ettei kannata ihmetellä 2-3 päivän katoamisia. Se on omissa oloissa oloa ja kaljan lipittämistä. Muu aika onkin urheilua ja sen sellaista.
Olen sitten alkoholisti..
Anonyymi-ap
52413
3Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Tätä vähän veikkaillut.
Totta se on mutta satunnaista, haluaa vaan olla yksin.
Jep. Puhelimen ei tarttis soida jne.
Juotko vain kotona vai baareissa?
Kotona.
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Ohi
Si on varmaan parempi pysyä yssissei edes sellaset naiset ei hyväksy tuota miehelle jotka itse tuota harrastavat
No ei, mulla paljon ystäviä jotka ovat fiksusti ja puolisoina ammatilliseti korkeatasoisia naisia. Joskus kun vapaa on vetänyt viikon juopottelurännin. On sellaisia miehiä jotka ovat aina auttavat läheisiään, rauhallisia ja rakkaita. Vihamiehet pelkäävät. Tarkoittaa sitä että ovat itsestään pitäneet huolta, kuntosalikavereita ja ovimiehiä.
Ei se katso koulutus tai ammattitasoa. Ihan ärsyttävää alentamista ja luokittelua. Sori. Pakko takertuu.
Ei meinaa ettekö muutkin osaisin olla fiksusti. Onko tuo puhe sitä kulissihommaa vaan.
Päivisin fiksusti ja iltaisin kuin ellun kanat. Monella ihan normi enkä moiti. Itsellä vaan tuota vikaa että pitää saada jotain tuntemuksia korvien väliin ja huono olo pakottaa ottamaan lisää.
Okei. Eipä sitten mitään. Voi hyvin. Hyvää jatkoa.
Mitä siitä moraalista kerroit?
En ole ertonut moraalista mitään. Katsonut vierestä ku yksi työssä käynyt alkoholisti joi itsensä hengiltä. Ei kiitos. Itse en käytä juurikaan mitään päihteitä eikä tutut.
En minäkään normaalisti käytä, olutta palautusjuomana. Kaksi läheistä kaveria joi itsensä pois tästä maailmasta. He toki nauttivat pullon leijonaa työpäivän jälkeen ja olutta sivuun. Harmittaa vieläkin kun hyviä tyyppejä oli. Prätkä ja nuoruuskavereita.
Miksi valehtelit tästä aiemmin..
Isä oli maalari ja poikakin on juoppo. No en, kaikki on ihan hyvin.
Noni... Kannattaa varmaan kertoa irl.
Jos sulla on peliä jonkun kanssa, niin kerro hänelle.
No, olen sitä halunnut mutta en tiedä hänestä. Tässä olen vielä.
Et tiedä hänen tunteista vai mitä tarkoitat?
En tiedä hänen tunteista tai mistään muustakaan, olen boxin ulkopuolella, ihmisiäkään tunne. Vaikeita vuosia enkä mihinkään ole voinut luottaa. Nyt alkaa oma elämä tasapainottumaan.
Tuossa ongelmaa ole jos joskus "nollaa" itsensä. Nykyään johtajatason henkilöt vetää viikonloppuisin kaikkea muuta kuin alkoholia.
Jos joku sanoo itsestään, että on alkoholisti, niin hän ehkä parhaiten tietää itse!
Sivusta
Alkoholisti osaa ihan itsekin vähätellä ongelmaansa ja juomisensa määrää.
Aina se on säätelyä jos tietää ongelmansa, ei mitään vähättelyä. Joskus humala ja jälkiolot poistaa ajattelun ja juominen jatkuu. Tämä ei ole mitään jokapäiväistä.
Uskon. Kausittain silloin tällöin joskus.
ja ihan pari vaan tasuriksi ;-)
Ei pitäis vitsailla :-D
Ei niin, eikä mitään kausiluontoista. Loiventava on ihan ok mutta joskus se menee humalan puolelle. Niin kauan otetaan kuin juomista riittää. Joilakin se riittää mullan alle.
Mää arvasin
Joo, harvemmin näkyy mistään. Muttei usein ole ongelmakaan. Ajanvietteestä jatkuvaan juopotteluun.
Veikkaan että se ei vielä ole niin paha ongelma sulla.
Kyllä se näkyy ihan varmasti.
On se kyllä vuoden ollut pelkkää sitä ja huomaan kuinka vanhentunut. Kaikki on muuten paremmin kuin hyvin. Toki olen harjoitellut mutta tääonniintätä.
Tiedät varmaan, ettei se tosta parane ainakaan. Se on hyvä, että olet jo huomannut ettei se hyvää tee sinulle.
Mitäköhän saat tuosta, kun sitä jatkat kuitenkin? Oletko miettinyt?
Vähän väsyneeltä näytät...
Alkoholi kai tuottaa jotain mielihyvää. En väkeviä ole nyt ottanut kun menee yläpää ihan sekaisin ja tekee mitä sattuu, tai kirjoittelee. Naapurin konjakkipullo taisi viimeksi panna mielen hulvattomaksi.
Olen miettinyt ja tiedän kyllä, hyvässä kunnossa olen vielä. Olen jo vuosia sitten huomannut, että perintönä tämä humalahakuisuus on tullut. Toki asiaan liittyy ujous johon humala on auttanut. Kaikki jotka minut tuntee, on varmaan tavannut hauskana baarissa. Nykyään kyllä haluan auttaa kaikkia ja sitä teenkin.
Purat pahaa oloasi mukamas menemällä salille. En uskonut. Niitä katoamisia ollut kesällä. Nyt niitä toki ei oikein voi olla.. Eli ehkä et ole sama.
Oletko sama joka ei vastannut kun lähetin onnittelut. 🫤
Onko perhettä?
Ei perhettä. Kaveri oli alkoholisti isä ja aina kylään mennessä veti talon kulmalla kolme ollutta putkeen. Nykyään ei alkoa ota.
Ootsä kyllä mainio💙😹 en voi muuta sanoa
Mut mä tiedän😉mitä sä teet ilman kertomattakin😹
Juon sandelsia.
Niin minäkin, tuo se laatikko tänne nyt! Maksan myöhemmin.
Huudatko sä mulle🧐
Helppo tunnistaa feikiksi. Alkoholistilla ei tule mieleenkään kirjoittaa tänne, koska mielessä on vain viina, eikä esim. esiintyä toisena ihmisenä.
Niinpä. Tämähän tässä taas jonkun kahelin tarkoituksena on.
Kerropa diaknoosi krapulassa heräävälle, joka avaa herätessään kaljan ja jatkaa sitä juomistaan kun olo on mukavampi. Normimeinikiä kai etähomaailijoille.
Tässä voi olla 2-3 päivää syömättäkin kun juo olutta. Sandelsia voi tuoda laatikon. Kaikkea hyvää kaikille! En mitään paskaa huutele ja toivon kaikille hyvää, tykkään kuitenkin... ;-)) -ap