Vielä ensi vuonna sen voi tehdä: maata sairaana Lapponian, Sallan ja Pelkosenniemen vuodeosastoilla. Mutta 2027 se voi olla sula mahottomuus. Silloin on mentävä Pyssykylään tai Rovaniemelle - tai taivaaseen suoriltaan.
Sellainen konkreettinen uhka on ilmassa. Kuka puolustaa? Mitä virkaa on aluevaltuustolla - ei sitten virkaa ensinkään. Meitä yli seittenkymppisiä on kolmasosa vuonna 2027. Voipi olla melkoinen ruletti puolentoista vuoden kuluttua piipaa-autoilla tai ruumisautoilla.
Kyllä kunnilla pitäisi vähän enemmän valtaa olla näissä asioissa. Voi ollakin, mutta kun ei oo rahaa, ei oo rahaa, vaikka olis kuinka vöyrään talon isäntä!
Korkea aika mennä vuodeosastolle Itä-Lapissa
7
398
Vastaukset 7
- Anonyymi
Nyt et oo oo ihan ajantasalla! Sallan ja p-niemen vuodeosastot on suljettu jo 19.6.2024.
- Anonyymi
No tuo ei paljon kemijärveläisiä lämmitä. Eikä yleensäkään koko Itä-Lappia. Näyttää siltä et Rovaniemi ja Sodankylä vievät Laphassa ihan kimpassa Itä-Lapin kuntia ko pässiä narussa. Keitä Itä-Lapin kunnista on Laphan hallituksessa ja valtuustossa ? Näyttäkää kykynne nyt !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No tuo ei paljon kemijärveläisiä lämmitä. Eikä yleensäkään koko Itä-Lappia. Näyttää siltä et Rovaniemi ja Sodankylä vievät Laphassa ihan kimpassa Itä-Lapin kuntia ko pässiä narussa. Keitä Itä-Lapin kunnista on Laphan hallituksessa ja valtuustossa ? Näyttäkää kykynne nyt !
Reikihoito auttaa. Tytöt tykkää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Reikihoito auttaa. Tytöt tykkää.
Vaihtoehtohoitokeskus Suomulle!
Käsitelkää nyt se aloite! Kaupunginhallituskin vain riitelee jostain tyhjän aikaisista pumppu-voimaloista, viekää nyt oikeasti se Suomu-aloite eteenpäin! Miksi KY ei palauttanut sitä aloitetta? TOIMIKAA JO! - Anonyymi
En ollutkaan ajan tasalla. Mutta kai siellä Sallassa ja P-niemellä sai hetken levätä ja huokaista, jos kovin pyörrytti.
Itä-Lapin asioita on kauttaaltaan hoidettu huonosti. Viedään sairaalakin, kun jo työpaikat ovat lähteneet enempi tai vähempi vapaaehtoispohjalla.
En jää miettimään, toimiiko lukio ja millä resursseilla. Ostan Roista kämpän jo hyvissä ajoin. kun jälkikasvu menee lukioon. Lukiovalmiuksia heissä näyttää olevan enemmän kuin lököilyainesta amitsuihin. Kaikki eivät voi tehdä tällaista ratkaisua, mutta asiaa varten on säästetty vuosia ja luovuttu turhasta.
- Anonyymi
Toivottavasti Eutanasia hyväksytään käyttöön... ei tarvita vuodeosatopaikkoja vaan hautapaikkoja... Ehkä kemijärveläiset ja muut kunatalaiset eivät vielä tajua mitä ja mihin kaikkeen tämä tulee vaikuttamaan... itälapin kunnissa kun on tapanan herätä aina liian myöhään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3551085- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37686- 49590
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19471kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459