Hyvät 24Ystävät, avataan uusi ketju, joka kuvaa seuran tämänhetkistä todellisuutta. Päästään irti näistä vuosikymmenen ikäisistä keskusteluista. Jotta seurassa tapahtuisi joskus oikeaa muutosta, keskustelua on pakko pitää elossa. Itä-Vantaa ansaitsee parempaa. Erityisesti näinä aikoina, kun suomalaisen jääkiekon sarjajärjestelmät uusiutuvat ja itä-vantaalle rakentuu melko varmasti uusi jäähalli. EVU tekee hyvää työtä, mutta EVU ei tule koskaan olemaan itä-vantaan seura. Tarvitaan joko vahvasti johdettu Kiekko-Vantaa tai uusi seura. AP,MA,JP + ym->👞🚪
Aloitetaan taas yhdellä oivallisella esimerkillä seuran marttyyriudesta ja oman edun tavoittelusta. Katsokaa tämä itku-potkuraivari. Nämä päätösasiakirjat ovat julkisia, eikä edes Kiekko-Vantaan autoritäärinen johto voi sitä estää:
https://paatokset.vantaa.fi/ktwebscr/epj_attn_tweb.htm?+id=3254722
Seura vinkuu nyt siitä, että EVU tekee omia ratkaisujaan vaikka juuri Kiekko-Vantaa itse potki masinoidulla kokouksella EVUn ulos yhteisestä seurasta. Kaupunki toteaa täysin oikein: seuralla on pitkään ollut tapana tehdä yksipuolisia päätöksiä ja pyyhkiä reilulla pelillä lattiaa. Kiekko-Vantaa juniorit = Kiekko-Vantaa ry. Jos joku muuta väittää, hän valehtelee.
Seura itkee myös siitä, että EVU tekee yhteistyötä Jokereiden kanssa. Tämä yhteistyö tuo kilpakiekolle uskottavuutta. Kiekko-Vantaan kanssa ei kukaan halua tehdä mitään siitä voisi ehkä vetää jonkin johtopäätöksen?
Miettikää, että kaupungissa on perinteinen Mestis seura ja perinteinen kasvattajaseura. Miettikää, että tämä kaupunki on suomen neljänneksi suurin. Miettikää, että tämä kasvattajaseura on pakotettu tekemään yhteistyötä toisen kaupungin seuran kanssa, koska oman kaupungin mestis seuran kanssa ei yksinkertaisesti yhteistyötä voi tehdä ja ylimielisyydessään tämä Mestis seura heittää kasvattajaseuran ulos yhteisistä projekteista vain koska kasvattajaseurallakin on mielipiteet jotka toi ilmi. Miettikää että tämän jälkeen mestis seura itkee kaupungille karua kohtaloaan ja valittaa kun on huonoja jääaikoja. HUHHUH
Kuitenkaan en usko, että EVU on se joka vantaan kiekon pelastaa. Tällä havaa se ei myöskään ole Kiekko-Vantaan johto joka sen tekee. Kiekkoilijat ovat pakotettuja matkaamaan muualle.
Seuran johtaja metsästää toiminnan mahdollistajista mätiä omenoita, ja päällikkö tunnetaan höpöhöpö-puheistaan sekä tuttujen ja sukulaisten palkkaamisesta ym tyhjätoimittamisesta. Edelliset pestit päättyneet miten?? No välipysäkki seura on ollut kaikille tolv ana edeltäjillekkin alkaen 2001 vuodesta kunnes saunaseura löytää jotain muuta. Saunaseura saisi löytää heille kaikille ja äkkiä ihan muuta. Toimistossa palkallisia riittää enemmän kuin monessa muussa seurassa tai yrityksessä yhteensä, mutta tulokset näyttävät täysin päinvastaisilta. Maksut vain kohoaa ja kohoaa! Lisämaksu, varustemaksu, kuukausimaksu, luistelujäämaksu, tukimaksu. "Jään tuntihinta nousee" seuran välistä vetämä osuus pysyy samana. Taitojäitä ei pidetty alkukaudesta pitkään aikaan mutta maksut kulkee. Onneksi on kummeja joiden taloutta voi tukea jäsenten rahoilla kun ei meinaa muuta maksua keksiä.
Lapsivaiheen maksut ovat maan kovimmat, mutta vastineeksi tulee lähinnä uhkailua ja uusia laskuja. Seurasta ulos pääseminen kauden aikana maksaa tuhansia euroja ja vaatii väännön, jonka aikana yritetään mustamaalata jopa lapsen uraa.
Tämä on vasta jäävuoren huippu. Seurassa on paljon sellaista, mitä ei ole vielä edes avattu.
Hävetkää Kiekko-Vantaa
42
1748
Vastaukset
- Anonyymi
Suoraa sanottuna tätä samaa meininkiä olen häpeissäni ihmettelen seurannut, ja aina kun luulee että pohjaa on koskettu, niin huomaan olevani raa'asti väärässä. Johto on niin jumissa omassa maailmassaan, ettei ulkopuolelta tuleva kritiikki mene perille millään. Kun joku toinen seura tai yksilö tekee oman ratkaisunsa, se nähdään uhkana, vaikka kyse olisi ihan normaalista seuratoiminnasta. Silti sama porukka jaksaa esittää loukkaantunutta, vaikka ongelmat alkavat heidän omasta tekemisestään.
Ja se, ettei yhteistyöseuroja löydy… se kertoo jo kaiken olennaisen. Jos ainoa suunta, jonne Länsi Vantaan junnukiekko joutuu nojaamaan, on toisen kaupungin seura eli siis Jokereihin, niin kyllä silloin pitäisi hälytyskellojen soida toimiston puolella. Mutta ei siellä jatketaan samaa linjaa, palkataan kavereita ja sukua sisään ja selitellään, miksei mikään etene paitsi tietysti heidän mielestään kaikki on niin maan mahtavan hyvin ja lilla fantsuu!. Kaivanko sen naurettavan tiedotteen esiin?
Vanhemmille tämä kaikki näkyy lähinnä laskuina. Maksuja tulee joka kulmasta, mutta vastine on sen näköistä, että tekisi mieli kysyä, mihin ne rahat oikeasti menevät? Ja jos perhe haluaa lähteä muualle, edessä on tosiaan kuten aloittaja kirjoittaa, kallis ruljanssi ja vielä vähän mutaa niskaan kaupan päälle. Ei missään muualla tunnu olevan tällaista lähtömaksujen kulttuuria.
