Vuorinen kritisoi voimakkain sanankääntein Suomeen suuntautuvaa turismia Israelista. Hän muun muassa kysyi, haluaako Suomi ”todella olla turvallinen maa kansanmurhaa suorittavan valtion kansalaisille matkustaa”.
Vuorinen viittasi Rovaniemen Ounasvaaralla rakenteilla olevaan Arctic Panorama -lomakylään, josta israelilainen matkatoimisto Aviation Links omistaa israelilaismedian mukaan neljänneksen. Toisena omistajana on rovaniemeläinen matkailuyritys Sibi & Marketing.
PS. voihan S marketta
Pinja Vuorisen israelilaisia kommentoiva Instagram-päivitys.
13
214
Vastaukset
- Anonyymi
taksikuskit iloitsee ja punttisalin pojat?
uudet äänestäjät vasemmistolla - Anonyymi
https://youtu.be/JCZE0w9fIP8
ss-waffen ss-kaupat sosilismi puuttinismi mymme tulitikkuja asutkos lappilainen puutalossa hahheeh - Anonyymi
Vesa Puurosen rasismipuheet?
- Anonyymi
iiiii
- Anonyymi
Oppositiopuolue SDP:n nuorisojärjestö Demarinuoret vaatii vasemmistoliitolta ”vallankumousromantiikkaa”.
Demarinuoret kertoo tiedotteessaan , että vasemmistoliiton toimijat ovat valmiita romantisoimaan ideologioita, jotka ovat tuottaneet hävitystä, sortoa ja ihmisoikeusloukkauksia.
Lue myösVasemmistonuoret: Kansan otettava tuotantovälineet pois porvareilta – "Taisteluun"
Taustalla on vasemmistoliiton nuorisojärjestön Vasemmistonuorten julkaisema laitavasemmistolainen pamfletti, jossa vaaditaan tuotantovälineiden haltuunottoa, porvarillisen yhteiskunnan kumoamista ja sosialismiin siirtymistä. Ajatukset ovat tuttuja Karl Marxin kommunistisesta manifestista.
Demarinuorten puheenjohtajan Emilia Kangaskolkan mielestä vallankumoukselliset aatteet voi olla osa nykypäivän poliittista keskustelua.
– tällaisen ääriajattelun ja väkivalta. Eikö vasemmistoliittolaiset ole vielä 2000-luvullakaan sitoutuneet demokraattisen ja väkivallattoman yhteiskunnan rakentamiseen? Kangaskolkka sanoo tiedotteessa.
Haikailua kommunismiin
Pamfletin on tehnyt Vasemmistonuorten sosialistinen työryhmä. Nuorisojärjestön puheenjohtaja Pinja Vuorinen on aiemmin kertonut Iltalehdelle olevansa kommunisti. Vuorinen sanoi tiistaina Iltalehdelle, että sosialismi kuuluu järjestön arvopohjaan, mutta väkivaltaa.
Myös vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela on aiemmin sanonut, ettei irtisanoudu sosialismista. Hän ei tiistaina halunnut kommentoida pamflettia Iltalehdelle.
Demarinuoret syyttää nyt Vasemmistonuoria vastuuttomasta pakenemisyrityksestä yksittäisten näkökantojen taakse samaan aikaan, kun ääri puolueet ottavat valtaa yhteiskunnassa ja puolueen nuorisojärjestön puheenjohtaja on ilmoittanut olevansa kommunismin kannattaja.
– Erityisesti nuorten vasemmistoliiton aktiivien on annettu yhä enenevästi haikailla kommunismin perään. Vaadin vasemmistoliitolta vallankumousromantiikkaa sekä ideologioihin, joissa poliittiset päämäärät saavutetaan väkivallan ja sorron kautta, Kangaskolkka sanoo.
Demarinuorten mielestä on paras tapa yhteiskunnan rakentamiseen. Pamfletin kärkikirjoittajaksi nimetyn Sebastian Duran Somerpuron mielestä demokratia on tullut tiensä päähän.
- Anonyymi
Opp
- Anonyymi
Uutta teknologiaa. Silmälasit ovat telvisiot. Neukku lookkia
- Anonyymi
Vasemmisto löysi luontaisen kumppaninsa äärioikealta, antisemitismi yhdistää. SS. Samaa sakkia sekä nautit että bolsut.
- Anonyymi
zzz
- Anonyymi
miksi kutsutaan vasemmiston rasismia?
- Anonyymi
Mrrr
- Anonyymi
Kaikkien kustannuksella on mahdollista myydä tilansa. Mennääks myyskentelee, mennää potkulaudalla hiljaa....
- Anonyymi
Mom
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2084699Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133640Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill221380- 1841179