sote on vaalipeliä nyt?

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a5b889c2-1fda-496a-98fb-818e01d2104

Kaisa Juuson toiminta kuohuttaa: ”Ihmiset ovat raivoissaan”

Juuso katsoo, että ilman häntä, Länsi-Pohjan keskussairaalan eli Länskän tilanne olisi nykyistä huonompi.

– Jotkut ovat sitä mieltä, että minun olisi pitänyt erota ministerin tehtävästä ja siten estää sairaalaverkkolain voimaantulo. No eihän se nyt niin mene. Sen olisi toimeenpannut joku muu ministeri ja lopputulos Länskän kannalta olisi hyvin suurella todennäköisyydellä paljon pahempi.

Juuso epäilee, että nyt esille tuodussa kritiikissä on nähtävissä valmistautumista kevään 2027 eduskuntavaaleihin.

– Näyttää nyt kuitenkin siltä, että tietyt Laphan [Lapin hyvinvointialueen] valtuutetut tekevät jo täysillä vuoden 2027 eduskuntavaalikampanjaa solvaamalla minua ja yllyttämällä aivan järkevinä pitämiäni ihmisiä aivan käsittämättömään vihaan.

9

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muutama fakta: Lapin keskussairaala Rovaniemellä on jo 2017 päivystysasetuksessa (ministeri Annika Saarikko) nimetty Lapin ainoaksi laajan päivystyksen sairaalaksi. Lapin hyvinvointialueella ei ole näin ollen mahdollista ylläpitää kahta laajan päivystyksen sairaalaa, mutta kuitenkin ihan kohtalaisesti palveluja tarjoava sairaala myös Kemissä, Juuso kirjoittaa.

      Hän toteaa päivityksessään, että Länsi-Pohjan yöpäivystys olisi jo suljettu, mikäli hän ei olisi terveydenhuoltolain yhteydessä varmistanut sen toiminnan jatkumista.

      – Tämän olen varmistanut 1.10 voimaan tulleella lailla. Ilman minua Länskän ovet olisivat nyt yöllä kiinni, eikä siellä olisi mahdollisuutta minkäänlaiseen kirurgiaan, Juuso kirjoittaa.
      Vaatimuksia erosta

      Iltalehti uutisoi perjantaina, miten osa Lapin hyvinvointialueen valtuustossa olevista puolueista kritisoi Juuson toimintaa voimakkain sanakääntein. Useat valtuutetut katsoivat Juuson epäonnistuneen ministerinä oman alueensa puolustamisessa.

      IL

      • Anonyymi

        onko suomen keskusta kimpussa?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      sshs

    • Anonyymi00006

      Rydman hyvä mies

    • Anonyymi00007

      6665

    • Anonyymi00008

      Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps) esitteli ministeriönsä virkamiesten kanssa perjantaina noin 100 miljoonan euron säästöpaketin, joka saadaan aikaan sosiaalihuoltolain uudistuksella. Hallituksen esitysluonnos siirtyy lausuntokierrokselle, ja Rydman kertoi siitä medialle kesken kehysriihen neuvottelujen.

      Säästöjä kertyy reilut 100 miljoonaa euroa ensin vuodesta 2027 alkaen ja lisää vuodesta 2028 alkaen. Eniten valtion kassatilanne paranee sosiaalihuollon palvelutarpeen arviointiin liittyvän sääntelyn muutoksilla, uudella lapsiperhepalvelulla ja työikäisten tuen palvelulla – sekä asiakasmaksujen korottamisella.

      Iltalehti uutisoi asiakasmaksuista jo aiemmin huhtikuussa.

      Tilaisuudessa kerrottiin, että korotukset kohdistuvat sellaisiin asiakkaisiin, joilla on maksukykyä. Erikseen mainittiin iäkkäämmät.

      Rydmanin mukaan valtio velkaantuu ”hirvittävää tahtia”, joten päätöksiä on tehtävät, vaikkeivät ne ole ministerillekään mieluisia.

      – Monessa tapauksessa nämä ovat vähemmän kivuliaita ratkaisuja kuin esimerkiksi palvelujen määrän rajaaminen. Ei varmaan ole toivottua sekään, että korotetaan verotusta, kun se on jo valmiiksi kireää Suomessa ja toimii talouskasvun hidasteena, Rydman sanoi.
      Tarpeetonta työtä pois

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ccbfbc15-d9f5-40a0-87c7-193e61f5c10f

    • Anonyymi00009

      sdpeerse

    • Anonyymi00010

      Rydman vai hymyilee kivasti

      vituttaa vihervasemmistoa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1412
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      872
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      801
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      667
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      629
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      8
      624
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      57
      619
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe