien on noudatettava!

      Aloitukseni olikin lähinnä suunnattu työttömille joilla jo esim. 20v työhistoria jne. eli kaikki kolikot tuhlattu ja työttömänä alkaakin kituminen sekunnissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7775
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5871
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5360
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5253
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4602
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      106
      2289
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      2
      1145
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      3
      1140
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      996
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      944
    Aihe