Vuokratyö perustuu valheisiin

Anonyymi-ap

Vuokratyö, varsinkin rakennusalalla perustuu pitkälti valheisiin ja vedätykseen.

Ensimmäinen valhe tulee jo työpaikkailmoituksessa. Usein ilmoitellaan miten haetaan timpuria, apparia tai vaikka kaivinkoneenkuljettajaa, kerrotaan ympäripyöreästi että työmaat sijaitsevat vaikkapa pk-seudulla ja tiedossa on pitkä projekti. Kuulostaa hyvältä, eikö totta? Mutta oikeasti tällaista työmaata ei ole olemassa vaan kyseessä on markkinapuhe jolla saadaan hakijoita haastateltavaksi. Jos haastateltava on oikea ammattimies (kirvesmies, konekuski yms), aletaan häntä tarjoamaan rakennusfirmoille ihan samanlailla soitellen ja myyden kuin muutakin puhelinmyynti tavaraa. Apparit ja muut vähemmän ammattimiehet laitetaan taasen hyllylle odottamaan joko asiakkaan pikaista tarvetta (tyyliin huomiseksi kolme apumiestä kantamaan laattakuorma saneerattavaan taloon, keikan kesto 1-3 päivää) tai tarjottavaksi vähän kuin kaupanpäällisenä jos asiakas tarvitsee vaikkapa timpurin.

Pitkäaikainen työmaa on myös valhetta. Usein haastattelussa otetaan esiin että olisi alkamassa joku suuri projekti jossa työtä riittää vähintään puoleksi vuodeksi ja tämän aloitus vaatii enää vaan asiakkaan vahvistamaa sopimusta. Tässä tilanteessa saattaa tosiaan jollain rakentajalla olla alkamassa iso työmaa mutta sille samalle työmaalle ovat jo tarjonneet useammat vuokrafirmat työntekijöitä, eikä ole mitään takuita että asiakas ottaisi vuokramiehet juuri siitä firmasta missä haastatellaan ja lupaillaan. Ja vaikka ottaisikin, keikan kestolle ei ole mitään takeita. Ei mikään rakennusfirma sitoudu työllistämään vuokramiehiä minuuttiakaan kauempaa kuin on tarve tai, mikä vielä vittumaisempaa, joku toinen vuokrafirma kun saa tarjottua halvemmalla työvoimaa niin edellisten sopimus päättyy siihen hetkeen ja sitten pääseekin vuokramies omalla kustannuksellaan kotiin odottelemaan sitä seuraavaa isoa ja pitkää projektia.

Puheet suoraan firman kirjoille pääsemisestäkin ovat pelkkää kusetusta. Vuokramies tulee asiakkaalle aikalailla tiettyä tarkoitusta varten jolla on hyvin rajattu ajallinen kesto. Nämä valheet että kunhan teet hyvin ja reippaasti työsi, etkä pahemmin natise saattavat materialisoitua vakituiseksi työsuhteeksi asiakasfirmaan kannattaa unohtaa. Ei rakennusfirma apparia tarvitessaan ajattele että tämä jäisi nurkkiin pyörimään ja jos firmalla olisi tarvetta vakituiselle timpurille tai konekuskille, niin tällaisena aikana ammattimiehiä löytyisi hyvinkin helposti ilman vuokrafirman välistävetoa (6kk koeajalla huonosta työntekijästä pääsee kyllä eroon ilman että vuokrafirma huseeraa välissä).

Näihin löytyy tietenkin se yksi poikkeus joka kaivetaan esiin (esim. serkun veljenpojan vaimo pääsi vakkariksi seitsemän vuotta sitten vuokrafirman kautta) mutta suunnilleen 95% vuokrafirmojen toiminnasta kulkee yllä kuvatulla tyylillä.

9

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulkaa vuokrafirmoihin. T. Henkilöstökonsultti

      • Anonyymi

        Mikä firma? Onko pitkät pestit?


      • Anonyymi00004
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä firma? Onko pitkät pestit?

        2 päivää haalausta ja liksa 11,59€/tunti😎


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        2 päivää haalausta ja liksa 11,59€/tunti😎

        Oho. Kerrankin vuokrafirmasta kunnon palkka ja tavallista pidempi pesti🤗


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        2 päivää haalausta ja liksa 11,59€/tunti😎

        Missähä vuokrafirmassa näin isot palkat on?


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Missähä vuokrafirmassa näin isot palkat on?

        Keryokaa nii vaihan firmaa nyt saan apparina 10,50 ja matka korvaus 3 risat päivä


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Keryokaa nii vaihan firmaa nyt saan apparina 10,50 ja matka korvaus 3 risat päivä

        Missä sul pesti?


    • Anonyymi00003

      Aloittaja on "alan miehiehiæ". Osa bemanningsbyrosta toimii juuri næin. Tæssæ lisææ: Nyt on suomessa lisææntyvæ mææræ tænne Norjaan tøihin haluavia rakentajia. Ruotsinkielisen alueen hakijoita katsovat karsaasti, koska heillæ on se "vaarallinen" kielitaito. Kielitaidottomat ovat etusijalla. Tæstæ on pææteltævissæ paljon. Talvesta 23/24 alkaen olen saanut neljæ tarjousta ko. bemanningsbyroilta. Suomalaisrakentajien ryhmææn kielitaitoiseksi "nokkamieheksi". Jopa palkkatarjouskin kaikkine etuineen on ollut hyvæ. Kaksi yhteydenottajaa on suoraan sanonut, ettæ keskittyisin sitten vain omaan palkkaani ja etuihini, enkæ sitten muiden. En halua mustamaalata kaikkia rekryfirmoja, sillæ ainakin Workshopilla tuntuu olevan "puhtaat jauhot". Ei paras maksaja, mutta kaikki sovittu sitten pitææ. Ainakin aloittaja lukee oikein sanojeni vælitkin. Tæssæ mennææn!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1663
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1093
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      434
      1064
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      169
      995
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      710
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe