https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011651378.html
Kuolemanriski on suurempi niillä, jotka jättävät äänestämättä vaaleissa verrattuna äänestäviin. Näin kertoo Helsingin yliopiston tutkimus, joka perustuu laajaan yli 3,2 miljoonan henkilön aineistoon.
Journal on Epidemiology & Community Health -lehdessä julkaistussa tutkimuksessa tutkijat tarkastelivat yli 30-vuotiaiden äänestyskäyttäytymistä vuoden 1999 eduskuntavaaleissa.
Tutkimukseen osallistuneiden selviytymistä seurattiin vuoden 1999 vaalipäivästä vuoden 2020 loppuun. Tänä aikana noin kolmasosa tutkimusaineiston henkilöistä kuoli.
Tutkimustulosten perusteella äänestämättömyys oli yhteydessä lisääntyneeseen kuolemanriskiin – miehillä 73 prosenttisesti ja naisilla 63 prosenttisesti. Koulutustaso huomioon ottaen kuolemanriskin ero väheni miehillä 64 prosenttiin ja naisilla 59 prosenttiin.
äänestämättömyys oli yhteydessä lisääntyneeseen kuolemanriskiin
14
112
Vastaukset
- Anonyymi
ai vittu että on pösilö tutkimus. kummako ei kuolleilta kysytty. sdp ..kannatus tutkimuskia ala ..HS..
- Anonyymi
Tutkimustulosten perusteella äänestämättömyys oli yhteydessä lisääntyneeseen kuolemanriskiin – miehillä 73 prosenttisesti ja naisilla 63 prosenttisesti. Koulutustaso huomioon ottaen kuolemanriskin ero väheni miehillä 64 prosenttiin ja naisilla 59 prosenttiin.
JOS ÄÄNESTI SDP.EETÄ KUOLEMAN RISKI TUPLAANTUI - Anonyymi
hahahhahha hahaha hehehehhheh osu ja uppos sdp---ei kannata äänestää kertoo jo tutkimus tuloskin hahhahahheheheh tietää kuolemaa
- Anonyymi
Elän pitkään....
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/maahanmuutto
äänestääkö moktar gubta? - Anonyymi
Eroa Orpo ! Eroa hallitus ! Suoraa puhetta vihdoin, vaade Orpon erosta.
Keskustan kansanedustaja Petri Honkonen esittää poikkeuksellisen kovaa kritiikkiä pääministeri Petteri Orpon ja kokoomuksen politiikkaa kohtaan.
Honkonen arvostelee kovasanaisesti pääministeri Petteri Orpoa tiedotteessaan.
Hänen mukaansa päättyvän vuoden hätkähdyttävin piirre suomalaisessa politiikassa on ollut maan tärkeimmän vallankäyttäjän eli pääministerin ”junttaantuminen omaan todellisuuteensa”.
– Eilinen musta tiistai luhistutti pääministerin todellisuuden lopullisesti. Työttömyys on karmeimmillaan vuosiin ja Suomi joutui Brysselin valvovan silmän alle, Honkonen sanoo.
Honkonen sanoo kokoomuksen nousseen valtaan lupaamalla lopettaa Suomen velaksi elämisen, 100 000 työpaikkaa ja alempia veroja keskituloisille suomalaisille.
– Orpon saldoksi – ja perinnöksi – jää kuitenkin ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus. Tavallisen, keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä aikoihin.
– Maa pettää pääministerin alta. Kaikki se, jonka varaan Orpo hallituksensa rakensi, on luhistunut tai luhistumassa.
Honkosen mielestä Orpo jää historiaan yhtenä Suomen heikoimmista pääministereistä.
– Todellisuudesta vieraantumisessa hän kuitenkin vie ykkössijan.
– Kun tilanne on tämä; kun lopputulemana on katastrofi isolla k:lla, kysymys kuuluu, mitä Orpo tekee? Voisi ajatella, että näin perustavanlaatuisen epäonnistumisen jälkeen pääministeri ymmärtäisi tehdä johtopäätöksiä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/af4756bd-f4af-46cb-bd02-e32a0017e203- Anonyymi
Sipilän syy
- Anonyymi
akkas erooa susta ja ottaa mamun viduddaakos
- Anonyymi
petri honkonen vetänyt sannan jauhoa kun uskaltaa suoltaa paskaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
akkas erooa susta ja ottaa mamun viduddaakos
on silläkin sitten kuolemanriski melko suuri----
- Anonyymi
Kokoomusryhmyri kertoo pitävänsä Petri Honkosen ulostuloa ”populistisena ja suhteettomana”.
– Kun keskusta roikkui vasemmistohallituksessa vielä jokin aika sitten ja oli nostamassa pysyviä menoja miljarditolkulla, on vaikea ottaa vakavasti yritystä saarnata taloudenpidosta tänään. Honkonen tuntee kyllä syyllisen, katsoo vain vasemmalle ja peiliin, Kopra jyrähtää.
Hän sanoo kokoomuksen varoittaneen lukuisia kertoja vaarallisesta velanotosta.
– Keskusta ajoi valtiovarainministeripuolueena ja vihervasemmiston apukuskina kohti EU:n tarkkailuluokkaa laput silmillä, ja sivuutti kaikki kokoomuksen ja useiden asiantuntijoiden varoitukset. Kokoomus teki aiheesta silloin myös välikysymyksen ja oli valmis kaatamaan tuhlarihallituksen, Kopra muistuttelee. - Anonyymi
ggg
- Anonyymi00016
dede
- Anonyymi00018
Yksin kotona? Tapaa joku heti täältä 🔥 https://Jennifer.hoty.lat/Jennifer#/?/?/zdjpax85a
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73863
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104718- 35587
- 46580
- 35577
- 40575
- 29572
- 50540
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34537- 35474