Onko teillä markkaakaan?

Anonyymi-ap

Minulla on. Onpa jopa se hopean värinen markka ja se kulmikas vitonen.

Euroja mulla ei ole kuin bitteinä. Toivottavasti yhteydet säilyy, tai joudumme palata oravannahkoihin.

Jos maailma romahtaisi elinaikanani, niin se saattaisi olla mielenkiintoista. Siinä ei niin sanotut operaattorisotilaat olisi mitään. Ehei, ne kuolisi suurin osa väkivaltaisesti.

Vain älykkäimmät selviytyisivät ja silti, joku kumipää haluaisi enemmän kuin muut ja jälleen tasavertaisuus heittäisi häränpyllyä.

Tosin älykkäimmät johtaisivat ja "operaattoreista" tulisi paskan työn tekijöitä. Kapinoivat junttisoltut yksinkertaisesti eliminoitaisiin. Siinä ei vanhanaikainen sotilaskoulutus auttaisi pätkääkään.

Nuo "operaattorit" on vanhaa paskaa ja kuolevat ensimmäisenä.

>simiti<

9

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Salaa toivonut että sota tulisi suomeen. Voi olla että kansa heräisi. Sähköt poikki vaan.

    • On. Niitä hopeenvärisiä markkoja on vaikka kuinka paljon. Huhujen mukaan joku vuosikerta on ihan oikeeta hopeeta, mutta en usko. Jotain nikkeliä kuulemma, on siinä ollu allergigoilla haastetta. No onneks ei elohopeeta sentäs. Muistan kun kuumemittari hajos, oli niitä pallukoita kaikkialla. Siitä oli patsas hajonnu, yritin sitä lämmittämällä yhdistää. Aluks se onnistukin mutta räjähtikin jo ennen kuin osu pohjaan.

      Joo ja on vitosia isolla ja pienellä vitosella. Kymppejä paasikivellä ja nurmellä. Väinölinna ja Alvaraaltokin löytyy.

      Markka oli ihan hyvä, mutta epävakaa valutta. Yllättäen saattoi devalvoitua ja kerran ruopesi kellumaan. Sillä oli niinku oma tahto, joka ei ollut meidän päätettävissä.

    • Anonyymi

      On yksi markka, muttei ole hopeamarkka. Raaputan sillä arpoja, jospa voittaisi euroja.

    • Anonyymi

      On mull markkoja. Myös semmoisia seteleitä missä on niitä nakukuvia.

    • Anonyymi

      Hienoa, kun olette säästäneet vanhoja rahoja. Parikymmentä vuotta sitten näytin tenaville, että ennen oli tommosia rahoja.

      Epäluuloisena katselivat niitä ja luulivat minun huiputtavan.

    • Oli niitä muutama tallessa. Annoin ne lahjaksi veljenojalle, hän on innokas numismaatikko ja osasi arvostaa lahjaansa.
      Siellä oli muutama markan kolikko ja seteleitä.

    • Multa löytyi äskeittän 50 markan seteli.
      Nyt harmittaa kun ei tullut tuhlattua.

      Kuinkahan monta kaljapulloa sillä olisi aikoinaan saanut?
      Hitto kun ei yhtään enää muista markka-ajan hintoja.

    • Laitoin joskus poikasena tauluun rahat 100 markkaan saakka. Kai se jossakin varastossa pyörii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1448
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      977
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      848
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      621
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      618
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      613
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      70
      576
    Aihe