Mikä virka tuolla kuusikulmaisella mutterilla on. Ennen en muista tuollaista olleen. Nykyisin joissakin kumeissa sellainen on.
https://www.prisma.fi/tuotteet/100098906/jupiter-polkupyoran-sisarengas-16-47-57-305-dv-28mm-100098906
https://www.prisma.fi/tuotteet/100098906/jupiter-polkupyoran-sisarengas-16-47-57-305-dv-28mm-100098906
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuossa samantyyppinen juttu
https://www.britbike.com/forums/ubbthreads.php/topics/670002/re-tire-tube-has-2-nuts
Tuossa taisi heittää ylimääräisen menemään
Polkupyörän renkaanvaihto
Jukka testaa ja harrastaa
https://www.youtube.com/watch?v=qQyPJAdBSYI
Liittyisköhän maastopyöräilyyn jos siinä käyttää sisuskumia vielä nykyisin.
Erittäin hyödyllinen maasturien vanteissa, joissa iso reikä venttiileille. Vaikea löytää sopivaa sisuria marketeista.
Kannattaa säästää, sitä voi vielä tarvita.
Okei, ja kysymys olikin että mihin sitä voisi tarvita, tollo. Lue avaus ensi kerralla.
Olisiko mutteri varalla jos vanteessa on Schrader eli autonventtiilille isompi kolo niin tuo mutteri estää solakamman Dunlopin hölskymisen?
Scheder sekä Dunlop ovam molemmat 8mm. halkaisijaltaan, eli "sama reikä" molemmissa.
Presta on sitten noin 6mm halkaisijaltaan ja on tarkoitettu pienireikäisempiin vanteisiin (tai adapterillä noihin isommalla vanttiilinreijällä varustetuihin vanteisiin).
Joo, tuohon 6 mm halkaisijalta olevaan reikään ei mahdu 8 mm venttiili, mutta 6 mm venttiili mahtuu kumpaankin 8 mm reikään - ja se mahtuu myös 6 mm reikään!
Thx, Einstein.
Se on Eisenstein
Tuo Scheder-venttiili ei ole tuttu, mutta autoissa käytettävä venttiili on nimeltään schrader. Niitä on saatavilla eri halkaisijakoolla, mutta yleisin on 8 mm.