Sitä taustalla tapahtuvaa säätöä hallitus tasolla ja naisten ja miesten harrasteen johdolle suomaa suojakilpi hommaa ei edes viitsi enää isommin miettiä, koska mitä enemmän kuulee, sen surullisemmaksi menee. Ei ole ihme, että pelaajat valuvat muualle ja vanhemmat miettii, mitä järkeä tässä on ja nyt näköjään myöskin Vantaan kaupungin silmät ovat avautuneet.
Itä-Vantaalla olisi potentiaalia vaikka mihin, mutta nykyisellä johdolla tämä ei käänny. Seuralla ei ole vain muutamia ongelmia tämä on jo ihan rakenteellinen umpikuja jonka hyvät herrat veljeillessään ovat itselleen luoneet.- Anonyymi
On vaikea ymmärtää, miten tämä seura onnistuu toistuvasti rakentamaan itselleen tilanteita, jotka olisivat täysin vältettävissä hyvällä hallinnolla ja avoimella yhteistyöllä vanhempien ja muiden toimijoiden kanssa. Ulospäin näyttäytyy organisaatio, joka ei kykene arvioimaan omaa toimintaansa objektiivisesti, eikä myöskään tunnista, miten sen valinnat heijastuvat kaupungin muihin toimijoihin tai perheisiin, jotka kuitenkin ovat koko toiminnan perusta. Auttaisi edes alkuun, jos johdon saisi joskus edes puhelimen välityksellä kiinni.
- Anonyymi
KJT-Haukat on nykyään loistava vaihtoehto Helsingin suurten jälkeen ja ennen U16 sarjoihin siirtymistä jopa alueen parasta. Olemme olleet todella tyytyväisiä seuran vaihtamiseen ja saatuun hinta-laatu palveluun KJT-Haukkojen osalta. Sarjatasot ovat kohdillaan, harjoittelu, valmennus ym toimii. Toimiston väki ei tavan vanhempaa kiusaa toisin kuin krhm..Kaikki on päinvastoin kuin Kiekko-Vantaalla
- Anonyymi
Huomaatteko mikä on ainoa "iso" Vantaalainen jääurheiluseura puuttuu listalta? Walapais esimerkiksi saakin puuttua kun seuran koko on 15.
Näin sanoo Vantaan Kaupunki
"Vantaan tekojäillä järjestetään tänä talvena maksuttomia luistelukouluja. Mukaan voivat tulla kaikki lapset taitotasosta riippumatta – omat luistimet ja kypärä mukaan.
Etelä-Vantaan Urheilijat ja Etelä-Vantaan Taitoluistelijat järjestävät luistelu- ja kiekkokouluja:
18.11.–20.12.2025:
Ti klo 17–18 Kartanonkoski
La klo 10–11 Martinlaakso
30.12.2025–31.1.2026:
Ti klo 17–18 Martinlaakso
La klo 10–11 Kartanonkoski
Tikkurilan Taitoluisteluklubi järjestää Helmi-luistelukouluja:
7.12.2025–22.2.2026:
su 12.30–13.15 Hiekkaharju
su 13.45–14.30 Hakunila
su 15.15–16.00 Korso
Linkit luistelukoulujen lisätietoihin ja ilmoittautumiseen löydät uutisestamme: https://www.vantaa.fi/fi/ajankohtaista/uutinen/vantaan-kaikki-tekojaat-ovat-auki-maksuttomia-luistelu-ja-kiekkokouluja-lapsille
""
Missä on Kiekko-Vantaa? Evu, EVT, TTK mutta jälleen yksi ylimielinen seura olettaa että heidän ei tarvitse kuin toimittaa laskuja vanhempien maksettavaksi. Samat seuratoimijat valittavat aina julkisesti kuinka harrastajat jääkiekossa vähenee eikä ole kuitenkaan tarpeeksi jääaikoja eikä rahaa. Kuinka Kiekko-Vantaa hyödyntää tekojääratoja? -EI mitenkään!! Ei taida kelvata herroille kun ei voi vetää välistä jäämaksuista ja valmennuspöllikkö tai vastaava joutuisi ulkoilemaan ja herra varjeles jopa; a) työskentelemään b) työskentelemään viikonloppuna! Ei, ei se kertakaikkiaan käy näille valittajille. Huomaatteko miten Vantaan kaupunki on myös tajunnut tämän ja muuttanut viestintää? Jos vaikka valmennuspölli tulisi toiminnanjohtajan kanssa vielä kerran esittelemään maan muuttavaa strategiaa ?? Auttaisikohan se ja rakentaisiko joku heille vaikka 3 uutta jäähallia ja antaisi rahoja palkata lisää tovereita? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomaatteko mikä on ainoa "iso" Vantaalainen jääurheiluseura puuttuu listalta? Walapais esimerkiksi saakin puuttua kun seuran koko on 15.
Näin sanoo Vantaan Kaupunki
"Vantaan tekojäillä järjestetään tänä talvena maksuttomia luistelukouluja. Mukaan voivat tulla kaikki lapset taitotasosta riippumatta – omat luistimet ja kypärä mukaan.
Etelä-Vantaan Urheilijat ja Etelä-Vantaan Taitoluistelijat järjestävät luistelu- ja kiekkokouluja:
18.11.–20.12.2025:
Ti klo 17–18 Kartanonkoski
La klo 10–11 Martinlaakso
30.12.2025–31.1.2026:
Ti klo 17–18 Martinlaakso
La klo 10–11 Kartanonkoski
Tikkurilan Taitoluisteluklubi järjestää Helmi-luistelukouluja:
7.12.2025–22.2.2026:
su 12.30–13.15 Hiekkaharju
su 13.45–14.30 Hakunila
su 15.15–16.00 Korso
Linkit luistelukoulujen lisätietoihin ja ilmoittautumiseen löydät uutisestamme: https://www.vantaa.fi/fi/ajankohtaista/uutinen/vantaan-kaikki-tekojaat-ovat-auki-maksuttomia-luistelu-ja-kiekkokouluja-lapsille
""
Missä on Kiekko-Vantaa? Evu, EVT, TTK mutta jälleen yksi ylimielinen seura olettaa että heidän ei tarvitse kuin toimittaa laskuja vanhempien maksettavaksi. Samat seuratoimijat valittavat aina julkisesti kuinka harrastajat jääkiekossa vähenee eikä ole kuitenkaan tarpeeksi jääaikoja eikä rahaa. Kuinka Kiekko-Vantaa hyödyntää tekojääratoja? -EI mitenkään!! Ei taida kelvata herroille kun ei voi vetää välistä jäämaksuista ja valmennuspöllikkö tai vastaava joutuisi ulkoilemaan ja herra varjeles jopa; a) työskentelemään b) työskentelemään viikonloppuna! Ei, ei se kertakaikkiaan käy näille valittajille. Huomaatteko miten Vantaan kaupunki on myös tajunnut tämän ja muuttanut viestintää? Jos vaikka valmennuspölli tulisi toiminnanjohtajan kanssa vielä kerran esittelemään maan muuttavaa strategiaa ?? Auttaisikohan se ja rakentaisiko joku heille vaikka 3 uutta jäähallia ja antaisi rahoja palkata lisää tovereita?Kaikkihan sen tietää, että lähistöltäkin EVU,K-Kissat ja KJTHaukat ovat menestyksen, johdon ja talouden osalta ajaneet ohitse ja vauhti vain kiihtyy. Periytyvillä tasoille eli melkein mandaateilla U18 ja U20 saavat aina sarjapaikat ohi muiden vaikka itse eivät ole pelaajia tuottaneet vuosiin ei. Jonain päivänä, kun nämä periytyvät sarjatasot puretaan onkin sitten melkoinen mahalasku tuloillaan. Sammuttaako kuka viimeisenä valot aution hallin kytkimestä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomaatteko mikä on ainoa "iso" Vantaalainen jääurheiluseura puuttuu listalta? Walapais esimerkiksi saakin puuttua kun seuran koko on 15.
Näin sanoo Vantaan Kaupunki
"Vantaan tekojäillä järjestetään tänä talvena maksuttomia luistelukouluja. Mukaan voivat tulla kaikki lapset taitotasosta riippumatta – omat luistimet ja kypärä mukaan.
Etelä-Vantaan Urheilijat ja Etelä-Vantaan Taitoluistelijat järjestävät luistelu- ja kiekkokouluja:
18.11.–20.12.2025:
Ti klo 17–18 Kartanonkoski
La klo 10–11 Martinlaakso
30.12.2025–31.1.2026:
Ti klo 17–18 Martinlaakso
La klo 10–11 Kartanonkoski
Tikkurilan Taitoluisteluklubi järjestää Helmi-luistelukouluja:
7.12.2025–22.2.2026:
su 12.30–13.15 Hiekkaharju
su 13.45–14.30 Hakunila
su 15.15–16.00 Korso
Linkit luistelukoulujen lisätietoihin ja ilmoittautumiseen löydät uutisestamme: https://www.vantaa.fi/fi/ajankohtaista/uutinen/vantaan-kaikki-tekojaat-ovat-auki-maksuttomia-luistelu-ja-kiekkokouluja-lapsille
""
Missä on Kiekko-Vantaa? Evu, EVT, TTK mutta jälleen yksi ylimielinen seura olettaa että heidän ei tarvitse kuin toimittaa laskuja vanhempien maksettavaksi. Samat seuratoimijat valittavat aina julkisesti kuinka harrastajat jääkiekossa vähenee eikä ole kuitenkaan tarpeeksi jääaikoja eikä rahaa. Kuinka Kiekko-Vantaa hyödyntää tekojääratoja? -EI mitenkään!! Ei taida kelvata herroille kun ei voi vetää välistä jäämaksuista ja valmennuspöllikkö tai vastaava joutuisi ulkoilemaan ja herra varjeles jopa; a) työskentelemään b) työskentelemään viikonloppuna! Ei, ei se kertakaikkiaan käy näille valittajille. Huomaatteko miten Vantaan kaupunki on myös tajunnut tämän ja muuttanut viestintää? Jos vaikka valmennuspölli tulisi toiminnanjohtajan kanssa vielä kerran esittelemään maan muuttavaa strategiaa ?? Auttaisikohan se ja rakentaisiko joku heille vaikka 3 uutta jäähallia ja antaisi rahoja palkata lisää tovereita?On se kumma kun muut seurat vetävät rukkaset käteen ja alkavat hankkia harrastajia ja tuottavat jotain konkreettista hyötyä kuntalaisille. Loistavaa työtä muiden puolelta, sensijaan Kiva voisi otsikon mukaisesti hävetä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se kumma kun muut seurat vetävät rukkaset käteen ja alkavat hankkia harrastajia ja tuottavat jotain konkreettista hyötyä kuntalaisille. Loistavaa työtä muiden puolelta, sensijaan Kiva voisi otsikon mukaisesti hävetä.
- Puheenjohtaja on pihalla kuin lumiukko
- Hallituksen muut ikuiset jäsenet eivät sano mitään mihinkään ja taitavat lähinnä kuluttaa aikaansa kokouksissa.
- Toiminnanjohtaja on se joka oikeasti nykii naruista eikö ole ollut kosketuksissa jääkiekkoon mitä, 25 vuoteen?
- Sitten nämä muut toimistopojat nyt vaihtuu joka vuosi. Toimistopojiksi rekrytään sitten sopivia sätkynukkeja milloin mihinkin rooliin mitä pitää keksiä. Ovat osittain jopa syyntakeettomassa tilassa, joskaan eivät mitään saa aikaankaan
- Kysyn siis vain että onko tämä nyt sitten kovinkaan yllättävää että ei esimerkiksi luistelukouluja tarjota tekiksillä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
- Puheenjohtaja on pihalla kuin lumiukko
- Hallituksen muut ikuiset jäsenet eivät sano mitään mihinkään ja taitavat lähinnä kuluttaa aikaansa kokouksissa.
- Toiminnanjohtaja on se joka oikeasti nykii naruista eikö ole ollut kosketuksissa jääkiekkoon mitä, 25 vuoteen?
