Onko tietoo

Anonyymi-ap

Miten peräpukamia hoidetaan. Koville joutu ko kalttopää pukki.

6

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy lääkärissä. Se kattoo, mikä on tilanne, määrää lääkkeet ja tarvittaessa laittaa lähetteen eteenpäin.

    • Anonyymi

      Joo lääkärin pitäisi tietää. Jos kuitenki on joku este niin tässä huonoja vaihtoehtoja joitain.

      Liha pois ruokailusta viikoķsi tai pidemmäksi (kovettaa suolistoa).
      Kuivat luumut.
      Joka päivä istumaan pytylle / huusiin vaikka ei olisi hätä. Istuu kunnes tulee jos pystyy kipujen kanssa. Yksikin päivä istumatta herkästi seuraavana päivänä vielä vaikeaampaa?

      Jos oikein kovalla ja kipeä niin vesiperäruiske sopivan lämmintä ettei tule suolistossa gramppeja. Alaliin työnnettävä letkunpäähän hyvä laittaa esimerkiksi pepenten voidetta liukuman vuoksi ja samalla voi vaikuttaa parantavasti? Vettä ensun noin 2desiä sitten ulostamaan (usein paukkuu kovia) sen jälkeen 1,2 - 1,5 litraa jos mahtuu (kyljellään), on pirullisen rankkaa kun vesi sisällä pitäisi olla vähintään kolme minuuttia kunnes ulostaan.

      Kun pukamat on ulkona, niitä olisi tarkistettava sormilla jos jotain on ulkona niin työnntää ne sormilla suoliston sisään käyttäen joko pukama lääkettä tai voi riittää toistoina Bepanten voide. Jos onnistut työntään suolet sisään pyri ikään kuin niitä pitään sisällä, piereskely johtaa ne herkästi ulos joten jos tuntunut hyvältä niin sormilla takaisi. Ei riitä pikkuisen sisälle mikäli pahat pukamat, työnettävä oikein syvälle jos sormet riittää.
      Hyvä välttää työasentoja jossa kyykyssä, voi anali ulko osat revetä ja pullistua ulommaksi.

      Ei tietoa pitääkö paikkansa pullistuman tyvestä ohuella kestävällä narulla tai ehkä siimalla kun tekee tiukan solmun, niin pullistuma joskus myöhemmin putoaa - irtoaa?

    • Anonyymi

      Bepanthen Voide on hyvä moneen tarkoitukseen, internetistä löytyy tietoa (ei saa jäätyä). Siinä olevaa jotain ainesta käytetää myös kostuttavissa silmätipoissa. Kysyin apterkissa voiko Bepanthen Voidetta käyttää silmissä, johon vastasi voi mutta pestävä sormet ja käytettävä oikein hyvin vähän.
      Itse käyttänyt silmän reunassa (ei sen vuoksi että kostuttaisi) pistänyt sitä varovasti pikkusormella. Tuollaiset pakkaselle huulipuikot voiva johtaa herppesten lisääntymisiin mutta Bepanthen Voide siihenki ollut ihan hyvä kun huulet rohtuu, nenä alueellekki ollut hyvä, hiertymiin iholle kaikkialle erityisesti yöksi. Varpaiden välien ihorikkoutumiseen ei sovellu.

      • Anonyymi

        Peräpukamalääkkeistä hyvä tietää. Voide jos sitä menee suuhun ihminen saa sydänkohtauksen? Jos nielee peräpukamiin käytettävän puikon, sydän pysähtyy?


    • Anonyymi

      Sillä se lähtee millä on tullu

      • Anonyymi

        ???


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2458
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      58
      2216
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      42
      1946
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      210
      1728
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1650
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      20
      1570
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      88
      1430
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      15
      1419
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      11
      1352
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1344
    Aihe