Lumityöt tekemättä Kolarissa

Tiedossa oleva lumisade paljasti puutteita valvonnassa ja töissä (kuntateiden osalta). Useat asukkaat kertoivat, että teiden auraus viivästyivät merkittävästi (jälleen), mikä aiheutti vaaratilanteita ja vaikeutti liikkumista erityisesti liikenteessä. Oliko urakoitsija ja valvovat henkilöt yhdessä viettämässä iltaa ravintolassa ja hommat jäävät tekemättä? Useat kuntalaiset kysyvät mistä tässä kunnassa maksetaan?
141238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

missä on ravintola? mieki lähtisin...

Äänestä

Paluu Pattijoelta 15.11 sitä ennen ei sada lunta

Äänestä

Olisi toivottavaa että koko kunnan alueella olevien kaavateiden risteykset puhdistetaan kunnolla lumesta

Äänestä

Viestiä tiekäyttäjän linjalle Elyn tiestöstä ja kuntaan kunnossapitomestarille kaavateistä. Täällä on aika turha kiukutella, vaikka onkin ymmärrettävää.

Äänestä
  • Ei tarvitse kiukutella.vaikka näin.onko liikaa pyydetty että kaavateiden risteykse puhdistetaan kunnolla lumesta.jotku t ovat samaistaneet tämän asian,josta kiitos heille.jotkut taas eivät.hyvää työpäivää

    Äänestä

Ae ko se on

Äänestä

Myö lähettiin korallisaarelle parattiisiin (Koh Larn) pakkoon teitä, kaikhesta valittavia. Työ oottan pahempia ko talavi. Changilla ajellaan, vain kun laimensivat sen, nykyään 4,8 %, entinen 6,7 oli paree.

Ottakaa kola kätteen !

Myö kolataan täällä jääpaloja Mekhongilla !

Äänestä
  • Töitä pakhoon ! Taihneet koskaan töitä tehäkkään !

    Äänestä

  • Chang = norsu

    Tuokaapi semmonen lunta pukhaamaan, puetaan se merinovillaan, vetonauhlaks.

    Äänestä

Heh, lehteen klikkiotsikko:

talavi yllätti sangsomin kolaajat, joutuivat pakenemaan paratiisisaarille.

Tuosta saisi myös hyvän tosi-tv ohjelman, Temp-Temp-Temp escape island

Äänestä

Lumi tuo elementti taivaalta. Kiusannut kirkonkylän Kolarilaisia. Joka vuosi tuo sama virsi jatkuu kuin pyhäinen saarna kirkossa. luulisi jo että se on jo opittu elämään lumen kanssa. Voi kauhistus jos auramies auraakin liittymän kohdalle niin siitä se soppa vasta alkaa..sitä varten on keksitty lapio.. Taitaa vain olla käyttöohjeet kirkonkylän porukalla hukassa.. tai ei vain viitsitä...

Äänestä

kuka on urakoitsija .EI sunkhan teuralainen ole sielä taas tuhertamassa ,

Äänestä
  • Siis sinun mielestä tuon kirjan lukeminen auttaa lumitöithen teossa ja sitä kautta liittymät lumettomiksi?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiedossa oleva lumisade paljasti puutteita valvonnassa ja töissä (kuntateiden osalta). Useat asukkaat kertoivat, että teiden auraus viivästyivät merkittävästi (jälleen), mikä aiheutti vaaratilanteita ja vaikeutti liikkumista erityisesti liikenteessä. Oliko urakoitsija ja valvovat henkilöt yhdessä viettämässä iltaa ravintolassa ja hommat jäävät tekemättä? Useat kuntalaiset kysyvät mistä tässä kunnassa maksetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu