Vuokratyö perustuu valheisiin

Anonyymi-ap

Vuokratyö, varsinkin rakennusalalla perustuu pitkälti valheisiin ja vedätykseen.

Ensimmäinen valhe tulee jo työpaikkailmoituksessa. Usein ilmoitellaan miten haetaan timpuria, apparia tai vaikka kaivinkoneenkuljettajaa, kerrotaan ympäripyöreästi että työmaat sijaitsevat vaikkapa pk-seudulla ja tiedossa on pitkä projekti. Kuulostaa hyvältä, eikö totta? Mutta oikeasti tällaista työmaata ei ole olemassa vaan kyseessä on markkinapuhe jolla saadaan hakijoita haastateltavaksi. Jos haastateltava on oikea ammattimies (kirvesmies, konekuski yms), aletaan häntä tarjoamaan rakennusfirmoille ihan samanlailla soitellen ja myyden kuin muutakin puhelinmyynti tavaraa. Apparit ja muut vähemmän ammattimiehet laitetaan taasen hyllylle odottamaan joko asiakkaan pikaista tarvetta (tyyliin huomiseksi kolme apumiestä kantamaan laattakuorma saneerattavaan taloon, keikan kesto 1-3 päivää) tai tarjottavaksi vähän kuin kaupanpäällisenä jos asiakas tarvitsee vaikkapa timpurin.

Pitkäaikainen työmaa on myös valhetta. Usein haastattelussa otetaan esiin että olisi alkamassa joku suuri projekti jossa työtä riittää vähintään puoleksi vuodeksi ja tämän aloitus vaatii enää vaan asiakkaan vahvistamaa sopimusta. Tässä tilanteessa saattaa tosiaan jollain rakentajalla olla alkamassa iso työmaa mutta sille samalle työmaalle ovat jo tarjonneet useammat vuokrafirmat työntekijöitä, eikä ole mitään takuita että asiakas ottaisi vuokramiehet juuri siitä firmasta missä haastatellaan ja lupaillaan. Ja vaikka ottaisikin, keikan kestolle ei ole mitään takeita. Ei mikään rakennusfirma sitoudu työllistämään vuokramiehiä minuuttiakaan kauempaa kuin on tarve tai, mikä vielä vittumaisempaa, joku toinen vuokrafirma kun saa tarjottua halvemmalla työvoimaa niin edellisten sopimus päättyy siihen hetkeen ja sitten pääseekin vuokramies omalla kustannuksellaan kotiin odottelemaan sitä seuraavaa isoa ja pitkää projektia.

Puheet suoraan firman kirjoille pääsemisestäkin ovat pelkkää kusetusta. Vuokramies tulee asiakkaalle aikalailla tiettyä tarkoitusta varten jolla on hyvin rajattu ajallinen kesto. Nämä valheet että kunhan teet hyvin ja reippaasti työsi, etkä pahemmin natise saattavat materialisoitua vakituiseksi työsuhteeksi asiakasfirmaan kannattaa unohtaa. Ei rakennusfirma apparia tarvitessaan ajattele että tämä jäisi nurkkiin pyörimään ja jos firmalla olisi tarvetta vakituiselle timpurille tai konekuskille, niin tällaisena aikana ammattimiehiä löytyisi hyvinkin helposti ilman vuokrafirman välistävetoa (6kk koeajalla huonosta työntekijästä pääsee kyllä eroon ilman että vuokrafirma huseeraa välissä).

Näihin löytyy tietenkin se yksi poikkeus joka kaivetaan esiin (esim. serkun veljenpojan vaimo pääsi vakkariksi seitsemän vuotta sitten vuokrafirman kautta) mutta suunnilleen 95% vuokrafirmojen toiminnasta kulkee yllä kuvatulla tyylillä.

9

709

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulkaa vuokrafirmoihin. T. Henkilöstökonsultti

      • Anonyymi

        Mikä firma? Onko pitkät pestit?


      • Anonyymi00004
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä firma? Onko pitkät pestit?

        2 päivää haalausta ja liksa 11,59€/tunti😎


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        2 päivää haalausta ja liksa 11,59€/tunti😎

        Oho. Kerrankin vuokrafirmasta kunnon palkka ja tavallista pidempi pesti🤗


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        2 päivää haalausta ja liksa 11,59€/tunti😎

        Missähä vuokrafirmassa näin isot palkat on?


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Missähä vuokrafirmassa näin isot palkat on?

        Keryokaa nii vaihan firmaa nyt saan apparina 10,50 ja matka korvaus 3 risat päivä


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Keryokaa nii vaihan firmaa nyt saan apparina 10,50 ja matka korvaus 3 risat päivä

        Missä sul pesti?


    • Anonyymi00003

      Aloittaja on "alan miehiehiæ". Osa bemanningsbyrosta toimii juuri næin. Tæssæ lisææ: Nyt on suomessa lisææntyvæ mææræ tænne Norjaan tøihin haluavia rakentajia. Ruotsinkielisen alueen hakijoita katsovat karsaasti, koska heillæ on se "vaarallinen" kielitaito. Kielitaidottomat ovat etusijalla. Tæstæ on pææteltævissæ paljon. Talvesta 23/24 alkaen olen saanut neljæ tarjousta ko. bemanningsbyroilta. Suomalaisrakentajien ryhmææn kielitaitoiseksi "nokkamieheksi". Jopa palkkatarjouskin kaikkine etuineen on ollut hyvæ. Kaksi yhteydenottajaa on suoraan sanonut, ettæ keskittyisin sitten vain omaan palkkaani ja etuihini, enkæ sitten muiden. En halua mustamaalata kaikkia rekryfirmoja, sillæ ainakin Workshopilla tuntuu olevan "puhtaat jauhot". Ei paras maksaja, mutta kaikki sovittu sitten pitææ. Ainakin aloittaja lukee oikein sanojeni vælitkin. Tæssæ mennææn!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      76
      1981
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1239
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      24
      1033
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1028
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      91
      729
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      116
      701
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      697
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      655
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      652
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      59
      598
    Aihe