Taloyhtiö ajautui ahdinkoon – nyt puhuu sen aiheuttanut sijoittaja
Asuntomarkkinoilla näkyy pirullisia ketjureaktioita. Sijoittajan rahat ovat kiinni uudessa rakennuskohteessa, jossa kauppa ei käy ja se näkyy vanhoille vuokralaisille.
Iso rovaniemeläinen rivitaloyhtiö on ajautunut asuntosijoittajan maksuvaikeuksien takia ahdinkoon. Jäteauto ei käy, vuokralaiset saivat pelottavan kirjeen isännöijältä.
JP-Asunnot omistaa noin 65 asunnon taloyhtiöstä 44 asuntoa. Ne ovat vuokralla. Yhtiön omistaa sijoittaja Jari Piippola, jolla on muitakin sijoituskohteita. Sijoittaja on pystyssä noin 40 000–50 000 euron edestä vesimaksuja ja vastikkeita taloyhtiölle.
Viikonloppuna vuokralaiset saivat kirjeen isännöintiyhtiöltä, jossa vuokralaisia varoitettiin osakehuoneiston mahdollisesta hallintaan otosta, uutisoi Lapin Kansa. Piippola vahvistaa, että varoituksen syynä ovat hänen rästinsä.
Piippolalla pukkaa konkurssia eikä ihme.
33
1057
Vastaukset
- Anonyymi
tätä se korruptio hommat teettää muut kärsii yksi järsii ja elää sun rahoilla ja vie talot ja omaisuutesi röttelöiden arvo nolla.
- Anonyymi
Huume hamppien hommia .
- Anonyymi
airnb hommia savustetaan omistajat ulos ajetaan konkkaan ja ostetaan eurolla koko roska ja peli jatkuu.
- Anonyymi
Eikös tuolla J Peellä ole kuitenkin Joulupukkikaupungissa pilvin pimein omistuksessa ja hallinnassa jos minkälaista rakennusomaisuutta.
Kuulostaa kovin erikoiselta jollei niistä osaa vois muuttaa riihikuivaksi vai onko ne kaikki panttina pankeilla ??? Hä tä kertokaa viisaammat.- Anonyymi
Ei kannata sotkea terveitä yhtiöitä
konkurssipesän ongelmiin.
- Anonyymi
Tämä on selvä peli, Dominot kaatuu ja nurin mennöö. Ei osattu pyörittää ja velat kasvaa, ulosottomiehet tulee
- Anonyymi
Ei JP konkurssiin mene. Käyttöpääoma vain on tiukalla. Omistus on jaettu osakeyhtiöihin niin silloin kaatuu vain pieni osa omaisuudesta. Sekin riippuu onko henkilötakauksia.
- Anonyymi
Ai huume myynti sakkaa
- Anonyymi
Toivottavasti selviää tuosta tilanteesta...
- Anonyymi
Konkuti tullee
- Anonyymi
No ei ole jarille ensimmäinen ja tuskin viimeinenkään
- Anonyymi
Kattelin nuita Jarin omistuksia ja osa-omistuksia,julkista tietoa. On hyvinki vakavarainen ytittäjä,netto pääomaa miljoo
nittain . Tämä on juuri niin kuin hän sanoo,peli on ajoittain kovaa ja se on kestettävä. Kathenpaskat taas vinkuu ja vikisee,ei muuta hälyä.- Anonyymi
Kuolema tulee
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuolema tulee
Meistä ihan jokaiselle ajallaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meistä ihan jokaiselle ajallaan.
piippolalle aika äkkiä huumevalt maksamatta yms.
- Anonyymi
Piippolalle voimia,pysy lujana äläkä jää tuleen makaamaan.
- Anonyymi
Ei Jari jää, vanha kunnon motoristi,ilman minkään jengin liivejä !
- Anonyymi
Uskon ja toivon niin!
- Anonyymi
Taiga LKV myy….
- Anonyymi
Ei tule konkurssia, Jarihan omistaa puoli Rovaniemeä. Runsaasti vuokranmaksajia hänen taloissaan ja niitä on. Tietenkin operoi niin isolla volyymillä, että talojen huollot ja peruskorjaukset jääneet monessa kohteessa rempalleen.
Nyt kun Rovaniemellä pula myytävistä asunnoista niin kannattaisi realisoida omaisuutta ja käyttää niistä satuja varoja parhaiden kohteiden huoltoon ja korjaamiseen. Silloin asukkaat tyytyväisiä ja omaisuuden arvo säilyy. Huonosti käy jos antaa omaisuuden rapautua korjauskelvottomiksi.- Anonyymi
ei omista kurkku auki huume valat maksamatta rotalla yms..pedarilla
- Anonyymi
hullu huume piippola
Peiponpolun asukas: patterit on lämpimänä – verkkoyhtiön mukaan sähköjen katkaisua edeltää aina pitkä perintäprosessi
Isännöitsijän mukaan sähköjen katkaisusta ei voitu varoittaa, koska tietoa ei ollut.
Tiia Haapakangas
0
11.11.2025 12:34
Taloyhtiöt
Peiponpolun rivitaloyhtiössä on noin 65 asuntoa. Maanantaina taloyhtiöstä katkaistiin sähköt, ja siksi muun muassa pihavalaistus oli pimeänä. Illalla sähköt palautettiin.
Peiponpolun rivitaloyhtiössä on noin 65 asuntoa. Maanantaina taloyhtiöstä katkaistiin sähköt, ja siksi muun muassa pihavalaistus oli pimeänä. Illalla sähköt palautettiin.
Kuva: Jussi Leinonen
Maanantaina sähköittä jäänyt rovaniemeläinen taloyhtiö sai lämmityksensä takaisin jo samana iltana.
– Tilanne on normaali ja patterit lämpimänä, asukas Sanni Pikkarainen viestitti tiistaina aamusella.
Pikkarainen asuu isossa rivitaloyhtiössä Peiponpolulla Rovaniemen Nivavaarassa. - Anonyymi
kuolema tulee
- Anonyymi
dsdsa
- Anonyymi
ttt
- Anonyymi
Iiso konkati tulla
- Anonyymi
Moni muukin taloyhtiö on ajatumassa vaikeuksiin! Järjettömien remonttien takia, suomalaiset on niin hölmöjä. Kts. Video >> puhallus putkiremontti >>
https://youtu.be/USw59X5PwC0?si=zU_xw9OcAU7A9wXt - Anonyymi
aaa
- Anonyymi
Piippolan vaarilla oli talot, hiijala hiijala hei.
Vaari se ei hoitanut talojansa, hiijala hiijala hei.
Korjausvelkaa siellä ja täällä, korjausvelkaa siellä ja täällä
joka puolella korjausvelkaa, hiijala, hiijala hei.
Asukkaat ne taloja moittii, hiijala, hiijala hei.
Sähköt ja jätekuljetukset maksamatta, hiijala hiijala hei.
Eipä se auta asukkaan valittaa, hiijala hiijala hei,
asunnot kun laiton vuokraus vei!
Katto se on pään päällä huonokin, hiijala hiijala hei
vaikka ei se raponen ole, hiijala hiijala hei
niin katto kuitenkin.
Muutama talo myyntiin ja saa saneerauksen varoja. Ihmiset tarvitsee koteja! - Anonyymi
aaa
- Anonyymi
ssss
- Anonyymi
Onko tämä Jari crossi- ja kelkkakuski Paulin poika?
- Anonyymi
Epäilen...Varma en ole...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22820905Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964184Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu742848Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv492170Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1921798Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891622Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1351540Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681494Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141384