- Sitten nämä muut toimistopojat nyt vaihtuu joka vuosi. Toimistopojiksi rekrytään sitten sopivia sätkynukkeja milloin mihinkin rooliin mitä pitää keksiä. Ovat osittain jopa syyntakeettomassa tilassa, joskaan eivät mitään saa aikaankaan
- Kysyn siis vain että onko tämä nyt sitten kovinkaan yllättävää että ei esimerkiksi luistelukouluja tarjota tekiksillä?Puheenjohtaja on jo valmiiksi pihalla niin laittaisivat jäsenet nyt samantien pihalle sieltä kaikki muutkin ☃️
- Anonyymi
Idästä ei tule mitään hyvää
- Anonyymi
ja kuitenkin kaikki lännessä kilpakiekosta haaveilevat ovat jonossa kokeilemassa kilpakiekkopaikkoja idästä viimeistään u18 ikäluokassa. Kun joskus on tehty työt paremmin ja otettu kilpasarjapaikat niin helppoa on joukkueiden kasaan laittaminen. Lännen nousuprojekti ei ainakaan ensimmäisellä yrityksellä onnistunut. Lännessä tahkotaan u18 vaiheessa kolmos divaria loppu kausi.
- Anonyymi
Bää bää! Täällä taas johtajan sanaan sokeasti uskovat suoltaa johtajan sanoja pitkin nettiä. "Viimeistään U18" öö olisko kuitenkin aikaisintaan koska on pakko? Kiekko-Vantaa ei ole koskaan itse tehnyt mitään hyvää U18 tai U20 sarjatasojen eteen. Muualta ja muiden työn tulokset ovat varastaneet aikanaan ja sillä saaneet puoli mandaatti sarjapaikat. Mites U16? U15💩💩💩? U14💩💩 ? U13?💩💩💩💩
- Anonyymi
Palvelu on tasoa “kukaan ei vastaa, kukaan ei tiedä ja jokainen työntekijä on kiireisempi puolustelemaan itseään kuin hoitamaan työnsä”. Sitä kutsutaan kai täällä ammattiylpeydeksi.
Seurassa on ihmeellinen tapa kääntää jokainen ongelma vanhempien syyksi. Jos kysyt selvennystä maksuista, olet hankala. Jos ihmettelet harjoitusjärjestelyjä, olet negatiivinen. Ja jos lapsi ei viihdy, syy on tietenkin kotona. En tiedä missä todellisuudessa nämä työntekijät elävät, mutta ilmeisesti heidän maailmassaan asiakkaan eli perheen pitäisi vain hymyillä ja maksaa.
Kirsikkana kakussa: kukaan ei kanna vastuuta mistään. Ei valmennuksesta, ei laskutuksesta, ei edes siitä, että tiedotus on 1990-luvun sähköpostilistan tasolla. Mutta aina löytyy aikaa kertoa, kuinka seura “tekee parhaansa”. Niin varmaan tekeekin, mutta valitettavasti se paras on aika surkeaa.
Jos jossain muualla olisi näin sekavaa, asiakkaat olisi jo ovella vaatimassa muutosta. Täällä taas olet vain huono vanhempi, jos kysyt perusteltuja kysymyksiä. Ei ihme että porukka äänestää jaloillaan. Minä ainakin ymmärrän heitä paremmin kuin hyvin. - Anonyymi
Evu on puuhastelijoiden seura ja niin on kiekko vantaakin. Molempien toimistolla luullaan olevansa jotakin mahtavia kiekkoviisaita ja isompia logoseuroja kuin oikeasti ovat. Kjt haukat on se oikea vaihtoehto isoista kilpakiekkoseuroista pudonneille. Kiekkovantaa u18 vain sarjatason takia vielä on vaihtoehto
- Anonyymi
Jos ja kun evu on puuhastelijoiden seura niin kyllä KiVa on taas suurien suhmuroijien seura. Heillä kaikilla valtaapitävillä on omat vahvat suojahenkilöt suojaamassa yhdistyskokouksilta tai muilta ikäviltä asioilta jotka voisivat heidän hallintonsa päättää! Tämä KiVa-naiset aka Lohettaret, kuvio sattui hyvin hyvin hyvin mielenkiintoiseen ajankohtaan jos tarkeman linssin läpi katsoo. Ihan pienellä Googletuksella ihmisten taustoista voi vetää vahvoja johtopäätöksiä miten tätä seuraa suhmuroidaan ja lujitetaan toimiston valtaapitävien kuristavaa otetta. Sitten höpistään puheissa jostain arvojohtamisesta haha haha hahaaa!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ja kun evu on puuhastelijoiden seura niin kyllä KiVa on taas suurien suhmuroijien seura. Heillä kaikilla valtaapitävillä on omat vahvat suojahenkilöt suojaamassa yhdistyskokouksilta tai muilta ikäviltä asioilta jotka voisivat heidän hallintonsa päättää! Tämä KiVa-naiset aka Lohettaret, kuvio sattui hyvin hyvin hyvin mielenkiintoiseen ajankohtaan jos tarkeman linssin läpi katsoo. Ihan pienellä Googletuksella ihmisten taustoista voi vetää vahvoja johtopäätöksiä miten tätä seuraa suhmuroidaan ja lujitetaan toimiston valtaapitävien kuristavaa otetta. Sitten höpistään puheissa jostain arvojohtamisesta haha haha hahaaa!!
Melkoiseksi poliitikaksi on tehty lasten ja nuorten urheilu, hävekkää k-vantaa!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ja kun evu on puuhastelijoiden seura niin kyllä KiVa on taas suurien suhmuroijien seura. Heillä kaikilla valtaapitävillä on omat vahvat suojahenkilöt suojaamassa yhdistyskokouksilta tai muilta ikäviltä asioilta jotka voisivat heidän hallintonsa päättää! Tämä KiVa-naiset aka Lohettaret, kuvio sattui hyvin hyvin hyvin mielenkiintoiseen ajankohtaan jos tarkeman linssin läpi katsoo. Ihan pienellä Googletuksella ihmisten taustoista voi vetää vahvoja johtopäätöksiä miten tätä seuraa suhmuroidaan ja lujitetaan toimiston valtaapitävien kuristavaa otetta. Sitten höpistään puheissa jostain arvojohtamisesta haha haha hahaaa!!
