😱😱😱😱😱😱😱JOPAS OLI TÖYKEÄ MIES!!! 😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱
Satuin näkemään tällaisen tapauksen: Parkkipaikalla oli joku urheiluporukka ja tämä miespuolinen golfin harrastaja käveli takaapäin tahallaan yhtä paikallaan seissyttä urheilijaa päin tönäisten voimakkaasti ja mutisi ja jupisi vihaisena tyyliin "mitäs helvettiä te täällä teette..."
Tuo parkkipaikka on yleinen parkkipaikka.
Tönäisy oli ihan tahallinen, koska golfari käveli aika pitkään kyseistä henkilöä kohti eli olisi kyllä ollut aikaa väistääkin. Golfari oli menissa Suur-Helsingin Golf-kentälle päin.
Onko golf tosiaan joillekin golf-harrastajille noin v-mäinen laji, että sitä pitää mennä harjoittelemaan kyrpä ohtassa? Eikö lajista haluta antaa hyvää kuvaa ulkopuolisille? Milloin golfista tuli kontaktilaji? Uskaltaako sitä harrastaa? Ovatko muut golf-kentät turvallisempia?
Golf-harrastajan asiaton käytös ulkopuolisia kohtaan Luukin parkkipaikalla.
3
55
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
En ole ikinä kuullut vastaavasta tapauksesta, kerran meidän klubin parkkipaikalle tuli Mersu venäjän rekisterissä. Porukka vähän katseli sitä, kunnes kuski hyppäsi ulos ja sanoi: moi vaan oon kyllä suomalainen ja jäsen oon vaan töissä venäjällä. Porukka alkoi nauramaan.
- AnonyymiUUSI
Olipas hauskaa, heh heh. Meidän klubin pihalla nöhtiin kerran köyhä. Naurua riitti.
- AnonyymiUUSI
Vastauksia ap:n kysymyksiin:
Onko golf tosiaan joillekin golf-harrastajille noin v-mäinen laji, että sitä pitää mennä harjoittelemaan kyrpä ohtassa?
- Kyllä, varsin monet golfarit ovat äkkipikaisia ja aggressiisivia. Nämä turhautuneet lajin harrastajat purkavat usein raivoaan muihin ihmisiin ja viattomiin luontokappaleisiin.
Eikö lajista haluta antaa hyvää kuvaa ulkopuolisille?
- Monelle golfarille on lajin sijaan tärkeämpää luoda mielikuva itsestä "kallista" ja "hienoa" lajia harrastavana hahmona - menestyvänä ja itsetietoisena. Tätä yksisuuntaista mielikuvaa yritetään usein tehdä ympäristölle näkyväksi mm. autohankinnalla. Vastaavasti ulkopuolinen tarkastelija saattaa nähdä itsekeskeisen (ns. pimeää triadia edustavan) hahmon - tämä vaikutelma täydentyy usein seuraamalla golfarin liikennekäyttäytymistä.
Milloin golfista tuli kontaktilaji?
- Tiettävästi se on liittynyt lajiin sen alkuhämäristä saakka. Jostain syystä harrastajiksi on kautta aikojen seuloutunut yllättävän paljon näennäisen säntillisiä henkilöitä, joiden todellista luonnetta määrittää halu lyödä (lajissa näennäisen turvallisesti palloa). On syytä tiedistaa, että ärsytettynä tällainen golfari saattaa koomisuudestaan huolimatta olla todella vaarallinen.
Uskaltaako sitä harrastaa?
- Kokeilla voi, mutta silloinkin omalla vastuulla (vakuutukset on syytä pitää ajan tasalla) - suositeltavaa se ei kuitenkaan ole.
Ovatko muut golf-kentät turvallisempia?
- Joillain golf-kentillä on tiettävästi vartiointi, mutta tarkempaa tietoa niiden turvallisuudesta ei ole. Syystä tai toisesta golf-kenttiä ei ympäröidä aitauksilla tms. muullakaan tavalla eristetä ympäristöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.633776Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883159Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin892401Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141630Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701398- 981270
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401182- 501011
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561010