Pitkän linjan kuntavaikuttaja ja emäntä Aulikki on kirjoittanut faktapläjäyksen kunnan rötösukosta. Ihme jos kaupungin varoja lähes millin edestä ja ainakin osin luvatta, törsännyt ja demokratialle haistatteleva äijä saa jatkaa keulalla. Ukko kuuluu minne vaan muualle paitsi hoitamaan yhteisiä asioita. Hattu päästä Aulikille! Keep rockin!
Aulikki rokkaa Lapin Kansassa
32
993
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa mieltä Aulikki on kirjoittanut selkeästi ja totuuden mukaisesti Nivalan laittomuuksista. Kirjoitukseen olisi voinut lisätä monta muuta Nivalan Kemijärveä vahingoittanutta tahallista tekoa. Toivotaan että muutkin uskaltautuvat omalla nimellä kirjoittamaan näistä vuosikausia jatkuneista Nivalan laittomuuksista.
- Anonyymi
Kuka tahi ketkä johtavat "nivalajunttaa " ? Ei hän yksin pystyisi moiseen.
- Anonyymi
Aulikilta hyvä kirjoitus. Ajan hermoilla ja oikeassa.
- Anonyymi
Juuri niin!
- Anonyymi
Nono...eipäs valehdella täällä!
- Anonyymi
Ihan itsekö vaivauduit kirjoittamaan...hehe
- Anonyymi
Ja myös kommentoimaan - suurin osa tämänkin ketjun kommenteista on samasta näppäimistöstä mistä aloituskin on lähtenyt.
- Anonyymi
No iha ite
- Anonyymi
Täällä pidempää asuneet muistavat Aulikin vaatineen erityistilintarkastusta Nivalan kaupungilta omalle yritykselleen nostamiin varoihin liittyviin epämääräisyyksiin.
Erityistilintarkastusta ei tehty silloin vaan Aulikki erotettiin tarkastuslautakunnasta. Nivalan rahasotkuista vaiettiin ja Nivala sai jatkaa laittomuuksia tähän päivää saakka.
Erityistilintarkastus saatiin tehtyä ja raportti valmistui 30.10.2024. Raportista voi lukea Nivalan tekemät laittomuudet tässäkin asiassa. Aulikki oli siten oikeassa jo viisi vuotta sitten vaatiessaan erityistilintarkastusta Nivalan laittomuuksista.- Anonyymi
höpöä....mitään ei löytynyt, rahaa poltettiin aivan turhaan aulikin katkeruuden takia. siksipä putosi valtuustosta!
on siitä ikuisesti katkera!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
höpöä....mitään ei löytynyt, rahaa poltettiin aivan turhaan aulikin katkeruuden takia. siksipä putosi valtuustosta!
on siitä ikuisesti katkera!!Lue raportti ja kirjoita sitten. Valheellinen rekisteröity tilinpäätös 2016. Siemenrahoituksen salaaminen ilman lainmukaista perustetta. Esteelliset päättämässä. Putkirahoitus päin mäkeä. Aulikki oli oikeassa vaikka valtuustoaloitteen tehnyt Pikkarainen julisti huhtikuussa 2020 että Boreal Biorefin rahoitus on selvitetty ja mitään ei löytynyt. Onneksi julistus on nauhalla. Enempää väärässä ei voi olla. Joko Pikkarainen tiesi ja yritti salata ja siksi halusi erottaa Aulikin tai ei tiennyt mitään ja puhui kovassa uskossa omaa potaskaa. Oikeasti ei ole väliä kumpi on totta. Yhdenkään kemijärveläisen ei pitäisi luottaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lue raportti ja kirjoita sitten. Valheellinen rekisteröity tilinpäätös 2016. Siemenrahoituksen salaaminen ilman lainmukaista perustetta. Esteelliset päättämässä. Putkirahoitus päin mäkeä. Aulikki oli oikeassa vaikka valtuustoaloitteen tehnyt Pikkarainen julisti huhtikuussa 2020 että Boreal Biorefin rahoitus on selvitetty ja mitään ei löytynyt. Onneksi julistus on nauhalla. Enempää väärässä ei voi olla. Joko Pikkarainen tiesi ja yritti salata ja siksi halusi erottaa Aulikin tai ei tiennyt mitään ja puhui kovassa uskossa omaa potaskaa. Oikeasti ei ole väliä kumpi on totta. Yhdenkään kemijärveläisen ei pitäisi luottaa.
Täyttä tuubaa,!
jo miljoonaan kertaan tutkittu aulikin tutkintapyyntöjen toimesta.
kuntalaisten rahaa on palanut kymmeniä tuhansia täysin tyhjään!
Mitään ei ole löytynyt, eikä löydy!
tippuminen ilmeisesti harmittaa vietävästi, kaikkea pitää yrittää.....
- Anonyymi
Toivottavasti uudet vaalit tulevat pian ja Aulikki jaksaa vielä framille. Sormilla saa laskea kemijärveläiset jotka laittavat itsensä likoon samalla tavalla koko kaupungin eduksi. Siitä vaan mallia kaikille nuoremmille!
- Anonyymi
Näinhän se ehottomasti on.
- Anonyymi
Aulikki se vaan jaksaa tätä yksikirjoittelua:)
- Anonyymi
Kirjottaa muuten täyttä asiaa. Sekös joillakin tietyillä ottaa pattiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirjottaa muuten täyttä asiaa. Sekös joillakin tietyillä ottaa pattiin.
Paksua valetta lykkää vielä lehtiinkin...hyi!
- Anonyymi
Kyllä kaupungin 100% omistaman firman tulisi avoimesti kertoa, mihin se käyttää kaupungin vuosittain myöntämät määrärahat. Konsulttien palkkaaminen selvityksiä tekemään on silloin turhaa. Tiedon panttaaminen liikesalaisuuksiin vedoten haiskahtaa rötöstelyn piilottelulta.
- Anonyymi
Nivala on hassannut lähes miljoonan. Ja Aulikki on vaatinut julkisia varoja koskevat päätökset julkisiksi ja laillisiksi.
- Anonyymi
Kalliiksi tullut nainen kaupungille. Selvitykset maksaneet useita satojatuhansia euroja.
- Anonyymi
Montako "putkea" olisi kustannettu noilla valittamisiin menneillä kuntalaisten vero-euroilla, valittamisiin jotka eivät johtaneet mihinkään toimenpiteisiin?
Oli oikein jotta tippui tuollainen eurosyöppö! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako "putkea" olisi kustannettu noilla valittamisiin menneillä kuntalaisten vero-euroilla, valittamisiin jotka eivät johtaneet mihinkään toimenpiteisiin?
Oli oikein jotta tippui tuollainen eurosyöppö!Naurattaa että sama porukka joka olisi joutunut vastuuseen esti tärkeimmän eli kehitysyhtiön tutkinnan ja jopa asioiden saattamisen loppuun äänesti tutkinnan lopettamisesta ja vieläpä sen voittivat. Hienosti pelastivat nahkansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naurattaa että sama porukka joka olisi joutunut vastuuseen esti tärkeimmän eli kehitysyhtiön tutkinnan ja jopa asioiden saattamisen loppuun äänesti tutkinnan lopettamisesta ja vieläpä sen voittivat. Hienosti pelastivat nahkansa.
Tuo strategia pitäisi kaikkien opetella, miten päästä pälkähästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naurattaa että sama porukka joka olisi joutunut vastuuseen esti tärkeimmän eli kehitysyhtiön tutkinnan ja jopa asioiden saattamisen loppuun äänesti tutkinnan lopettamisesta ja vieläpä sen voittivat. Hienosti pelastivat nahkansa.
ei naurata!
muori on tullut kalliiksi kaupungille! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei naurata!
muori on tullut kalliiksi kaupungille!Totuuden puhuja vaiko
houkutuslintu vaiko kala?
- Anonyymi
Totuuden puhujista ei yleensä tykätä, on helppoa nurkan takana haukkua. Mutta ottakaapa asioista ihan itse selvyyttä - huomaatte että olette Aulikin kanssa samaa mieltä.
- Anonyymi
Aulikki ei puhu totuuksia. Hän on tehnyt useita tutkintapyyntöjä poliisille, jotka jätetty tutkimatta kun ei ole aihetta.
Nuo aiheettomat tutkintapyynnöt hipovat jo kunnianloukkauksia.- Anonyymi
Aulikki on houkutslintujen käryri ja salajuoni.
- Anonyymi
Millähän tavalla tutkintapyyntö voi olla kunnianloukkaus? Tutkintapyyntöä yleensä käsittelee kaksi poliisia. Jos nämä poliisit noudattavat virkavelvollisuuttaan eikätkö rieku työasioista muille, tutkintapyynnöstä ei muut tule tietämään kuin vasta syyteharkinnassa.
Toiseksi, lue erityistilintarkastusraportti. Siitä näet että Imporannan johdolla tarkastuslautakunta oli 100% oikeassa 2020. Ja tämä oli se syy miksi Imporanta erotettiin. Ei haluttu että väärinkäytökset tulisivat julkisiksi mutta niin vain kävi.- Anonyymi
Tällä emännällä on suomen ennätys tutkintapyyntöjen tehtailuissa.
Yksikään ei ole johtanut mihinkään toimenpiteisiin, ei yksikään!
Mistä se kertoo? - Anonyymi
Ketkut pois! 🤬
- Anonyymi
Unohtuiko Solatietä koskeva rikostutkinta? Oli päällä mutta hattu-ukko puhui lainvalvojalle puutaheinää. Saaga tuskin on ohi. Saattaa olla Suomen ennätys esittää tilinpäätöksen hyväksymistä ja vastuuvapautta ilman tilinpäätöstä. Eiköhän tarina saa ansaitsemansa lopun.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334159Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382355Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151406- 481169
- 781087
- 59953
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921