Tiesittekö, että Kiekko-Vantaan johdosta tehtiin viime kaudella kantelu SUEKiin? Aika harvoin seura onnistuu mokaamaan niin pahasti, että sinne asti vanhemmat/pelaajat jaksavat viedä asian. Silti täällä jatketaan kuin mitään ei olisi tapahtunut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiesittekö, että Kiekko-Vantaan johdosta tehtiin viime kaudella kantelu SUEKiin? Aika harvoin seura onnistuu mokaamaan niin pahasti, että sinne asti vanhemmat/pelaajat jaksavat viedä asian. Silti täällä jatketaan kuin mitään ei olisi tapahtunut.
seurahan tapansa mukaan uhkaili, että jos ei pelaajat äänestä tietyllä tapaa asian hölmöilleitä suojaten niin tulevaisuudessa ei tarvitse seurassa pelata. Tähtiseura ja arvojohtaminen, strategiat ja mitä näitä nyt olikaan.. Tekopyhyys, Hyckleri. Suek kiinnostui, yllättäen, muuttuuko mikään ja välittäkä kukaan? Ei. Meno vaan kiihtyy ja pahenee. Sairasta!! Miettikää mihin lapsen tai nuorenne viette
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiesittekö, että Kiekko-Vantaan johdosta tehtiin viime kaudella kantelu SUEKiin? Aika harvoin seura onnistuu mokaamaan niin pahasti, että sinne asti vanhemmat/pelaajat jaksavat viedä asian. Silti täällä jatketaan kuin mitään ei olisi tapahtunut.
Tämähän ei yllätä alkuunsakaan. Seurassa urheilu on rikki ja toiminta on ylipäätäänsä luotu toimiston immeisten ympärille. Jääkiekko, lapset ja nuoret ovat sivuseikka tässä toiminnassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämähän ei yllätä alkuunsakaan. Seurassa urheilu on rikki ja toiminta on ylipäätäänsä luotu toimiston immeisten ympärille. Jääkiekko, lapset ja nuoret ovat sivuseikka tässä toiminnassa.
Näyttää siltä että meidän onneksemme emme siirtyneet tähän seuraan. Kesällä seurasiirto oli pojalla ajankohtaista ja kävimme keskustelua myös kiekkovantaan seurajohdon kanssa. Perheen arkea olisi Tikkurilan lokaatio helpottanut mutta seurajohto ei edes antanut reilua mahdollisuutta oikeaan ryhmään minkä paristakin muusta seurasta olimme aielupauksena jo saaneet. Vaikuttaa kuitenkin siltä että hyvin kaikki päättyi ja kiekkovantaata vastaan uudessa seurassa mäiskitty tulosta. Samaa tarinaa kuuluu nytkin seuran sisältä että tietyt pelaajat ovat lukittu pienen piirin ryhmään ja muut eivät saa mahdollisuutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näyttää siltä että meidän onneksemme emme siirtyneet tähän seuraan. Kesällä seurasiirto oli pojalla ajankohtaista ja kävimme keskustelua myös kiekkovantaan seurajohdon kanssa. Perheen arkea olisi Tikkurilan lokaatio helpottanut mutta seurajohto ei edes antanut reilua mahdollisuutta oikeaan ryhmään minkä paristakin muusta seurasta olimme aielupauksena jo saaneet. Vaikuttaa kuitenkin siltä että hyvin kaikki päättyi ja kiekkovantaata vastaan uudessa seurassa mäiskitty tulosta. Samaa tarinaa kuuluu nytkin seuran sisältä että tietyt pelaajat ovat lukittu pienen piirin ryhmään ja muut eivät saa mahdollisuutta.
Juuri samaa suljettua pientä isien johtamaa AAA ryhmää olemme todella ihmetelleet että mikä ihmeen järki? Treeneissäkin kiinnostus on vain näissä kultapassi-kerhon jäsenissä. Sitten tämä porukka suunnitelee omia turnausmatkoja joukkueen ulkopuolella, supatetaan seuran korviin kuinka sitä ja tätä ja tuota pitää tehdä että saa pelata vain kavereiden kesken ja seura kumartaa vaikka en ymmärrä miksi koska nämä kerholaiset eivät välitä pisaraakaa kenestäkään muusta kuin omistaan. Naurettavaa toimintaa kaikilta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri samaa suljettua pientä isien johtamaa AAA ryhmää olemme todella ihmetelleet että mikä ihmeen järki? Treeneissäkin kiinnostus on vain näissä kultapassi-kerhon jäsenissä. Sitten tämä porukka suunnitelee omia turnausmatkoja joukkueen ulkopuolella, supatetaan seuran korviin kuinka sitä ja tätä ja tuota pitää tehdä että saa pelata vain kavereiden kesken ja seura kumartaa vaikka en ymmärrä miksi koska nämä kerholaiset eivät välitä pisaraakaa kenestäkään muusta kuin omistaan. Naurettavaa toimintaa kaikilta
Toivottavasti tämä klubi toteuttaa vihjailunsa ja keväällä häipyvät . Jotkut häipyvät seurasta varmasti ja en nyt erottele ikäluokkaa, sillä tietävät tietää tämän tapauksen ja nämä meuhkaavat kovaääniset paletin pyörittäjät. Miten näitä edes pääsee nykymaailmassa lasten harrastustoimintaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti tämä klubi toteuttaa vihjailunsa ja keväällä häipyvät . Jotkut häipyvät seurasta varmasti ja en nyt erottele ikäluokkaa, sillä tietävät tietää tämän tapauksen ja nämä meuhkaavat kovaääniset paletin pyörittäjät. Miten näitä edes pääsee nykymaailmassa lasten harrastustoimintaan?
Taidanpa hyvinkin tietää mistä ikäluokasta puhutaan. Huuto on järkyttävää eräiden toimesta! Kuitenkin tämä hyväksytään ja todetaan olevan vain nk. vaatimustason vaatimista. Öykkäreiden tapa vaatia, öykläreiden, joilla ei ole muita keinoja. Osoittaisin kuitenkin sormen myös siihen suuntaan jotka nämä palkkaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taidanpa hyvinkin tietää mistä ikäluokasta puhutaan. Huuto on järkyttävää eräiden toimesta! Kuitenkin tämä hyväksytään ja todetaan olevan vain nk. vaatimustason vaatimista. Öykkäreiden tapa vaatia, öykläreiden, joilla ei ole muita keinoja. Osoittaisin kuitenkin sormen myös siihen suuntaan jotka nämä palkkaa.
