Lapselta otetaan avaimet pois ja ajetaan ulos jotta vanhemmat saavat juhlia rauhassa. Lapsen halutessa leikkiä ja puhua annetaan kännykkä. Vanhemmat ympäripäissään lasten nähden. Vanhemmat ostavat alkoholia alaikäisille lapsilleen jnejne
Onko se tosiaan näin?
Onko nykyvanhemmilta vanhemmuus hukassa?
20
298
Vastaukset
Minusta on ihan normaalia, että lapset laitetaan ulos leikkimään. Jos itsestäni olisi ollut kiinni, en olisi tehnyt lapsuudessani muuta kuin pelannut pleikkaria.
- Anonyymi
Minusta tuo kuulostaa enemmän menneiden vuosikymmenten touhulta.
- Anonyymi
Minun kokemukseni mukaan on.
- Anonyymi
ja miltäköhän vuosisadalta
- Anonyymi
Nykypolvelta tuntuu olevan kaikki muu kateissa paitsi kännykän näyttö silmien edestä
- Anonyymi
Olen elänyt lapsi edellä, kunnes hän tulo täysi-ikäiseksi.
Ei lasista lapsuutta.
Vilma - Anonyymi
Kyllä monet nykyajan vanhemmat hoitavat vanhemman velvollisuudet ja roolin todella hyvin. Harrastusten piirissä se kyllä huomaa, miten lapsi menee tärkeysjärjestyksessä ykköseksi, ohittaen jopa se oman itsekkyyden.
Eilen koulun jälkeen käytiin heittelemässä vielä frisbee kiekkoja, ja sieltä suoraan keilaamaan ennen illan halloween touhuja.
Tänään treenit aamulla kello 9 ja siittä sitten yhteistä aikaa aina kello 18 saakka.
Mjoo, aloitus ei kuvaa sitä normaalia tilannetta lasten ja vanhempien välillä.
Lapsen tietoja, taitoja sekä kykyä hahmottaa ne asiat jotka tuottavat hyvää elämään, niitä tulee tarjota ja vaalia.
AV- Anonyymi
"Eilen koulun jälkeen käytiin heittelemässä vielä frisbee kiekkoja, ja sieltä suoraan keilaamaan ennen illan halloween touhuja."
Lapsellasi on ilmeisesti hyvin lyhyet koulupäivät tai sitten erittäin myöhäinen nukkumaanmenoaika. Tai yksi vaihtoehto tietysti on myös se, että teitte jokaista mainitsemaasi vain lyhyen hetken. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Eilen koulun jälkeen käytiin heittelemässä vielä frisbee kiekkoja, ja sieltä suoraan keilaamaan ennen illan halloween touhuja."
Lapsellasi on ilmeisesti hyvin lyhyet koulupäivät tai sitten erittäin myöhäinen nukkumaanmenoaika. Tai yksi vaihtoehto tietysti on myös se, että teitte jokaista mainitsemaasi vain lyhyen hetken.Hävyttömän lyhyt koulupäivä, se tuottaa jopa ongelmia meille vanhemmille.
Kello 12 jälkeen lapsi on jo kotona.
AV - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hävyttömän lyhyt koulupäivä, se tuottaa jopa ongelmia meille vanhemmille.
Kello 12 jälkeen lapsi on jo kotona.
AVKuulostaa hyvin oudosta, kun muistelen meillä olevan saman ikäiset lapset. Miksi hänellä on tuollaisia ekaluokkalaisten koulupäiviä? Omani toki on painotetussa ryhmässä ja hänellä on jo muutama vapaavalintainen aine, mutta ei sen noin suurta eroa selitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuulostaa hyvin oudosta, kun muistelen meillä olevan saman ikäiset lapset. Miksi hänellä on tuollaisia ekaluokkalaisten koulupäiviä? Omani toki on painotetussa ryhmässä ja hänellä on jo muutama vapaavalintainen aine, mutta ei sen noin suurta eroa selitä.
En tiedä, ehkä opettajat ovat halunneet pitkän viikonlopun?
AV - Anonyymi
Miksi hötkyilet lapsesi kanssa paikasta toiseen tuolla tavalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hävyttömän lyhyt koulupäivä, se tuottaa jopa ongelmia meille vanhemmille.
Kello 12 jälkeen lapsi on jo kotona.
AVHyvä niille lapsille, jotka vaihtavat viikonloppuvanhemman luo.
Tein kasvatuksessa virheen.
Kytkin 2-vuotiaan lapseni hiiren kautta USB-porttiin. Näin hän siirtyi ensimmäisen kerran virtuaalimaailmaan.
Olihan se hieno hetki, kun sylissä ilakoi ihmisen alku, ihmetellen näytön tapahtumia.
Seuraavat 20 vuotta menikin pojan irrottamiseen tietokoneesta.- Anonyymi
Valitettavasti joillakin lapsilla tilanne saattaa olla kuvailemasi kaltainen. Kaikilla lapsilla ei ole turvallista kasvuympäristöä eikä välittäviä vanhempia. Jokaisella lapsella olisi oikeus onnelliseen lapsuuteen, mutta kaikkien lasten kohdalla se ei toteudu.
Valtaosa vanhemmista hoitaa silti vanhemmuutensa hyvin. En tunne yhtäkään vanhempaa, joka olisi ympäripäissään lastensa edessä jne. Tuntemani vanhemmat ovat vastuuntuntoisia, välittäviä ja osallistuvia vanhempia. En siis syyttäisi yleisesti vanhempia siitä, että vanhemmuus on hukassa, vaikka hoidettuna kohdalla näin onkin.
Aletheias - Anonyymi
On
- Anonyymi
On hukassa, tuohon suuntaan tai toiseenkin. Eli lapsen kanssa hössötetään liikaa, mielistellään ja mennään lapsi edellä. Ihan kuin lapsi olisi jokin jumala.
- Anonyymi
On tosiaan myös toinen puoli, alati "kannustavat" vanhemmat, helikopteri- tai curlingvanhemmuus ym
- Anonyymi
Eiköhän se ole ollut hukassa jo aikapäiviä sitten. Alkaen seksuaalisesta vallankumouksesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837