Miten hyvin kehittyy lihakset uinnissa?

Repe

Olen miettinyt että jos rupeaisi käymään viikossa n. 3-4 kertaa uimassa matkaa (sammakko on tyyli..). N. 1500m matkoja näin aluksi. Niin tarvitseeko sitten juurikaan salilla käydä? Uimisessa koko kroppa saa liikuntaa. Hyvään kesäkuntoon olisi tarkoitus päästä v. 2006. Kehittyykö voimat hyvin uimisessa?

9

3489

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pqoiweru

      "Miten hyvin kehittyy lihakset uinnissa?"

      Uinti on lihaksille lähinnä kestävyystreeniä.
      Lihasten kasvattaminen vaatisi vastusta, joka on lähempänä maksimivoimaa. Perimästä on sitten kiinni miten nopeasti lihas kasvaa kuntosalilla, suuri osa ihmisistä ei saavuttaisi mitään (ulkopuolisten silmin) näkyvää lihasmassan kasvua vuoden tehokkaalla voimaharjoittelullakaan.

      Et siis tule saavuttamaan uimisella kovinkaan paljon lihaskasvua, vaikka loistava laji muuten onkin kyseessä. Lihakset kyllä kehittyvät, siis kestävyysvoima kehittyy, mutta tämä tarkoittaa vain pientä poikkipinta-alan kasvua.
      Kilpauimareilla on edes jonkin verran lihasta, mutta he ovat treenanneet vuosikausia ja tekevät myös ahkerasti voimaharjoittelua.


      "Kesäkunto" tarkoittaa kuitenkin suurelle osalle ihmisistä vain rasvan polttamista. Hyvä ryhti ja sopiva rasvaprosentti näyttää nykymaailmassa treenatulta keholta, vaikka ikinä ei olisi punttisalilla käynyt. :)

      • yreyeryery

        Lihasten kasvattaminen ei vaadi isoja painoja. Kyllä viitisen kilsaa viikossa auttaa huomattavasti vuoraamaan kropan lihaksilla, vastusta saa lisäämällä nopeutta ja lyhentämällä matkoja. Eli esim sen sijaan että ui vaikkapa 250m matkavauhtia, ui 10x25 täysillä 10-15 sekan tauoilla.


    • teknikko

      Sen yksittäisen vedon ja potkun voima on suhteessa maksimivoimaan. Joten, jos haluaa päästä nopeammin pidemmälle niin vois olla hyvä käydä salilla. Ja vaikkei muuta niin ainakin noi kiertäjät ois hyvä pitää kunnossa.

      • cahoon

        Jos sä nyt paljon lihasmassaa haluut nii ei se tuu va uimalla. Kannattaisi käydä salillakin. Muuten jos harrastaa uintia niin hartiat kyl kehittyy ja selkä pysyy hyvässä kunnossa. Ja jos on ongelmia polvin kanssa niin uiminen on tosi hyvä laji (jos et vaa vedä niin käännöksii nii rajusti :P)


    • seppe

      Vaiha klooriin, sammakko on ihan sieltä ja syvältä

      • Kilpauimari

        Siis vapaauintiin


    • Kilpauimaritaasmoi

      Ite oon kilpauimari oon 13.v ja mulla on 7 harkat viikossa. Esimerkiksi kesälomalla valmentajat sanoivat, että ei kannata uida vaan tehdä voima harjoituksia, sillä uimme seuraavan 10 kk tas kerran.
      Itelläni on tullut uinnin myötä näkyvät lihakset, kuivoja ( esim lihaskunto ) on tietty melkein joka päivä mitkä ovat todella rankkoja... Mutta käy salilla tai tee omia punnerruksia kyykkyjä vatsoja ja selkiä auttaa;)

    • 555555555555555555555

      Jep kilpauimari itekin, en käy salilla ollenkaan mut kuivatreenejä kotona aina paitsi uintipäivinä, joskus sekä että

      • Ohhooo

        Siis vetelet kuivat ihan kotosalla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      127
      5289
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      190
      4999
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3480
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      26
      2360
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      245
      1807
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      3
      1427
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1364
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1345
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1065
    Aihe