😱😱😱😱😱😱😱JOPAS OLI TÖYKEÄ MIES!!! 😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱
Satuin näkemään tällaisen tapauksen: Parkkipaikalla oli joku urheiluporukka ja tämä miespuolinen golfin harrastaja käveli takaapäin tahallaan yhtä paikallaan seissyttä urheilijaa päin tönäisten voimakkaasti ja mutisi ja jupisi vihaisena tyyliin "mitäs helvettiä te täällä teette..."
Tuo parkkipaikka on yleinen parkkipaikka.
Tönäisy oli ihan tahallinen, koska golfari käveli aika pitkään kyseistä henkilöä kohti eli olisi kyllä ollut aikaa väistääkin. Golfari oli menissa Suur-Helsingin Golf-kentälle päin.
Onko golf tosiaan joillekin golf-harrastajille noin v-mäinen laji, että sitä pitää mennä harjoittelemaan kyrpä ohtassa? Eikö lajista haluta antaa hyvää kuvaa ulkopuolisille? Milloin golfista tuli kontaktilaji? Uskaltaako sitä harrastaa? Ovatko muut golf-kentät turvallisempia?
Golf-harrastajan asiaton käytös ulkopuolisia kohtaan Luukin parkkipaikalla.
8
355
Vastaukset 8
- Anonyymi
En ole ikinä kuullut vastaavasta tapauksesta, kerran meidän klubin parkkipaikalle tuli Mersu venäjän rekisterissä. Porukka vähän katseli sitä, kunnes kuski hyppäsi ulos ja sanoi: moi vaan oon kyllä suomalainen ja jäsen oon vaan töissä venäjällä. Porukka alkoi nauramaan.
- Anonyymi
Olipas hauskaa, heh heh. Meidän klubin pihalla nöhtiin kerran köyhä. Naurua riitti.
- Anonyymi
Vastauksia ap:n kysymyksiin:
Onko golf tosiaan joillekin golf-harrastajille noin v-mäinen laji, että sitä pitää mennä harjoittelemaan kyrpä ohtassa?
- Kyllä, varsin monet golfarit ovat äkkipikaisia ja aggressiisivia. Nämä turhautuneet lajin harrastajat purkavat usein raivoaan muihin ihmisiin ja viattomiin luontokappaleisiin.
Eikö lajista haluta antaa hyvää kuvaa ulkopuolisille?
- Monelle golfarille on lajin sijaan tärkeämpää luoda mielikuva itsestä "kallista" ja "hienoa" lajia harrastavana hahmona - menestyvänä ja itsetietoisena. Tätä yksisuuntaista mielikuvaa yritetään usein tehdä ympäristölle näkyväksi mm. autohankinnalla. Vastaavasti ulkopuolinen tarkastelija saattaa nähdä itsekeskeisen (ns. pimeää triadia edustavan) hahmon - tämä vaikutelma täydentyy usein seuraamalla golfarin liikennekäyttäytymistä.
Milloin golfista tuli kontaktilaji?
- Tiettävästi se on liittynyt lajiin sen alkuhämäristä saakka. Jostain syystä harrastajiksi on kautta aikojen seuloutunut yllättävän paljon näennäisen säntillisiä henkilöitä, joiden todellista luonnetta määrittää halu lyödä (lajissa näennäisen turvallisesti palloa). On syytä tiedistaa, että ärsytettynä tällainen golfari saattaa koomisuudestaan huolimatta olla todella vaarallinen.
Uskaltaako sitä harrastaa?
- Kokeilla voi, mutta silloinkin omalla vastuulla (vakuutukset on syytä pitää ajan tasalla) - suositeltavaa se ei kuitenkaan ole.
Ovatko muut golf-kentät turvallisempia?
- Joillain golf-kentillä on tiettävästi vartiointi, mutta tarkempaa tietoa niiden turvallisuudesta ei ole. Syystä tai toisesta golf-kenttiä ei ympäröidä aitauksilla tms. muullakaan tavalla eristetä ympäristöstä.- Anonyymi
Eihän useasti mitään erityisvartiointia ole muuta kuin kameroita, lisääntyneen ilkivallan takia? Nämä jutut joista aloittaja kertoo on näiden käytöstä jotka eivät yleensä ole golfkentällä koskaan pelanneet, siis vaan näitä lajin kommentoijia jotka saavat tietonsa suomi24 ja vastaavista palstoilta. Mutta golfin pelaajat lisääntyy joka vuosi, ja golfyhteisö tulee hyvin toimeen ilman näitä lajin mustamaalaajia? Nyt on kauden pelit kotimaassa loppuneet, kohta päästään aloittamaan uusi kausi lämpimässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän useasti mitään erityisvartiointia ole muuta kuin kameroita, lisääntyneen ilkivallan takia? Nämä jutut joista aloittaja kertoo on näiden käytöstä jotka eivät yleensä ole golfkentällä koskaan pelanneet, siis vaan näitä lajin kommentoijia jotka saavat tietonsa suomi24 ja vastaavista palstoilta. Mutta golfin pelaajat lisääntyy joka vuosi, ja golfyhteisö tulee hyvin toimeen ilman näitä lajin mustamaalaajia? Nyt on kauden pelit kotimaassa loppuneet, kohta päästään aloittamaan uusi kausi lämpimässä.
Kyllä muutkin lisääntyy kuin golfin pelaajat. Ei ehkä vuosittain, mutta kuitenkin.
- Anonyymi
Tämä kommentoija ei ole itse golfin harrastaja, pelkästään ilkeämielinen öykkäri jonka elämäntehtävä on muiden mollaaminen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä kommentoija ei ole itse golfin harrastaja, pelkästään ilkeämielinen öykkäri jonka elämäntehtävä on muiden mollaaminen?
Oletpas empatiakyvytön ja kirjoitat ikävän töykeällä tavalla toisesta - mietipäs, jos itsestäsi kirjoitettaisiin samalla tavalla. Miltä se sinusta tuntuisi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?261979- 128885
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.130679- 54616
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv91585- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527- 12527
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11513Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota33457Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 102424
- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407