Jane seisoi viidakon reunalla, käsi sydämellään, sydän kurkussa.
Lehvien takaa kuului ensin oksien rasahtelua, sitten matala, varovainen murahdus.
Ja sieltä hän tuli.
Pitkä, ruskeaihoinen mies, paljasjaloin, silmissään sekoitus uteliaisuutta ja jotakin eläimellistä varmuutta.
Apinan lailla kevyt, mutta ei mikään eläin.
Hän oli jotain muuta.
Mies pysähtyi muutaman metrin päähän.
Hän katsoi Janea kuin olisi yrittänyt lukea kirjaa, jossa oli sekä kuvia että tuntemattomia sanoja.
Hitaasti hän laski kätensä rintaan ja sanoi matalalla äänellä:
“Tarzan.”
Jane haukkoi henkeään. “Sinun nimesi on Tarzan?”
Mies nyökkäsi ja osoitti sitten Janea.
Silmissä vilahti kysymys, ja ääneen tuli ensi kertaa pehmeyttä:
“Sinä… Jane?”
Jane nyökkäsi — ja hymyili.
Hän ymmärsi, että tämä olento ei ollut mikään villi peto, vaan ihminen, joka oli vain oppinut viidakon kieltä ennen ihmisten omaa.
Tarzan osoitti itseään, sitten maata, puita ja taivasta.
Hän yritti löytää sanoja, joita ei ollut koskaan kuullut, mutta jotka hän jotenkin tunsi.
“Tarzan... mies. Jane... nainen.”
Jane nauroi hiljaa, ja Tarzanin katse kirkastui kuin aurinko lehväkatoksen läpi.
Ensimmäistä kertaa hän tiesi, että oli muitakin kaltaisiaan.
Tarzan tapaa Janen
9
165
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko Tarzan metsäsaamelainen
- Anonyymi
Ei ollut.
- Anonyymi
ja veti veitsen esii ja löi kaulaan tuota mamuajoka korahtaen kaatui maahen veri roikskuen katsoi vielä tuota alkukantaista olioita joka ei edes puhu suome murahtelee ja yrittää koko ajan naida lanne vaate päällänsä.
- Anonyymi
kuin petokorvausilla eläväloinen promies tuo veromaksajien elätti. ei ikinä tuottavaa työtä tehnyt loinen parasiitti.
- Anonyymi
Tarzan saapui ensimmäistä kertaa Inariin ja katsoi ympärilleen ihmeissään.
“Ei puita, ei liaaneja, ei apinoita... Miten tää viidakko oikein toimii?”
Paikallinen saamelaismies hymyili ja sanoi:
“Ei tää oo viidakko, tää on tunturi.”
Tarzan nyökkäsi vakavasti, otti köyden olalta ja totesi:
“Tarzan... vaihtaa taktiikkaa.”
Seuraavana päivänä Tarzan nähtiin roikkumassa koivunoksassa huutaen:
“Aaaa–aaa–aa–aa–INARI!”
Paikalliset totesivat:
“Annetaan olla. Se on selvästi löytänyt oman porokarjansa.” 🦌- Anonyymi
😆🤣😂
- Anonyymi
kovin oli laiha ja heppoinen tarzan roikkui vaivaiskoivun alimmalla oksalla , riekot sitä nokallaaan peppuun nokki ja päähän paskansi lokki.
- Anonyymi
Sieltä apuun riensi hotelin kokki jolla oli jo Gonokokki ja syfiliskin , tempaisin riekolta hengen ei siihen edes vaikuttanut schengen .
- Anonyymi
On kova kundi
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713034Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823599Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952874Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?351350Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2681338Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1441279Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121226Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121147- 801031
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923