Oman elämänsä NHL valkkuja ja toimistolla on sitten varmaan heidän GM. on tämä vantaan tapa sekä idässä että lännessä
- Anonyymi00026
Anonyymi kirjoitti:
Oman elämänsä NHL valkkuja ja toimistolla on sitten varmaan heidän GM. on tämä vantaan tapa sekä idässä että lännessä
Kyllä tämän seuran on pilannut sen hallitus ja henkilöstö! Ei auttanut suek, vantaan sanomat, ikäluokkien hajottamiset. Tämä 💩 jatkuu niin kauan kunnes ihan jokainen näistä on vaihdettu ja siihen tarvitaan vanhemmilta kanttia ja aktivismia jota riittävän moni ei jaksa tehdä. Maksakaa vaan lisämaksuja ja syöttäkää henkilökunnan ja heidän sukunsa pankkitiliä. Nepotismi on ja voi hyvin sekä huutavat isit pyörittää arjessa seuraa miten tahtovat. Huohhhhh
- Anonyymi00027
Toivotaan todella, että nämä useat puheet pitävät ja keväällä ikäluokat tyhjenee. Jatkakoon seura niiden aikuisharrastajien keräämistä. He tuntumat maksavan kiltisti eivätkä pyydä tai vaadi mitään. Heidän toimintaan ei tarvitse myöskään puuttua vaan palkka tulee tilille tekemättä mitään. Kuten seuran VPJ on useasti ääneen todennut, ainoa ongelma nuorten ja lasten kiekossa ovat vanhemmat. Ei taida reppana ymmärtää, että harva lapsi ajaa itse hallille harjoituksiin, kyllä se valitettavasti ne vanhemmat ovat vähintään se 50% joita pitää palvella ja kunnioittaa.
- Anonyymi00029
Nimenomaan! Mielestäni kovin naiivia ajatella, että seuran mielestä lapset ja nuoret eivät näkisi ongelmia seurassa. Paljastan salaisuuden, kyllä näkevät! Suurin määrä seurasiirtoja johtuu lapsen/nuoren päätöksestä. Vanhemmat auttavat heitä puntaroimaan vaihtoehtoja sekä osoittavat niitä mahdollisia vaihtoehtoja. Totta on myös että kyllä me vanhemmatkin olemme isoin osa kaukalon ulkopuolista toimintaa ja myös meitä tulee kuunnella. Kuka maksaa toiminnan? - Me vanhemmat!! Isoksi osaksi asioita hoitavat vanhemmat, arvioisin että on noin 70 vanhempaa jotka ovat joukkueissa vapaaehtoisia. Myös rahoitus tulee vanhemilta joten on ihmeellistä, että vanhempien mielipiteitä ei kuunnella tai kunnioiteta ja päälle veetuillaan. Onneksi PK seudulla palveluntarjoajia on mistä valita.
- Anonyymi00028
Tänään varmistui Elmon halli. Enää tarviraan taho joka saa siat toimimaan ja harrastajat pysymään vantaalla.
- Anonyymi00030
Kertokaahan nyt tänne tietämättömälle. Ensikauden pelipaikkoja on jo kuulemma jaettu muissa seuroissa. Myös KiVa pelaajista jotkut ovat saaneet jo pelipaikkoja muualta, mutta pysyvät niistä vaiti julkisesti. Miten näihin pelipaikkoihin tai tryoutteihin pääsee käsiksi perhe kenellä ei ole suhteita? Näyttää siltä että KiVa puolella joukkueen kärki hajoaa. Seurassa toimistossa on todella suuria ongelmia valmentajien johtamisessa, ja arvopohjaista ongelmaa, sekä joukkueen isit ovat vääriä ihmisiä valmennukseen, sekä toimihenkilö tehtäviin. Nyt kun pelaajatkin lähtee niin viimeistään on aika lähteä.
Te joilla ei ole suhteita tai pelaajaa kutsuta tryouteille niin miten olette lähestyneet seuroja? Valmentajien vai jojojen kautta?- Anonyymi00031
Parhaille pelureille soitetaan ilman omia yhteydenottoja. Tilanteessa jos itse ottaa yhteyttä niin ota valkkuun yhteyttä. Jojot ovat vain välikäsiä näissä asioissa ja monesti saattavat suojata omaa lastaan. Toki, valkut voivat myös suojata omaa lastaan, mutta joskus valmentajat eivät ole enään isukkeja taas jojot melkeinpä aina ovat. Valmennus myös lopulta päättää ketkä pelaavat. Tärkeintä on tässä, että Vantaalla ei hiisku asiasta! Se on nähty mitä siitä seuraa, jos jutut leviää toimiston korviin. Tsemppiä kaikille jotka näiden asioiden kanssa tässä seurassa joutuvat painimaan. Se vaihto on kyllä kuitenkin sen arvoista. Meidän kundi kun lähti monen muun pelurin tavoin taannoin seurasta pois, niin oli todella raskas kevät kaiken seuran painostuksen ja nuuskimisen suhteen. Stressaavaa aikaa jota ei haluaisi muistella. Eikä se asioiden salaaminenkaan ikinä ole helppoa, mutta täällä ei muuta voinut. Kuitenkin jonkinlaista yllätysmomenttia saimme pidettyä, joten meille ei pahin mustamaalaus ja maalittaminen osunut. Nykyisellä väellä olisin vielä erityisen tarkkana tiettyjen seurojen osalta.
- Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
Parhaille pelureille soitetaan ilman omia yhteydenottoja. Tilanteessa jos itse ottaa yhteyttä niin ota valkkuun yhteyttä. Jojot ovat vain välikäsiä näissä asioissa ja monesti saattavat suojata omaa lastaan. Toki, valkut voivat myös suojata omaa lastaan, mutta joskus valmentajat eivät ole enään isukkeja taas jojot melkeinpä aina ovat. Valmennus myös lopulta päättää ketkä pelaavat. Tärkeintä on tässä, että Vantaalla ei hiisku asiasta! Se on nähty mitä siitä seuraa, jos jutut leviää toimiston korviin. Tsemppiä kaikille jotka näiden asioiden kanssa tässä seurassa joutuvat painimaan. Se vaihto on kyllä kuitenkin sen arvoista. Meidän kundi kun lähti monen muun pelurin tavoin taannoin seurasta pois, niin oli todella raskas kevät kaiken seuran painostuksen ja nuuskimisen suhteen. Stressaavaa aikaa jota ei haluaisi muistella. Eikä se asioiden salaaminenkaan ikinä ole helppoa, mutta täällä ei muuta voinut. Kuitenkin jonkinlaista yllätysmomenttia saimme pidettyä, joten meille ei pahin mustamaalaus ja maalittaminen osunut. Nykyisellä väellä olisin vielä erityisen tarkkana tiettyjen seurojen osalta.
