P E T O K O R V U K S E T

Anonyymi-ap

Olisko niin, kun saatas nuo peokorvaukset poistettua niin niillä rahoilla palkattas Ivalon Terveyskeksuksen päivystys ja henkilökunnan palkkausasiat kuntoo ja muutama uusi hoitajan virka

18

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä ajatus, kannatan.

      • Anonyymi

        kuinkahan paljon todella löytyisi näitä vääriä ilmoituksia. On jälkikäteen täyin mahdoton saada selvyyttä. Mutta jos halutaan niin tehdään töitä ainakin nuo liiat pedot sudet mm. pois kokonaan. Suomella on hyvä kopterikalusto, on osaavia miehiä, jotka virkavastuulla ja määräyksen perusteella ilmasta käsin tapaa laiastaan jokaisen suden ja jos muutama jätetään ja kuskataan korkeasaareen sen kolmen lisäksi jotka jo elättinä niin siinä on jo riittävsti. Yhteinen kansanhyöy on paras laki, että olisi kansanedusajienkin syytä herätä todellsuuteen ja tehdä nopeasi lakiin muutoksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kuinkahan paljon todella löytyisi näitä vääriä ilmoituksia. On jälkikäteen täyin mahdoton saada selvyyttä. Mutta jos halutaan niin tehdään töitä ainakin nuo liiat pedot sudet mm. pois kokonaan. Suomella on hyvä kopterikalusto, on osaavia miehiä, jotka virkavastuulla ja määräyksen perusteella ilmasta käsin tapaa laiastaan jokaisen suden ja jos muutama jätetään ja kuskataan korkeasaareen sen kolmen lisäksi jotka jo elättinä niin siinä on jo riittävsti. Yhteinen kansanhyöy on paras laki, että olisi kansanedusajienkin syytä herätä todellsuuteen ja tehdä nopeasi lakiin muutoksia.

        onhan hiljaista porokas porukka ???????


    • Anonyymi

      Ehkä kansakoulu olisi ensin kannattanut käydä loppuun asti.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      jossakin tämä homma on niin suurta petosta että sitä ei voi käsittää ja kaiken huippu on että nämä joitten tulisi valvoa ummistavat silmänsä ja ovat hiljaal

    • Anonyymi

      Paljon mukavampi on istahtaa kelataksin Mersun sellaisen kyytiin ja aloittaa matkan Rovaniemelle jopa saattajan kanssa ja katsella maisemia ja kyliä. Ja nauttia elämästä enemmän kuin istuskella terveysaseman tiloissa.
      Samalla voi sitten asiantuntija lääkäreitten tutkimusten tai muun jälkeen kotiutuessa käydä kauppa-asioilla
      suuremmissa liikkeissä tai erikoisliikkeissä ja tuoda kotiin tarpeellista.
      Suotta noita porokorvauksia ajattelee, niitten rahamäärät jakautuvat ympäri poronhoitoaluetta, edes kaikille ei niistä riitä ropon ropoa.
      Joten onnellista matkaa jatkossa vain suurin sydämin.

      • Anonyymi

        ei liiku kohta mersut ja ei liiku ihmiset kun nämä loiset saavat kaiken muunkin sekaisin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei liiku kohta mersut ja ei liiku ihmiset kun nämä loiset saavat kaiken muunkin sekaisin

        Sitten ellei mersulla niin varjotaksiladalla, kai sellainen löytyy ja homma hoituu.
        Koska lääkäri ei tule potilaan luo, menköön potilas lääkärin luo!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei liiku kohta mersut ja ei liiku ihmiset kun nämä loiset saavat kaiken muunkin sekaisin

        jo näky raato tien eunalla ja oli melko tuore.,että tietää jollekki rahaa ja jollekki menetyksiä jos ei mee vakuutuksen piikkiin, että kyllä kolari voi jollekki kannattaa


    • Anonyymi

      Pitää pyytää paikallisia "oligarkkeja" avuksi koska nehän siellä määräilee kaikesta muustakin. Sekä saamelaisyhteisöä tuon lisäksi esittämään muutosta menoon.
      Yhtä asiaa ihmettelen, sieltä poistui kaksi nimismiestä, mistähän moinen johtui.
      Heillä oli kyllä avuliaat konstaapelit "neuvomassa" mikä on oikea menettely ja toinen eli toiseksi viimeinen nimismies rakenteli jopa kesämökin, maalle, jonka ostivat yhdessä kahden konstaapelin kanssa.
      Jospa tuollaiset valtiovallan edustajat lähettäisivät hyville virkamiehilleen toivomusaloitteen asian korjaamiseksi.

