Olipa upeaa kuulla, kun kunnanjohtaja kehui maikkarin viidenjälkeen ohjelmassa Sodankylän hyvää tilannetta. Kaikkea on, vain lisää työntekijöitä tarvitaan. Ei haikaillut sellutehtaista tai pumppuvoimaloista vaan asiat oli saatu mallilleen omin voimin ja omiin vahvuuksiin perustuen, Puhdas, pilaamaton luonto korostui vetovoimatekijänä. Kunnanjohtajan innostus ja usko tulevaisuuteen loi leimansa koko puheenvuoroon. Eikö meidänkin ole jo aika vaihtaa ne dinosaurusten aikaiset visiot ja poliitikot ja uusiutua?
Otetaanpa Sodankylästä mallia
12
302
Vastaukset
- Anonyymi
Johan tuota puolet valtuutetuista vaihtui. Ja kaupunginjohtajakin on tuore tapaus.
- Anonyymi
Sodankylässä kaivos ja varuskunta, eipä siinä muuta tarvitakkaan, kun alkaa verotuloja tulemaan. Varuskunnassakin on työntekijöitä paljon, samoin kaivoksessa.
- Anonyymi
Pumppuvoimala Kemijärvelle. Tästä se lähtee!
- Anonyymi
Kepu on kaiken surkeuden alkusyy. Taattua suhmurointia vuodesta toiseen. Pettää aina ja ikuisesti.
- Anonyymi
Massaliike ulos naftaliinista ! Alkaa tapahtumaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Massaliike ulos naftaliinista ! Alkaa tapahtumaan.
Hyss! Ole hiljaa, etteivät sammuneet selluköpöt herää. Pelkkiä örisijöitä, pärisijöitä ja henkselin paukuttelijoita. 🤫
- Anonyymi
varuskunta olisi kemijärvellä radanvarrella eikä sodankylässä, jos kemijärven maaisännät eivät olisi panneet hanttiin!
- Anonyymi
Kemijärvellä on luotettu maa ja metsätalouden tuomaan toimeentuloon. Yksityisyrittäminen ei koskaan ole päässyt kukoistamaan. Suuri hatunnosto niille jotka ovat yrittäneet, osa pärjännytkin. Kaikkia on kuitenkin ehditty kadehtimaan. Nyt on tultu siihen että maataloutta ei liioin ole, metsätaloudessa yhteismetsän omistajat vielä pullistelee. Ei kait heilläkään niin hyvin mene kun rahapulassa uhraisivat jo puoliksi pilatun järven , noden pumppuvoimaloiden kanssa.
- Anonyymi
Mitä ne olivat Stora Enso, Torstai, Salcomp, Ikihirsi, lääketehas jne..? Oiskohan niin ettei kannettu vesi taho kaivossa pysyä ?
Maa- ja Metsä- ja porotalous kannattelevat jatkuvuuttaa. Ees jonkunlaista. Matkailussa on nyt orastavaa näkymää paremmasta. Onneksi tullut muutama tosi matkaiuluyrittäjä kemppaan ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä ne olivat Stora Enso, Torstai, Salcomp, Ikihirsi, lääketehas jne..? Oiskohan niin ettei kannettu vesi taho kaivossa pysyä ?
Maa- ja Metsä- ja porotalous kannattelevat jatkuvuuttaa. Ees jonkunlaista. Matkailussa on nyt orastavaa näkymää paremmasta. Onneksi tullut muutama tosi matkaiuluyrittäjä kemppaan !Naa ja porotalous pohjoisessa on eivät ainakaan kansantaloutta kannata, tulevat hyvin kalliiksi veronmaksajille.
Hyviä tehtaita on ollut jotka ovat tuoneet rahaa rajojen ulkopuoleltakin, Tuottoisaa on teollisuus joka menee vientiin.
- Anonyymi
Sodankylässä onkin politiikassa yx "Järki-jätkä", mutta Kemijärvellä on vain keskinäisen riitelyn kerho, punikki massat ja persu rähjät!
- Anonyymi
Kaivos Sodankylässä saa ihmiset onnelliseksi.
Savukoskilaiset on vastustanut kaivosta kymmeniä vuosia ja nyt karsitaan työpaikkoja kunnassa, kun verotulot vähäisiä.
Kaikki eivät elä avustuksilla vaan taattu toimeentulo tulee työstä josta maksetaan palkkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741