Kiitos sinulle! Todella harmillista että johdon toiminta on tällä tasolla. Parhaansa seuran edustaja (t) ja iso osa valmennuksesta tekee että meidän pelaaminen loppuu kokonaan. Koitamme kuitenkin vielä motivoida häntä jatkamaan seurasiirtoon saakka jotta näemme myös mitä muualla on tarjota. Jos kaikki seurat eivät olekaan samanlaisia? Omaa syytämme eikä seuran syytä tietysti on perheen taloudellinen tilanne, mutta on se vaikea selvittää junnulle miksi osaan treeneihin hän ei pääse. Irvailijat tiedän että jos olisi rahaa niin ei tarvitsisi selittää. Mielestäni yhdistystoimintaan ei kuulu se että ylimääräisellä rahalla saat treenata ja perusmaksulla saat sitten vähemmän ja pahimmillaan toisessa kaupungissa. No tulipa sekin sanottua. Suurin ongelma meille on kuitenkin toiminnan yleinen linja toimistosta valmennukseen joka on röyhkeää, törkeää ja suosivaa. Se on sitä seuran valitsemaa linjaa ja meille se ei ainakaan sovellu
- Anonyymi00033
Anonyymi00032 kirjoitti:
Kiitos sinulle! Todella harmillista että johdon toiminta on tällä tasolla. Parhaansa seuran edustaja (t) ja iso osa valmennuksesta tekee että meidän pelaaminen loppuu kokonaan. Koitamme kuitenkin vielä motivoida häntä jatkamaan seurasiirtoon saakka jotta näemme myös mitä muualla on tarjota. Jos kaikki seurat eivät olekaan samanlaisia? Omaa syytämme eikä seuran syytä tietysti on perheen taloudellinen tilanne, mutta on se vaikea selvittää junnulle miksi osaan treeneihin hän ei pääse. Irvailijat tiedän että jos olisi rahaa niin ei tarvitsisi selittää. Mielestäni yhdistystoimintaan ei kuulu se että ylimääräisellä rahalla saat treenata ja perusmaksulla saat sitten vähemmän ja pahimmillaan toisessa kaupungissa. No tulipa sekin sanottua. Suurin ongelma meille on kuitenkin toiminnan yleinen linja toimistosta valmennukseen joka on röyhkeää, törkeää ja suosivaa. Se on sitä seuran valitsemaa linjaa ja meille se ei ainakaan sovellu
Seurassa tuttavuudet painavat enemmän kuin ansiot. Seuran toiminta kärsii nepotismista ja vanhempien rahat halutaan keinoin jos toisin ohjata sisäpiirin saataville. Tällainen nepotismiin nojaava toimintatapa rapauttaa luottamuksen seuran päätöksentekoon ja on yksi monista monista asioista, joka estää aidon seuran kehityksen. Se ei tässä seurassa ole koskaan oikeasti kiinnostunut!
- Anonyymi00034
Tekojäillä itä Vantaalla näkee lähinnä muiden seurojen takkeja, joka kertoo aika paljon paikallisen toiminnasta. Jos jollain K-Vantaan takki on niin hän on peli tasoltaan samaa luokkaa kuin jääkiekkoa harrastamattomat nuoret. Ajoissa on seurasta lähdettävä ja moni ei enää edes halua aloittaa seurassa vaan painuu jo U7-U10 vaiheessa toisaalle. Seura saa katsoa peiliin rankasti!
- Anonyymi00036
Hei kuule ''STRATEGIAN mukaiset '' ikäluokka vastaavat (=normaalit valmentajat) tulevat ja kääntävät uponneen laivan kurssin takaisin pintaan! Hah! Suurin huijaus mitä on nähty hetkeen. Tällä seura oikeuttaa valmentajille maksettavien korvausten suuren korottamisen = Vanhemmat maksaa taas kerran lisää. Hyvää joulua toivotellaan jo valmiiksi jollain ihme seura maksuilla jolla et saa mitään ja maksaa hirvittävän paljon. Palaan takaisin pelastajiin. Näihin haluttuihin pesteihin nepotismin opein valitaan sitten vp:n sukulaisia tai tuttuja ja kas näin saadaan rahat nätisti taas sisäpiiriin. Tämä strategia on suurin nepotismin näyttö mitä olen lasten seuratoiminnassa koskaan nähnyt,👆🤬. Siellä on luisteluvalmentajia, mitä, kaksi, kolme? Kaikki sukua tai tuttuja yhdelle. Entä muut? Ammattitaidoton kunto valmentaja joka hetken oli ja katosi? Tuttuja tututtuja. Tämä 🤡🎪🤹 kaipaa tuuletusta. Nyt kun näyttää että U12 tulee myös hajoamaan niin onnea vain teille jäljellä oleville.
- Anonyymi00037
Jotkut ne jaksaa lopettakaa tämä täysin turha laji!
- Anonyymi00039
Totuutta ei voi tukahduttaa loputtomiin, eikä valheilla ole pitkää kantamaa. Kulissien ja selitysten taakse piiloutuminen on lopulta ohutta, ja ennemmin tai myöhemmin todellisuus tulee esiin myös siitä, mitä tässä seurassa ja toimistossa on tapahtunut vuosien aikana. Se totuus ei kestä päivänvaloa! Kertokaapa alkuun rekrytointi prosesseistanne? Mihin katoavat eri tapahtumissa kerätyt varat? Jbe jne jne
- Anonyymi00040
Nyt tapahtuu taas se, että ainoa vielä jotenkuten pärjäilevä ikäluokka U12 tulee hajoamaan. Lähtijä lista on kova eikä seuran tulevaisuus vakuuta. U13 kärki on jo lähtenyt ja tämä ikäluokkavastaava huijaus jolla oikeutetaan valmennuspäälöikön ka verin kovalla rahalla palkkaaminen vain lyö viimeisen naulan kanteen. Lähtekää nyt hyvät ihmiset pois KiVa toiminnasta, sillä tämä systemaattinen perheiden ksettaminen ei muuten lopu
- Anonyymi00041
U13 kärki lähtenyt??!!Minne? koska? Yksi poika narreihin jossa alenpaa keskikastia? Toinen siirrettiin vanhempaan ikäluokkaan että jatkaa seurassa. Jos joku kärki oli ta on, ei se mihinkään ole hajonnut. Olkoonkin, rttä siellä taitaa olla kentällinen U12 ikäisiä. U13 taso on heikko ja ehkä tästä johtuen kärki ei ole (vielä) vaihtanut maisemaa.
