Maa peikkojen

Anonyymi-ap

Maa peikkojen, soivat kuolinkellot heikkojen.
Vuodeosastot kiinni ja vähävaraiset vanhat ja sairaat saa kuolla rauhassa. Kukaan ei ehti edes leipapalaa avuttomalle suuhun laittamaan. Nälkäkuolema tulee ja korjaa pois.
Yksityiset kärkkyvät rahankiilto silmissä nyt avautuvia hoitoalan markkinoita.

11

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se vaan näyttää menevän. Näinä aikoina köyhällä ei ole ystävää.

    • Anonyymi

      onneksi sattajäveltä pääsee arpelaan sileää tietä

      • Anonyymi

        tämä on kyllä erityisen positiivinen asia ja istuu ku tinanappi paian helhmaan. Osaat kyllä hyvin yhistää asioita ja ongelmia!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tämä on kyllä erityisen positiivinen asia ja istuu ku tinanappi paian helhmaan. Osaat kyllä hyvin yhistää asioita ja ongelmia!

        Sattajärvi Arpela tie on hyvä, mutta voi, voii sitä Sirkka-Tepasto -Raattama tietä. Ei tullu turhasta ekapalkinto Kittilhään. Onnea vaan Kittilälle Pallaksen kehitykseen. Koittakaa laittaa tekninen toimi Pallakselle tutkimusmatkalle. Ehkä sitä Ruskisrovan tietä mönkijöillä pääsee.


    • Anonyymi

      Kiitos maan hallitukselle vuodeosastojen lakkauttamisista. Miksi makuuttaa? Menkää töihin! Purra komentaa.
      Aikoihin on eletty, elinajan odotus tippuu vuosikymmeniä. Kiitoksia vaan kokoomuksen komennolle.
      Nahkurin orsilla tavataan.

    • Anonyymi

      Hallitus oikealla asialla kun poistaa köyhät ja kipeät ja vanhukset kun hoitajia ei ole.Kyllä se kymmen vuoden päästä helpottuu kun puolet on haudassa.Sama periaate kuin putinilla laittoi vangit sotaan,tyhjensi vankilat,pani etu joukkoihin

    • Anonyymi

      En muista että Lapista olisi ollut koskaan näin vaisua ministeriä .

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kyllä se on paras ministeri Juuso.Taitaa ainut joka palkan edestä tekee hyvää työtä👍

      • Anonyymi

        Tekkeekös ne muut ministerit palkatta?? Silloin se Juuso on kyllä palkan eestä tevien paras. Osasi ottaa vielä pojanki hillotolpalle.


    • Anonyymi

      Onneksi valtion talous jo sen verran helpotti että orpopoika saa sen tunnin junansa. Tosin sekin rakennetaan velkarahalla. Ei se velka paljon pahene 1-2 miljardista, kuhan tulee 10 minuutin säästö.
      Nyt alettiin popsimaan poskeen jo eläkeläisten (myös tulevien sellaisten ) rahat poskeen. Kaikkea se nykyhallitus keksii! Onneksi alkaa edustajulla puoliso ja lapset olla "neuvonantajina" hillotolpalla.

      miljardi = 1 000 000 000 euroa (=tuhat miljoonaa)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11416
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5894
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4809
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4681
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4203
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe