No nyt tuli oikea yrittäjä valituksi vuoden yrittäjäksi.
KOLARIN METALLI OY on yritys joka on erittäin tärkeä Kolarin kunnalle ei pelkästään mainosarvona vaan antaa töitä kolarilaisille metallityöntekijöille ja tuo kuntaan verotuloja.
Tämmöiset ympärivuoden toimivat yritykset antavat varmaa ja tasaista tuloa työntekijölle eivätkä ole ilmastoille ja suhdanteille niin herkkiä kuten matkailuala.
Vuoden kolarilainen yritys
10
1135
Vastaukset
- Anonyymi
Höpöhöpö taas sinu kanssa
- Anonyymi
Kyllä, näkyy täällä rannikollakin heidän autot pyörivän, ovatko outokummulla tai Kemiyhtiössä alihankintahommissa, tai ehkä molemmissa. Hyvä kun hommia riittää ja kyllähän ammattitaitoiselle aina hommia on.
- Anonyymi
On ilo nähdä Perämeren alueella usein Kolarin Metallin tunnuksella olevia autoja liikkeellä.
Se on merkki siitä että firma elää ja järjestää töitä työntekijöilleen.
Kolarissa on toinen merkittävä yritys joka on pitkään
antanut töitä paikallisille. Nimittäin Wood Jewel on
yritys joka on laajasti tiedossa matkailijoidenkin piirissä
Muita käsityövaltaisia yrityksiä on Kolarissa niukasti
Vaikka luulisi että matkailu toisi sivutuotteena pienyrityksiä .
Kolari on vuosikymmenet huonosti hoitanut elikeinotoiminnan. Toiminnasta vastaavat he kilöt ovat olleet saamattomia ovat vain rjestäneet erillausia projekteja joihin kunta on joutunut sijoittamaan rahaa
.- Anonyymi
Juu rahat on varmaankin menneet lähinnä hankkeiden pyörittäjien työllistymiseen. Jos vuosikaudet kehitys jurraa paikoillaan mahdollisuuksien kunnassa niin herää kyllä kysymys osaamisesta? Liiketalouden Ammattilainen kannattas rekrytä heti niin alkas pian kolke kuulua, toivottavasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu rahat on varmaankin menneet lähinnä hankkeiden pyörittäjien työllistymiseen. Jos vuosikaudet kehitys jurraa paikoillaan mahdollisuuksien kunnassa niin herää kyllä kysymys osaamisesta? Liiketalouden Ammattilainen kannattas rekrytä heti niin alkas pian kolke kuulua, toivottavasti.
Ainakin hyvää palkkaa maksetaan hankkeiden pyörittäjälle
- Anonyymi
Kolarissa on lukuisia yrityksiä mikkä työllistää Kolarilaisia ympärivuotisesti myös matkailussa. Nollatuntisopimuksia on helppo kirjottaa
- Anonyymi
joo työlilstää omistajan ja kympin.... mutta hyvä niinkin että työllistää..
Kuitenkin vain on faktaa se että kunnan talous on kuralla...
enemmän ja paremmin pitäs vain yritysten toimia ja oltava volyymia .....
Onnea
- Anonyymi
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2171582- 1861571
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441164Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad46858- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21720- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617