- Anonyymi00042
Hah pelkästään edellisenä keväänä lähti kaksi jokereihin. Toinen näistä pelasi 12 syntyneissä ja toinen 13 syntyneissä. Jos taas mietit laajemmin niin jokereihin on lähtenyt myös kolmas 13 syntynyt laatupelaaja joka pelasi 12 syntyneissä ja pelaa myös jokereissa 12 syntyneissä. Eli siinä on jo kolme kärki pelaajaa. Huonossa ikäluokassa se on valtavasti. Myös pari muuta hyvän taso pelaajaa on lähtenyt aiemmin muihin seuroihin. Mm Kurraan. Niin että kyllä se kärki on pitkälti hajonnut vaikka se onkin ollut ohut. Näitä 13 poikia pelaa vielä pari seuran U14 joukkueessa, mutta kaikki tietävät että nämä tulevat lähtemään kevväällä. Avatkaa siellä toimistolla silmänne jos ette ymmärrä!
- Anonyymi00043
Sana heikko kuvastaa seuran toimintaa erittäin hyvin. Annan esimerkin seuran johtajan höpinöistä. Hän kirjoittaa;
Kiekko-Vantaa astuu uuteen aikakauteen – yhdessä, yhtenäisenä Lohiperheenä. Kaudella 2026 aloitamme merkittävän muutoksen. Tämä muutos tulee vahvistamaan rakenteita, selkeyttämään toimintaa ja luomaan entistä kilpailukykyisemmän ympäristön kaikille pelaajille.
"Kiekko-Vantaa astuu uuteen aikakauteen – yhdessä, yhtenäisenä Lohiperheenä. Kaudella 2026 aloitamme merkittävän muutoksen. Tämä muutos tulee vahvistamaan rakenteita, selkeyttämään toimintaa ja luomaan entistä kilpailukykyisemmän ympäristön kaikille pelaajille.
Päivitimme strategiamme rohkeasti: visiomme on mahdollistaa tie huipulle, ja missionamme on tarjota kehittävä ja kilpailullinen ympäristö, jossa jokainen jäsen on edelleen yhtä tärkeä. Arvomme – kasvu ja urheilullisuus – ohjaavat kaikkea tekemistämme. Me uskomme, että yhdessä olemme enemmän."
A) Tietääkö kukaan mistä ihmeen muutoksesta hän puhuu ensimäisessä kappaleessa?? - Uskallan väittää, että olen keskivertoa vanhempaa paremmin kartalla seuran toiminnasta, mutta en silti ymmärrä mitään mistä hän puhuu. Jos et voi paljastaa suunnitelmia niin älä nyt kirjoita löyhästi niihin viitaten jos niistä ei kukaan mitään tiedä. Enkä millään usko, että yhdistyksellä olisi niin kovia salaisuuksia etteikö niistä voi selkeästi kirjoittaa. Tämä on täyttä roskaa ja vakuuttelua että seura muka tekisi jotain.
B) SEURAN JOHTAJA EI NÄYTÄ TIETÄVÄN SEURAN ARVOJA "Arvomme – kasvu ja urheilullisuus – ohjaavat kaikkea tekemistämme. " - Katsokaapas seuran nettisivuilla arvot. Siellä lukee kasvatus ja kilpailullisuus. Hahhahahahaha!! - Johtaja hyvä, tutustu johtamasi seuran toimintaan vähän tarkemmin ennen julkisia lausuntoja.
C) Kirjoitus vaikuttaa vahvasti tekoälyn kirjoittamalta. Sinänsä se on nykypäivänä ihan okei, mutta joka hän ei ole vaivautunut edes tarkistamaan tekoälyn tuotosta, tai sitten vielä huonompi vaihtoehto on, että hän on tarkistanut mutta ei näe patinassaan mitään vikaa.
Tämä oli vain kahden kappaleen otanta. SÄÄLITTÄVÄÄ KIEKKO VANTAA!- Anonyymi00044
Korjaan kolmen kappaleen otanta !
- Anonyymi00045
Näin toimii arvojohtamisen seura. Asioista perillä olevana varmasti myös tiedät että näin se on aina toiminutkin ja tulee aina toimimaan. Valhetta valhetta valhetta. Höpöjä ja juhlapuheita. Harraste-seura joka luulee itsestään jotain muuta. Aikuisten harrastaminen se vielä sentään toimii. Keskittyisivät nyt vain siihen ja pieniin lapsiin kasvattajaseurana isommille logoseuroille. Vaan minä en usko että näin tulee tapahtumaan.
- Anonyymi00046UUSI
Aika erikoista lukea Kiekko-Vantaan vetoomusta Elmon halleista samaan aikaan, kun heidän harrastajamäärät laskevat ja seuran oma toiminta näyttää ajavan pelaajia pois eikä houkuttelevan uusia. Seura valittaa, että "joutuu ostamaan jäätä muualta" vaikka seura näyttää antaneen sille tarkoitettua jääaikaa yksityisen toimijan käyttöön? Se ei kaupungin liikuntatoimen ohjeiden mukaan ole edes sallittua, sillä vantaan kaupunki on antanut vuorot seurojen käyttöön ja seurat eivät niitä voi muualle myydä. Jos seura tekee työnsä näin heikosti, miksi kaupungin pitäisi paikata ongelmaa rakentamalla lisää jäätä? EVUn osalta hieman ymmärrän paremmin.
Lisäksi on vaikea ymmärtää, miksi Vantaan pitäisi investoida miljoonia palvellakseen käytännössä yhtä yhdistystä varsinkin kun seuralla on maine sisäänpäin lämpiävästä toiminnasta ja täälläkin puhutaan jopa nepotismista. Tulisiko nämä selvittää ensin? Enemmän halleja ei korjaa huonoa seurakulttuuria tai epäonnistunutta junioritoiminnan johtamista.
Todennäköinen lopputulos olisi vain se, että kustannukset kasvavat ja hinnat nousevat entisestään, koska seura ei pysty täyttämään uusia halleja pelaajilla joten lisävuorot jäävät vähien pelaajien maksettavaks ja lopulta kun seuran varat ovat loppu astuu voimaan tämä kaupungin taksus, eli kuntalaiset maksavat yhden yhdistyksen miljoona hölmöilyt. Tämä ei ole lasten liikunnan edistämistä vaan epäonnistuneen toiminnan laskun sysäämistä veronmaksajien maksettavaksi.
Jos jonnekkin olisi aivan pakko tehdä halli olisi se sijoitettava länsi-vantaalle, jossa jääurheilutoiminta on kasvussa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887