Aloitetaan USAsta, joka on nyt oikeistolaisen talouspolitiikan mallimaa aina silloin, kun republikaanit saavat ns. täyskäden eli voivat kaikella voimalla ajaa uudistuksiaan poliittisesti läpi. Siinä kolmiyhteys presidentti, kongressi ja edustajainhuone ovat kaikki republikaanienemmistöisiä kuten ne vielä ainakin vähän aikaa ovat.
Trumpilla on tämän vuoksi ollut kiire toteuttaa kaikki mahdolliset uudistukset kautensa alussa. Tähän ovat kuuluneet julkisen hallinnon voimakas saneeraus mijardööri Elon Muskin avustuksella, tulo- ja yritysverojen alentaminen, sääntelyn purkaminen, korkojen laskukierre, rahoitusmarkkinoiden keventyminen, elvytyspolitiikka. Taloutta periaatteessa rasittava tullipolitiikka ei ole pahemmin vaikuttanut ainakaan vielä, koska Trumpin jänishousutaktiikka on ehkä sittenkin vain rohkeaa taktiikkaa eli hän aina perääntyy uhkauksistaan.
Suomessa oikeistohallitus tekee osittain samansuuntaisia toimia plus työmarkkinapoliittiset muutokset, joita USAssa ei ole tarvittu, koska ne ovat tehty jo aiemmin. Tämä kaikki yhdistettynä globaalin talouden alkaneeseen kasvuvaiheeseen ja tekoälyn tuomaan talousboostiin on mannaa talouskavulle. USAssa tämä resepti toimii, Suomessa näyttää vielä kovin epävarmalta.
Oikeistolaisella talouspolitiikalla saadaan tuotettua enemmän talouskasvua kuin muunlaisella varovaisemmalla politiikalla. Osakesijoittajien näkökulmasta tulos on äärimmäisen positiivinen ja todennäköisesti ensi vuosikin mennään samoissakasvun merkeissä.
Ongelmana on ja on aina ollut tulonjako. Taloustieteen ranskalaistaustaiset tutkijat Thomas Piketty ja Emanuel Saez ovat tuoneet esiin tulonjaon kasvavan eriytymisen. Varsinkin ne, jotka voivat kasvattaa tulojaan pääomatuloilla, menestyvät erinomaisesti. Samaan aikaan omalla työllään elämänsä kustantavien määrä vähenee. He tekevät työtä, mutta siitä ei makseta elinkustannuksiin verrattuna riittävästi palkkaa. Tämä tulonjaon erityisen voimakkuus on kiistanalainen asia tutkijoiden parissa, mutta ei mennä tässä kuriositeetteihin. Trendi on kuitenkin selvä. Suomessakin hallituksen politiikka tuottaa parhaillaan enemmän kurjuutta kuin elintasoa ja hyvinvointia. Orpo on siirtänyt lupausta paremmasta jo moneen kertaan tuonnemmaksi. Väkisin ainakin pieni pomppu jossain vaiheessa tulee. Itse uskon vähän suurempaankin, vaikka persut yrittävät heikolla elinkeinopolitiikallaan senkin pilata.
Oikeisto - vasemmisto -jako ei perustu talouden tuottavuuden määrän vaan sen tuottamien hedelmien jakoon. Niin kauan kuin suuri osa ihmisistä kokee sen epäoikeudenmukaiseksi, vasemmisto kasvaa ja voi hyvin poliittisena vaihtoehtona. USAssakin vasemmisto nyt vasemmistolaistuu erityisesti nuorten parissa. Tämä on heijastusta oikeiston oikeistolaistumiseen. Sama kehitys on meneillään koto-Suomessakin.
Oikeistolainen talouspolitiikka
4
114
Vastaukset
- Anonyymi
Ja kommunistikortit lentää ilmassa Trumpin hallinnolta ja Suomen samoin, viuuuh!!!
Niin, tilanne on poliittisesti vähän kerrassaan kärjistynyt ja polarisaatio vahvistunut. USAssa kahteen porukkaan leitiyminen on Suomea paljon pitemmällä. Siellä ei ole maltillista keskustalaista kolmatta vaihtoehtoa. Kummassakin valtapuolueessa äärilaidan politiikan suosio kasvaa. Trump vaikuttaa esim. New Yorkin pormestarivaaliin jo ennakolta tavalla, jota ei missään eurooppalaisessa demokratiassa voisi koskaan hyväksyä. Suomessa presidentti ei saa puuttua muuhun kuin mihin hänen valtaoikeutensa antavat myöten eli lähinnä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan.
Trump on ottanut tavakseen haukkua poliittisia vastustajiaan mielisairaiksi, kommunisteiksi ja terroristeiksi. Trumpilla ei ole minkäänlaisia käytöstapoja ja pidäkkeitä ajaessaan omaa poliittista agendaansa. Hän pilkkaa mm. keskuspankki FEDin pääjohtaja Powellia säännönmukaisesti nimittelemällä tätä halveksivasti samoin kuin maan edellistä presidenttiä. Trumpilla ei ole aikomustakaan yhtenäistää kansaa vaan hän ajaa sitä mahdollisimman paljon kahtia toisiaan vastaan. Jos USAn talous alkaa Trumpin kaudella sakata, ollaan todennäköisesti hyvin vaarallisessa tilanteessa kaupunkien kaduilla. Puheet sisällissodan mahdollisuudesta eivät ole aivan tuulesta temmattuja. New Yorkin pormestarivaali on aika enteellinen poliittisen tilanteen kriisiytymisestä.
Suomessa samanlaista kahtiajakoa on ollut havaittavissa niin talouden kuin arvo- ja kulttuurikysymysten osalta. Vastakkain taloudessa on ehkä vasemmisto ja oikeisto mutta arvokysymyksissä konservatiivit ja liberaalit. Viime mainittujen joukossa on paljon oikeistoa muutoin kannattavia. Suomessa erityisesti persut ja KD ovat asemoituneet konservatiiviseen oikeistoon. Kokoomus vain osoittain eli osa kokoomuslaisista on liberaaleja oikeistolaisia. Vasemmalla laidalla liberalismin kannatus on kasvanut eli arvokymysymyksissä vasemmsito ja Kokoomuksen arvoliberaalit voivat löytää toisensa kentän samalta puolelta.
- Anonyymi
Pieni vertailu !
Suomi ja Yhdysvallat
1. Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Suomi 57%, Yhdysvallat 39%
2. Keskim varallisuus aikuista kohti
Suomi 186000 USD, Yhdysvallat 579000 USD
3. Julkisen velan tausta
Suomi 80-90% ulkomailta, Yhdysvallat 75-78% kotimaasta
4. Terveydenhoito-kulujen kuormitus julkiseen talouteen
Suomi 85%, Yhdysvallat 45%
5. Keskuspankin kultavaranto
Suomi 44 tonnia, Yhdysvallat 8100 tonnia
Nobel palkinnot
Suomi 5kpl, Yhdysvallat 430kpl
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 621018
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla334983- 61822
- 55713
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k97634- 25622
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai48619- 57600
- 68600
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,14588