Miksi ihmiset alkavat jotenkin "kitumaan" kun työt loppuvat?

Anonyymi-ap

Ovatko ne olleet ikäänkuin jossain päivähoidossa jopa ikänsä ja kadottaneet todellisuudentajun omasta vastuusta omaan elämään?

Kun on työssä niin miksi ei muutamaa kolikkoa ole voinut laittaa säästöön tilistään ja sen määrä muuttuu helposti seteleiksi ja kun se ensimäinen tonni on säästössä alkaa säästövimma.

10k€ kohdalla alkaakin erikoinen muutos tunteen tasolla eli sitä rajaa ei aliteta ja puolustetaan sitä kuin leijona! Sen voi lukita pahanpäivänvaraksi, mutta sitä varaa kerrytetään edelleenkin pieninä puroina! Itse teen sitä työttömyyskorvauksistakin koska siitä riittää säästöön ihan hyvin.

Pienituloinen duunari olen ollut pienituloisessa yh-perheessä joten turhaa arvioida että tilit olleet suuria, saati perinnöt.
Jemmatili tekee elämiseen merkittävän rauhan ja yöunet on rentouttavia kaikissa tilanteissa mitä elämä pyrkii haastamaan!

5

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa on pakkomielle että työtä on tehtävä vaikka ilman palkkaa mutta sitä on tetävä tai työnteosta on jopa maksettava!

      • Anonyymi

        Työtä siis on tehtävä aina vaikka joutuisit siitä itse maksamaan


    • Anonyymi

      Onko siin jotenkin geeneissä se työntarve kehittynyt kun ei osata ottaa relax kun on työtön?
      No on tietysti totuus sekin, että suomessa edelleenkin monet elävät velalla koko elämänsä jotta olevinaan omistavat silloin jotain?
      Suomessa on pankit aikoinaan ja varsinkin heidän "asiantuntijat" infonneet, että velka onkin pääomaa!?.... Siksipä monet velalliset kuvittelevat asuvansa omassa asunnossaan vaikka se on pelkkää velkaa!

      Nyt on muotiin ilmaantunut uusi rahan menetys idea eli autoleasing!
      Maksat autosta esim. 36kk kuukausimaksua jossa kaikki huollot jne renkaat.
      No kun sen asettelee laskukoneeseen niin maksat ensin sen auton 20 000€ edestä ja sitten palautat avaimet ja menet kotiin bussilla... Kukahan lopulta nauraa matkalla pankkiin kun vielä myy sen auton jota olet jo maksanut?...hmmm...

    • Anonyymi

      Vastauksena siis oli että työtä olisi tehtävä vaikka ei palkkaa makseta?

      Itse en ole sellaisista työsopimuksista kuullut kuin ainostaan 100% osaamattomien työttömien kohdalla, mutta työstä irtisanotuilla on työkokemusta eikä ole pakko ottaa palkatonta työtä! Työstä on määritetty minimipalkat vaatimuksien mukaan jota on työnantajien on noudatettava!

      Aloitukseni olikin lähinnä suunnattu työttömille joilla jo esim. 20v työhistoria jne. eli kaikki kolikot tuhlattu ja työttömänä alkaakin kituminen sekunnissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      138
      1696
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      270
      1250
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe