Sähköpolkupyörän ja sähköpotkulaudan lataamisesta keittiössä

Anonyymi-ap

"Vastaajana on paloesimies Iiro Wennberg Pirkanmaan pelastuslaitokselta ja keskusteluympäristönä turvallisuusalan messut.

– Minä ainakin lataisin skuuttia ja sähköpyörää keittiössä, koska se on turvallisin paikka, Wennberg sanoo.

Hänen mukaansa turvallisuutta luo erityisesti vesipisteen ja -altaan läheisyys. Keittiössä on yleensä pistokkeitakin tarjolla hyvin lähellä vesiallasta.

Näin ollen latautumassa oleva akku olisi valmiiksi sellaisessa paikassa, jossa sen voi tarvittaessa upottaa kylmään veteen jäähtymään. Jos akku siis sattuisi syttymään latautuessaan.

Keittiössä on todennäköisesti ikkunakin lähellä, jos akku pitäisi heittää ulos asunnosta. Esimerkiksi eteisessä ei yleensä ole vesipistettä eikä ikkunaa."

Lähde:
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/e0bbd91b-2bad-405f-8e25-53317b372ed5


Hyviä pointteja mainitaan asiaan liittyen.

17

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka ottaa iltapäivälehtien pelottelujutut tosissaan?

      Tuo alkaa olla hysterian puolella, ettei sähköpyörän akkua saisi ladata oikein missään. Jutun alta muuten löytyy lööppilinkki "Lataatko puhelintasi näin? Lopeta!" Otsikoiden tarkoitus on myydä lehtiä...

      Olin kesällä hotellissa sähköpyöräni kanssa. Kysyin, saako hotellin pyöräsäilytyksessä ladata pyörän akkua. Ei saa, sanottiin. Siinä on tulipaloriski. Kysyin sitten varsin, saako autohallissa ladata sähköautoa, sen akkukapasiteetti on pyörään verrattuna ainakin tuhatkertainen. Henkilö tiskin takana meni vaikean näköiseksi.

      Latasin pyörän akun hotellihuoneessa kyselemättä sen enempää.

      • Anonyymi

        Jos on yhtään äly ja lukemisen ymmärtämisen taitoa, niin tajuaa jutun kertovan pelastusviranomaisen ohjeistuksesta. Lehdet eivät keksi juttuja, vaan kertovat uutisen, tiedon, faktan eteenpäin kansalle.


      • Anonyymi

        Sähköpyörien, ja niiden akkujen, laatu vaihtelee aika paljon enemmän kuin sähköautojen.


    • Anonyymi

      Keittiö olisi hyvä varustaa jauhesammuttimella kaiken varalta siinä tapauksessa jos siellä lataa sähköhurruutinta.

      • Anonyymi

        Sammutuspeite on lähes pakollinen varuste kotitalouksissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sammutuspeite on lähes pakollinen varuste kotitalouksissa.

        Sammutuspeite ei taida auttaa akkupalossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sammutuspeite ei taida auttaa akkupalossa.

        Ottaa sillä käteen ja käy heittämässä ikkunasta/parvekkeelta pihalle.


    • Anonyymi

      Minä lataisin tarvittavan energian jalkalihaksiini keittiössä. Lihasheikkous jos vaivaa niin salille.

    • Anonyymi

      En lataisi sisällä. Sähköautonkin lataan ulkona. Isoja virtoja - ei kotiin.

      • Anonyymi

        Juu, siinä räystään alla on hyvä ladata


    • Anonyymi

      Taloyhtiön julkisissa tiloissa/varastoissa ei saa valvomatta ladata. Moni taloyhtiö on jopa kieltänyt asian, koska jätetään lataamaan valvomatta. Lisäksi käytetään taloyhtiön yhteiskäyttöistä sähköä, joka sekään ei ole reilu asia kaikkia kohtaan.

    • Anonyymi

      Keittiössä lataat, riitääkö sulake jos on vain 10A pitäisi kai olla 35A voimavirtasulake...

      ..sulakkeista, minulla keittiössä joku kone napsautti aina sulakkeen pois päältä, siis automaattisen, niin aloin tutkimaan niin House-merkkisen kahvinkeittimen sisälle mennyt vettä huolimattomasti kannulla täyttäen se aiheutti...

      • Anonyymi

        Ei kai polkupyörän akun lataaminen mitään 35A sulkaketta vaadi. Ei mitään autoa ole tarkoitus keittiössä ladata.


    • Anonyymi

      Hieman ihmettelen asiantuntijan vinkkiä ladata keittiössä. Kaikilla ei ole trendikkäitä avokeittiöitä, joten yläkaapit syttyvät heti ongelmatilanteissa. Ja riittääkö vedenpaine riittävän nopeasti akun vaatimaan upotukseen, tai mahtuuko akku edes tiskialtaaseen? Käsittääkseni puun yms. palossa toimiva vedellä suihkuttelu ei auta, Litiumionakku täytyy upottaa kokonaan veteen. Ja palokaasut ovat vaarallisia, joten kovin pitkään puuhasteluun ei ole aikaa.

      Minä lataisin kaakeloidussa kylpyhuoneessa, siellä on sentään vähän muuta syttyvää, ja oven saa tarvittaessa kiinni. Mutta ehkä asiantuntija on miettinyt sitä idioottia, joka menisi suihkuun akun latauksen aikana?

      Ja kenen päähän se ikkunasta heitetty mötikkä päätyy?

      • Anonyymi

        Turvallisinta on tietenkin rakentaa betonibunkkeri tarkoitusta varten, jossa on viimeistä huutoa oleva sammutuskalusto kaiken varalta. Toki pesuhuone toimii auttavasti sekin lataamisen suhteen.


      • Anonyymi

        Hehee, keskiaikameininki... Varokaa akkua!


    • Anonyymi

      Osa sähköpyöräpuolueesta vaikuttaa vetäytyvän jonkinlaiseen siilipuolustukseen heti kun latauksen turvallisuutta pohditaan. Kaikkien sähkölaitteiden lataukseen liittyy riskejä, ja niitä kannattaa miettiä. Tuo miettiminen ei ole mikään kannanotto sähköavusteiseen pyöräilyyn.
      Jos on katsonut upeaa tiedeohjelmaa "Lentoturmatutkinta", tietää että ihmisen suunnittelemien laitteiden toiminnassa ja käytössä voi tapahtua jälkikäteen ajatellen aivan käsittämättömiä virheitä,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2762
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2318
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1474
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1060
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1057
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      117
      996
    Aihe