Simiti,
Ole hyvä ja reittaa minun pleittini eli suorita arvio tämänpäiväisestä HHH-tuna-bowlistani.
Jouduin syömään yksin, joten minähän en luovuuttani säästellyt.
🥗 Yxärin 3 komponentin Tuna Bowl 🥗
1. komponentti: Sushiriisi
Ainekset:
- Sushiriisiä (maun ja nälän mukaan)
- Suolaa maun mukaan
- Sushimaustenestettä maun mukaan. (Tämä on veden, etikan, suolan ja sokerin sekoitus, jonka voi myös halutessaan sekoittaa itse.)
Valmistus:
1. Keitä sushiriisi valitsemallasi tavalla suolavedessä. Itsehän en jaksanut ohjetta lukea vaan lisäsin kattilaan hyvältä näyttävän määrän vettä, suolaa sekä riisiä ja keitin niitä, kunnes riisi tuntui suussa pehmeältä.
2. Kun riisi oli valmista, lisäsin siihen noin teelusikallisen sushinestettä.
2. Komponentti: Tonnikalatahna
Ainekset:
1 pikkupurkki tonnikalaa
Lidlin kurkkumajoneesia maun mukaan
Valmistus:
Valuta tonnikala, kaada se kulhoon ja mausta haluamallasi määrällä kurkkumajoneesia. Sekoita.
3. Komponentti: Papusalaatti
Ainekset ja valmistus:
- Papusekoitusta maun mukaan. Ehkä noin vajaa 100 g. Huuhtele ja valuta.
- Sopiva palanen kurkkua. Huuhtele, halkaise, poista siemenkota ja pilko kuutioiksi.
- Mukavan kokoinen pala suippopaprikaa. Pese ja kuutioi.
- Noin 1 tl raakaa keltasipulia. Kuutioi tosi pieneksi (n. 2 mm x 2 mm). (Tai jos olet masokisti, ota isompi määrä ja jätä suuremmiksi palasiksi.)
- Tuoretta persiljaa maun mukaan. Huuhtele ja pilko.
Salaatinkastike papusalaattiin:
Sekoita keskenään:
- 1 rkl seesamiöljyä
- 1 tl soijakastiketta
- 2 tippaa erittäin vahvaa chilikastiketta. Tai muuta haluamaasi potkun tuojaa oman maun mukaan.
Sekoita sitten papusalaatin kaikki ainekset ja salaatinkastike kulhossa.
Pleittaus:
Itse pidän sektoreittain (ei päällekkäin) asetelluista ruuista, joten asettelin kaikki kolme eri komponenttia kulhoon vierekkäin.
Ripottelin runsaasti mustia seesaminsiemeniä kaikkien komponenttien päälle.
Arvio työajasta:
Joku voisi väittää, ettei tämä ole enää HHH-ruoka vaan HH-ruoka, mutta mielestäni helppouskin on perusteltavissa: kokkausta vaatii vain riisi. Muu on pesemistä, pilkkomista ja sekoittamista.
Makrot:
Makrojen suhdetta voi säätää lisäämällä tai vähentämällä riisiä, öljyisiä ainesosia ja tonnikalan sekä papujen määrää.
Mikä on Simitin arvio annoksesta?
🦄
Simiti: arvioi HHH-annokseni!
12
188
Vastaukset
- Anonyymi
tuollainen niin jjos on monia palovaroittimia... isompi määrä parempi in yksi ehkä....
- Anonyymi
Olen melko varma että sinä asut jossain laitoksessa ja joku muu huolehtii sinun paloturvallisuudestasi.
🦄 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen melko varma että sinä asut jossain laitoksessa ja joku muu huolehtii sinun paloturvallisuudestasi.
🦄Nyt on kyllä niin rouheaa tykittelyä tass
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt on kyllä niin rouheaa tykittelyä tass
Kirjoitat epäselvästi ja passiivis-aggressiivisesti. Käytät emotionaalisesti latautuneita sanoja.
Normaalissa elämässä kiertäisin sinut kaukaa. Nyt totean vain, että annat kaikille lukijoille huonon vaikutelman itsestäsi.
Minulla ei ole sinunlaisesi kanssa mitään muuta keskusteltavaa.
🦄
Aika lailla imperatiiveja aloituksessa.
Simiti on korkea-arvoinen jäsen palstan hierarkiassa. Ehdotan, että suostuttelet häntä kohteliaammin. 😊- Anonyymi
Ehdotan että luet joskus ruokaohjeita. Ne ovat aina imperatiivissa, paitsi saksankieliset, jotka ovat jostain jumalan suuren mysteerin johdosta verbin perusmuodossa.
🦄
- Anonyymi
Opettele safkaa Vvh safkaa sen sijaa että, safkaat Hhh safkaaa
- Anonyymi
Eipä tuo nyt kammottavalta kuulosta. Tosin en ole täysin varma onko se Halvalla, Hyvää, Helposti.
Voihan se olla ainakin Hyvää. En ole itse tehnyt, joten joudut ihan itse kertoa arviosi ja halpuus, sekä helppous on ihan henkilökohtainen juttu.
>simiti<- Anonyymi
"Eipä tuo nyt kammottavalta kuulosta."
Mikä tuo nyt on? 😂 Jokin savolainen kehu, vai? Eikö tuo siellä Kokkolan kielessä vastaa jotain kouluarvosanaa 5-?
Ruokani oli erinomaista. Lähtökohta on, että en syö tonnikalaa kuin poikkeustapauksissa. Meillä on sitä yleensä, koska toinen asukki pitää siitä. 😻 Mutta itse en saa sitä alas kuin majoneesillä maustettuna.
Sushikamat ovat ostettaessa hintavia, mutta ne ovat aika riittoisia. Pavut, sipuli, kurkku ja paprikat ovat puoli-ilmaisia.
Kyllä, sanoisin että eilinen ruoka oli HHH.
🦄
- Anonyymi
yksi pakastettu salaatinlwhti koko päivän ruoaksi?
756-vuorokautta elät sitten yksi salaatinlehti vuorokaudesa.
mikä on ihmeellinen juttu kun joku oma nimikirjoitus... onkohan joku Yakuza-öjuttua vahingossakin - Anonyymi
Hullun Heikin Halvat hinnat?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?44595Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t219513- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492