      • Anonyymi

        Poliisit voisivat papin kanssa pelotella Juusoa että sen talon seinät revitään auki ja naispoliisit kaatavat vaatteet lattialle.
        Pappi voi voisi saamelaisyhteisön eli saamelaiskäräjien kanssa kirota Juuson seitsemästä synnistä Jumalan väkeä vastaan.
        Ja oligarkit antaisivat julkilausuman ettei Juuson perilliset kelpaa leijoniin eikä rotareihin.
        Johan tokeneisi tolkusti!
        Mentäisiin myös tälläisillä Kemijoen koskien lunastamisperusteella pappien ja poliisien pelotellessa että pellolaiset eivät tule saamaan yhtään lohta sillä Torniojoki rakennetaan
        Kuten Kemijoki aikoinaan.


    • Anonyymi

      Ihminen on kuulemma ainut peto ja minä olen ollut kotona kokoajan ja mieheni Holo on poliisi ja ei hänellä kyllä eläimiä pitäis minun tietojen mukaan olla, koska me sovittiin hänen kanssa, että minä kunnioitan vaimona häntä ihmisenä sekä miehenä!
      Sille ei voi mitään jos hän joutuu välillä tekemään eläinten kanssa töitä, mutta ei mieheni sentään mikään ELÄINTEN LAHTAAJA OLE!

      Ei minun isälläkään ole koiraa, koska se kuoli vanhuuteen ja meistä tuli IHMISIÄ. Eläinlääkäri oli antanut määräyksen, että se koira pitää lopettaa. Ei meistä kukaan pystynyt viemään sitä koiraa MURHATTAVAKSI vaikka LAGERIN NINA OLI HAKENUT SILLE IHAN ITSE MURHAUS MÄÄRÄYKSEN ELÄINLÄÄKÄRILTÄ JA VÄITTI, ETTÄ ME MUKA OLTIIN HOIDETTU HUONOSTI SITÄ KOIRAA KOIRINA!

      ME HOLOT EI OLLA MITÄÄN ELÄINTEN EIKÄ IHMISTEN TAPPAJIA! MINUN EX-MIEHENI MURHASI MEIDÄN PIKKU KOIRAN AIKOINAAN, KOSKA HÄN EI VOINUT SIETÄÄ KOIRAN KARVOJA.
      Minä olen ANTANUT 2 koiraa ja 2 kissaa pois.
      Minun vanhin tyttö halusi kissan, koska hänen mielestään ÄITINSÄ ON IHMINEN JA HÄN ISÄNSÄ KANSSA ELÄIMIÄ, koska HEILLÄ ON POROJA!

      • Anonyymi

        Lisään tähän, että kyllä minä arvostan LIHA- JA MAITOTUOTTEIDEN TUOTTAJIA JA MIEHENI HOLONA ARVOSTAA IHAN VARMASTI MYÖS.
        Minä en vain SUOSTU SYÖMÄÄN KAIKKIEN ELÄINTEN LIHOJA, KOSKA EN SENTÄÄN OMAN LAPSENI SUKUA SUOSTU SYÖMÄÄN!

        Äitini jos käy ostamassa ELÄINTEN RUOKA-KAUPASTA RUOKAA JA TUO OSTOKSET KOTIA NIIN NIISTÄ TULEE IHMISTEN RUOKAA, KUN MINÄ KUNNIATON IHMINEN LAITAN OSTOKSET KAAPPIIN!
        KAUPASSA JONOSSA TAPAHTUU SAMA, MUTTA SE ON KUNNIANLOUKKAUS KÄYDÄ HOLONA IVALOSSA JA INARIN KUNNASSA KAUPASTA OSTAMASSA IHMISENÄ RUOKAA.
        Kyllä minä olen välillä käynyt, mutta olen PYRKINYT siihen, että EI TARVI KÄYDÄ NIIN EN POLJE ELÄINTEN OIKEUKSIA SILLÄ, ETTÄ TOISISTAKIN TULEE VÄHÄKSI AIKAA IHMISIÄ.


    • Anonyymi

      olisi iso säästö jos nuo korvaukset lopettas

    • Anonyymi

      Jos teurastettais kaikki porot. Petokorvauksiq ei tattis maksaa. Tämmöstä st1 sen viisastenkeho päätteli.

    • Anonyymi

      Kanoja tilalle

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      352
      4491
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      146
      2538
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2146
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1690
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1227
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1222
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      35
      1178
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1101
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      345
      1045
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe