on tämä hulluutta airnb valtaa yliopistonki. Rovaniemellä
Lapin Yliopisto AIRNB käyttöön . muutto ouluun varmistui
29
389
Vastaukset
- Anonyymi
sivistuslautakuntako päätti jolanki
- Anonyymi
notko.mikkola.yms teittepä tempun sairaita huume hommia
- Anonyymi
Lapin Kansa uutisoi, että eipä näillä laitonta majoitusbisnestä tekevillä ollut kummoiset tulot. Notkokin nälkärajoilla.
Kaupunginjohtaja sanoi saman lehden palstalla pari päivää sitten, että turismi ei tuo juurikaan tuloja kaupungin kassaan. Siinä teille OIKEAA ajantasaista tietoa!
- Anonyymi
kuulemma kirkkoki airnb käyttöön ja avain siinä ulkopuolella vain turisteille suljettu muilta turisti ikana ei ole joulukirkkoon enää rovaniemeläisillä asiaa ja kuulemma hautausmaakin menneen airnb käyttöön ..
- Anonyymi
onneksi telkkarissa oli uutiset tulee Rovaniemen ohitus tie ..ei tarvi pysähtyä enää airnb paska paikkaan,
- Anonyymi
Rovaniemi palaa juurilleen. Markkinapaikka.
- Anonyymi
rrr
- Anonyymi
Lapin yliopiston ja korkeakoulun touhu kertoo olennaisen julkisen talouden tilasta. Yhteiskunnalta tuli rahaa oli niin paljon, että kaveripiiri kaatoi naureskellen resursseja vuosikymmenet suoraan viemäriin. Hauskaa taisi olla kun sai kuluttaa muiden rahoja.
- Anonyymi
Eiköhän tuo ole lakkautuslistalla.
- Anonyymi
Kaupungintalo, läänihallituksen rakennukset ja jopa yliopistokin hotelleiksi, kun asuntopula roihahtanut kestämättömäksi laittoman majoitusbisneksen takia.
Nyt annetaan läänihallituksen talojen homehtua rauhassa. Ostakaa ja perustakaa yhtiö te laittomat ahneet majoittajat nuo kiinteistöt porukalla pois ja tehkää niistä LAILLISIA hotelleja.- Anonyymi
Yliopiston tilat pääasiassa tyhjillään. Työhuoneet tyhjiä. Henkilökunnalla lupa tehdä omia juttujaan etänä. Työhuoneista voisi tehä majoitustiloja turisteille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yliopiston tilat pääasiassa tyhjillään. Työhuoneet tyhjiä. Henkilökunnalla lupa tehdä omia juttujaan etänä. Työhuoneista voisi tehä majoitustiloja turisteille.
Omana kokemuksena sanoisin, että kyse ei ollut työpaikasta. Puoliksi kusetus, puoliksi kulissi.
- Anonyymi00025
Ne kiinteistöt on kaikki purkukuntoisia ei sovellu asunnoiksi , Rovaniemellä kaikki purkukuntoisia vain hullu alkaa niitä kunnostamaa halvemmalla saa kun rakentaa uuden
Mutta ei näillä haneilla ole sitä ns..kestävyyttä pitkän tuottavuuden kykyä , vaan kaikki nyt ja heti menttaliteetti eli manit pois ja köllötellään huumeissa koko perhe ..
- Anonyymi
Ei niiden järki riitä semmoiseen.
- Anonyymi
kyltti kemijoen jäälle jää kestää turre nauti
- Anonyymi
Virtuaalinen jää joen päälle niin kuin suunnitteilla virtuaaliset revontulet. Oikea Lappi on jossain muualla kuin täällä.
- Anonyymi
Eipä yhteiskunnan resurssien jakaminen ole oikein onnistunut. Vanhukset jätetään hoitamatta, mutta Lapin yliopistolle ja korkeakoulukonsernille on myönnetty liikaa resursseja suoraan viemäriin kaadettavaksi vuosikymmenten ajan.
- Anonyymi
Kyllä, majoituspaikkoja pakko rakentaa lisää ja pian.
Nuo laittomat majoittajat voisivat myydä kaikki asunnot mitä ovat ahneuksissaan kahmineet nimiinsä, perustaa yhtiön ja lyödä rahavaransa yhteen ja tehdä vaikkapa tuosta läänihallituksen korttelista turisteille rymypaikan niin asunnot päätyvät oikeaan käyttöön.
Kysyn vielä: Miten laittomuus voi olla rehellistä??? Yksi valtuutettu kehuu olevansa rehellinen lyhytvuokraaja. Tosin niitä on jo runsaasti valtuutetuissa ja viranomaisissakin. Ei koskaan meidän perheen ja suvun jäseniltä tule ääniä noille "rehellisille" oman edun tavoittelijoille!- Anonyymi
Rehelliset salahotellien vastustajat eivät vastusta Arinan hotellia ja muita laillisia hotelleja! Mie oon asukas riveissä toimivat lyhytvuokrauksen salakannattajat ja myyrät vastustavat! Jos vastustat laillista hotellia, rakennat maaperää SALAHOTELLEILLE!
- Anonyymi
Kaikki tämän kaupungin asukkaat jotka vähääkään seuraavat asioita tietävät nimeltä ja jopa ulkonäöltäänkin nämä "rehelliset" ahneet jotka pitävät näitä laittomia maja-asuntoja. On meillä virkakoneisto ja valtuutetut!!!! Voi Herran tähden mitä sakkia, laiton on laitonta ja tietävät sen, mutta eurot ohjaa toimintaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki tämän kaupungin asukkaat jotka vähääkään seuraavat asioita tietävät nimeltä ja jopa ulkonäöltäänkin nämä "rehelliset" ahneet jotka pitävät näitä laittomia maja-asuntoja. On meillä virkakoneisto ja valtuutetut!!!! Voi Herran tähden mitä sakkia, laiton on laitonta ja tietävät sen, mutta eurot ohjaa toimintaa.
Totta. Tuollahan niitä näkyy kaupoissa ja kaduilla. Ennen viime vaaleja kojuilla tungeksivat.
Antoivat naamansa ahneudelle ja hirvittävälle asuntopulalle - että sellaiset rehelliset päättäjät, oma etu ensin, sama se noille kaupungin asukkaille vaikka lupasimme hoitaa asioita asukkaat edellä. Ensin se oma etu, sithän me oikeasti lähdimme hoitamaan.
- Anonyymi00022
ddd
- Anonyymi00023
Hyvä idea! Yliopiston rakennus pääasiassa tyhjänä. Sinne voisi majoittaa.
- Anonyymi00024
Mitä touhua noissa yliopiston tiloissa on tätä nykyä? Sinne voisi tehä vokin. Monikultti rikastuttaa.
- Anonyymi00027
monikulttuuri raiskaa
- Anonyymi00028
Harva raiskattu on rikastunut
- Anonyymi00029
yliopistolla åö pieni,
- Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
yliopistolla åö pieni,
Tiedän, mikä on äo mutta tämä åö on ihan uusi tuttavuus.
- Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Tiedän, mikä on äo mutta tämä åö on ihan uusi tuttavuus.
Siksipä öletkin apukoulu pässi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen343169Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,632602Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään542409Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621338Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3031263- 411006
- 42987
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh100982- 79958
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup95886