Ellen White oli Jumalan lopunajan sanansaattaja ja profeetta. Jumala kutsui hänet palvelukseensa 17 vuotiaana nuorena neitosena. Jumala oli tätä aiemmin kutsunut myös kahta miestä, mutta nämä kieltäytyivät tehtävästä. Ellenkin oli vähällä kieltäytyä arkuuttaan, mutta lopulta suostui. Ellen White(ent.Harmon) toimi Jumalan sanansaattajan ja profeetan tehtävässä 70 vuotta aivan kuolemaansa asti. Ellenistä täytyy sanoa, että hän on koko maailmanhistorian yksi voimakkaimmista Herran palvelijoista. Hänen työuransa on aivan uskomaton. Jumala antoi hänelle n.2400 ilmestystä ja näkyä elämänsä aikana, jotka hän kirjoitti ylös,. Ellen kirjoitti elämänsä aikana monta kymmentä kirjaa, joihin sisällyttti näkyjään ja ilmestyksiään, Jumalalta saamaansa valoa ja tietoa. Ellen piti suuria kokouksia, joissa hän saarnasi suurelle määrälle ihmisiä. Ellenin kautta Jumala antoi 70 vuoden ajan tärkeitä ohjeita eri tilanteisiin ja seurakunnan toimintaan. Ellen on tällähetkellä yksi maailman luetuimmista kristillisistä naiskirjailijoista. Hänen kirjojaan kannattaa lukea, ne ovat tosi hyviä ja täynnä vahvaa sanaa. Hänen parhaan kirjansa Suuri Taistelu voi kuunnella 10-osaisena äänikirjana myös Youtubesta. Kirjoita vain Youtubeen: Suuri Taistelu. Ellenin kirjojen kautta on valtava määrä ihmisiä löytänyt Jeesuksen ja vahvistunut uskossaan.
ELLEN WHITE OLI JUMALAN LOPUNAJAN SANANSAATTAJA
Anonyymi-ap
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jumala tietysti oli teinityttöihin päin. Ainoan kersansakin teki väkisin sellaisen kanssa.
Äpäräpoika viihtyi sitten- Anonyymi
.... poikaporukoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2047391Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303320Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161964"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611942Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p621879- 191829
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841827Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61695Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171571- 791514