Onko tähtitiede raakaa tieteellistä faktaa..?

Ilkeät kielet sanovat sitä näennäistieteeksi ilman todisteita.

Itse katson tähtitieteen olevan filosofiaa.
Tähtitiedettä voi opiskella Helsingin, Turun ja Oulun yliopistoissa.
Niissä voi valmistua filosofian maisteriksi tai luonnontieteiden kandidaatiksi.

En tosin ymmärrä miten luonnontieteet liittyisivät tähtitieteeseen..?!

Tietäväisimmät voivat paukutella ajatuksiaan alla oleviin laatikoihin.... 😊

6

255

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sotket käsitteitä niin lahjakkaasti, että viisas pysyy nytten hiljaa - olet opetuskelvoton!

    • Opettele lukemaan. Onko astronomia ja astrologia menneet käsitteinä sekaisin?

    • Anonyymi

      Miten nyt luonnontieteet fysiikka, kemia ja matematiikka mihinkin ilmiöihin sotkeutuvat lähinnä antavat jonkun käsityksen aineista, etäisyyksistä, voimista ja niiden vaikutuksista. Näiden pohjalta luodaan teoreettisia käsityksiä ja selityksiä olemiselle tunnetun ja tuntemattoman suhteen. Joillakin tuntuu olevan tarve saada tietoa johon käytännössä ei pääse käsiksi juuri mitenkään. Käytännössä emme tiedä juuri sitä mitä emme tiedä ja onko sillä mitään merkitystä mitä ei tiedetä, kun merkitys syntyy tiedosta ja vain uskomukset syntyvät tietämättömyydestä.

    • Anonyymi00003

      Nykyaikainen tähtitiede on lähinnä fysiikkaa. Astronomiassa on kuitenkin vaikeampaa järjestää kokeita verrattuna fyysikon laboratorioon, sillä tähdet ja galaksit eivät mahdu rakennusten sisään. Niinpä astronomi havainnoi kohteita kaukaa, voimatta puuttua niiden toimintaan.

      Perinteinen tähtiede esimerkiksi 1800-luvulle saakka mielestäni oli palloastronomiaa (sovellettua pallogeometriaa), positioastronomiaa, planeettojen pintojen havaitsemista optisesti, planeettojen ratalaskentaa, mutta vähitellen - kaukoputkien ja muun välineistön kehittyessä - myös tähtien yms. kohteiden spektrien tutkimista.

      Joskus kauan sitten tähtitiedettä pidettiin eräänlaisena matematiikan haarana. Silloin puhuttiin "astronomisesta tarkkuudesta", koska esimerkiksi planeettojen suuntia pystyttiin laskemaan huisin tarkasti.

      Nykyisin astronomia on kuitenkin fysiikkaa ja laskentatarkkuus voi esimerkiksi kosmologiassa olla verrattain vaatimaton. Jos kaukaisen galaksin etäisyys tunnetaan esim. 10% tarkkuudella niin se on aika hyvin, sikses.

      Suurvaltojen astronomeilla on ollut merkittävä rooli ydinaseiden, nimittäin vetypommien kehittämisessä. Vetypommin toiminta nääs muistuttaa jonkin verran normaalin tähden toimintaa. Tähdessä fuusioreaktio on normaalisti stabiili, mutta vetypommithan ovat kertakäyttöisiä. Astronomien roolista vetypommien suunnittelussa vaan usein vaietaan.

      Toki tähtitiede on luonnontiede. Saattaa jopa olla vanhin luonnontiede. Astronomia on kuitenkin muuttunut vuosituhanten aikana hyvin paljon. Ensin oli tärkeää mm. mittailla, luetteloida ja kuvata tähtiä. Nykyaikainen ammattiastronomi ei kuitenkaan välttämättä tiedä paljain silmin näkyvästä käytännön tähtitaivaasta paljoakaan.

      Filosofialla oli oma roolinsa astronomian alkutaipaleella, esim. antiikin Kreikassa. Enkä sano filosofiasta pahaa sanaa. Filosofia etsii totuutta omalla tavallaan. Eräs filosofi on muuten arvostellut kärkevästi nykyistä kosmologiaa. Kosmologiassa on totuus ikäänkuin päätetty jo etukäteen ja tahdotaan löytää vain omaksuttua totuutta tukevia havaintoja? Alkuräjähdys ja sitä rataa ... vaihtoehtoja ei kaivata eikä suvaita.

      • Anonyymi00006
        UUSI

        "Kosmologiassa on totuus ikäänkuin päätetty jo etukäteen ja tahdotaan löytää vain omaksuttua totuutta tukevia havaintoja? Alkuräjähdys ja sitä rataa ... vaihtoehtoja ei kaivata eikä suvaita."

        Big Mysteries Survey (5/2026) osoittaa että Big Bang ei ole tiedemaailmassa niin vallitseva konsensus kuin joskus näkee väitettävän. Tutkimuksessa oli haastateltu 1675 fyysikkoa, joista valtaosa on tutkijoita jotka tutkivat kosmologiaa, tähtitiedettä, kvanttimekaniikka ja muita aloja. Haastatelluista vain 25% uskoo maailmankaikkeuden saaneen alkunsa Big bangissä.
        Konsensus-status toisaalta vaatisi vähintään 95% yksimielisyyttä, joka usein toteutuu monissa aurinkokuntaa ja lähigalakseja koskevissa asioissa.


    • Anonyymi00005

      Täyttä hölynpölyä. Väitteesitteesi on täyttä potaskaa. Todisteita on vaikka kuinka paljon eikä kyse ole mistään näennäistieteestä kuten väität. Kyllä se on luonnontieteitä ihan 100'%. Et taida ymmärtää koko asiaa kun tollasia väität.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3191
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      51
      2610
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      58
      1490
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      341
      1217
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1151
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      921
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      750
    9. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      718
    10. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      718
    Aihe