Laphan Kemijärven konttori

Anonyymi-ap

Laphan talous petraantuu kohisten. Henkilökunnalle ei järjestetä jouluateriaa toimipisteessä eikä missään, jos niitä puolieineksiä nyt niin kovin mielisikään. Tippetappet eivät ole tätä päivää!

Hyvinvointisetelit poistetaan. Sitä voi ihminen kävellä ja tanhuta ilman seteleitäkin. Näin on tehty maailman sivu. Tyhypäivät ja e-passit voi siis unhoittaa.

Mahtoiko olla vielä, että kuumasta vedestä pitää maksaa 0,10 euroa kupilta, jos vaikka hätäisesti teetä joisi?

Järvet, saaret ja muut sielunmaisemat saa kuvitella itse kukin - sellaisinaan tiimit ovat niin last season.

1 päivystäjä kerrallaan riittää kertomaan puhelimitse, onko potilas tai wanna be -potilas ensinkään hoidon tarpeessa.

Jos asiakas on vain seurankippee, hänet voi ohjata ParrunPätkään, minä ei ole huono vaihtoehto ensinkään.

Jos wanha ihminen tuntee elämänsä kipuna kiivaana, ei ole pakko elää tai lähteä Ranuan terveyskeskukseen ärjänteellä hunonlaista tietä lansseilla huristamaan.

En sano, että asiat juuri näin menisivät tai vain näillä palkisilla, mutta oikaiskaa virheet. Kuuntelin sivusta enkö huonokuuloisuuden tai kuullunymmärrysvaikeuksien vuoksi uskalla vaivata ketään.

13

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sdp vika ja keskusta ja vasemmistoliiton

      • Anonyymi

        Luoja varjele ettei tulis seuraava hallitys demarivetoisena. Demukka Marinin velkoja maksetaan vielä monta haalituskautta.


      • Anonyymi

        Äänestäjien eli sinun,,,,,,,,,,


    • Anonyymi

      Hallitus on siirtynt jumaloimaan Yhdysvaltoja ja se on nyt POP. Pidetään mallimaana kuinka talous saadaan nousemaan.
      Meillähän sote vie paljon, koska ihmiset on opetettu lähes ilmaiseen terveydenhoitoon, toisin kuin Yhdysvalloissa. Meillähä on rintaa röysistelty, ja pidetty esimarkkimaana kuinka valtio pitää huolen.

      Nyt hallitus opettaa ihmisiä ottamaan vastuuta omasta hoidoista, ja terveydestä. Kyllä jos julkiselle ei pääse eikä saa hoitoa, alkaa yksityisiä terveysasemia nousemaan.

      Pitää ihmisten tottua siihen että lääkärissä käynti maksaa. Kyllä eteläsuomessa on siihen jo totuttu. Ei näitä mehiläisiä, terveystaloja ja pihlajalinoja ole koristeeksi tehty.

      • Anonyymi

        Yhdysvalloissa verotus on paljon pienempää kuin Suomessa. Aivan oikea linja hallitukselta, palkansaajan ja yhteisöveroja on pienennetty, ja ensivuonna pienennetään vielä yli miljardilla.
        Ei kenelläkään tee mieli paiskia töitä ja maksaa korkeita veroja että toiset saa yhteiskunnan palveluita lähes ilmaiseksi.


    • Anonyymi

      Laphan olisi heti pitänyt pienentää tukihenkilöstön määrää. Kun poliitikoilla ei ole selkärankaa tehdä ikäviä päätöksiä, niin kulutus jatkuu.
      Hoitohenkilöstön määrästä ei pidä vähentää.

    • Anonyymi

      Mitä vielä. Kohta kaikki sairaat hoidetaan ilmasuojissa sotilasteltoissa petromaksin valossa ja kamiinan lämmössä.

      • Anonyymi

        Kemijärvellä on kuitenkin vielä vuodeosasto. Miten lie Savukoskella, Pelkosenniemellä? Sallasta tietääkseni lopetettu. Aika nurinkuriselta tuntuu, koska jokaisessa kunnassa on väestön ikärakenne ikääntynyttä.


      • Anonyymi

        Käydään heittämässä sut itärajalle niin pääset muiden kanssa-ajattelioiden kanssa kyyriin, kommari


    • Anonyymi

      Kyllä syrjäkylien ihmiset ovat nyt arvottomia yhteiskunnan hylkiöitä.
      Ambulanssit ovat ainoa turva, mutta kun se ainoa lanssi on viemässä potilasta Roihin seuraava potilas saa ehkä odottaa kuolemankielissä kyytiä useita tunteja, jos ei kerkiä kuolla.
      Seuraava liike on lisätä syrjäkylien turvaksi ambulansseja ja lisää henkilöstöä.
      Onko tämä suunta oikea, kun tulevaisuudessa maantiellä hoidetaan potilaita?

    • Anonyymi

      Jos ei kerta ole rahaa ostaa lasillista vettä, ei varmaan ole paikkaa tässä yhteiskunnassa muutenkaan. Honkakankaalle moiset loiset lorvimasta. JÄmpti on näin.

    • Anonyymi

      Onko veronmaksajat loppuneet.
      Joitakin vuosia sitten eläkeläisetkin tekivät töitä useita vuosia eläkkeelle jäätyään.
      Nyt alamäki tekee tuhoja Suomen tärkeimmässä yhteisössä.
      Ei ole ihmisellä enää mitään arvoa elävänä eikä kuolleena.

      • Anonyymi

        kuolema se vasta maksaakin!
        ota pesänselvittäjä ja pääset takuulla eroon vähäisistäkin "perinnöistä".
        Muutenkin homma on niin byrokratisoitu jotta perilliset on pakotettuja käyttämään nk. "lainopillisia neuvoja".
        tästäkin on tehty rahastusbisnes, omaiset kun eivät surun keskellä paljoa hinnoista tinkaa!
        Jokainen porras ottaa omansa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10356
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6016
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5444
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      100
      5082
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3335
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2724
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2632
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      20
      2480
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2334
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2237
    Aihe