Kuinka pitkään menee rollaaorilla mennä Rovaniemen vuodeosastolle? Luulisin että kannattaa varata yöpaita matkaan.
Rollaattoriväki
Anonyymi-ap
22735
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
1886 ennen nälkävuotta keksittiin auto, der wagen. Nykypäivänä ei kukaan kulje rollaattorilla maitokauppaan kauemmas vaan nousee lämpimään autoon joka käy joko dieselillä tai bensalla. On myös kiinalaisilla paristoilla käyviä autoja ,mutta ne ovat suunniteltu kaupunkikäyttöön suurkaupunkeihin. Maailma kehittyy ja turha pelottelu pois.
Maailma kehittyy? Terveuspalvelut keskitetty Rovaniemelle, vanhuksia liikutellaan ympäri Lappia. Aika on kuin 2000 vuotta sitten, ei ole enää köyhille sijaa.
Ei tämä ole turhaa pelottelua.
Asioiden hoito on tietokoneella, joita vain harvalla vanhuksella on. Niistäkin joilla on vain ani harva kykenee hoitamaan asiansa sillä.
Onneksi rintamamiehet on aika hoitanut, mutta jälleenrakentajia nyt kyllä koitellaan. Onneksi sentään kaikkein kovatuloisimmille saadaan verohelpotuksia, muuhun ei enää ole varaa.
On se Orpn puolue hirveä meille köyhille pieneläkeläisille.
Kommunistit ja sosialistit eivät anna kuin puolueaktivisteille. Se kait on oikeudenmukaista.
On se vähän kummaa että kaikki hulluus menee läpi. Tämä nykyinen maailman meno on tosi hurjaa. Vain raha ja suuruus on päivän sana. Kaikki keskitetään isoon siiloon ja elleivät sovi tipautetaan ulos tai jätetään matkan varrelle.Nyt ollaan menossa siinä vaiheessa että tosi moni on jo jäänyt pois kyydistä kiitos digitalisoinnin. Aika ihmeellistä että me suostumme ja annamme kaiken tapahtua silmiemme edessä.
Suomi menee Ruotsin perässä viiveellä . Vaikka ruotsalaisten ongelmat tiedetään silti samat virheet tehdään. Yksi ja suuri on hyvää,syrjäkylät tyhjäksi. Orpolle junarata.
Kepun kauhuskenaario toteutuu. Väki muuttaa etelän suurkaupunkeihin ja siirtyvät demareihin ja kokoomukseen. Loputkin alkiolais-kekkoslaisesta tupailtakulttuurista sortuu.
Ruotsi on todella ollut viimeiset vuosikymmenet lähellä oleva esimerkki missä kaikki on mennyt vikaan. Sieltä ei kenenkään ihmisen eikä ainakaan politiikon pidä ottaa mitään esimerkkiä, tai ehkä perintöverolaki ja eläkeläisten verotus. Perintöveroa ei ole ja eläkeläisten verotus on erittäin alhainen. Toisaalta taas eläkkeet ovat hyvin pienet ja eläkeläiset jotka olleet koko ikänsä työelämässä joutuvat lopun ikää elämään tukien varassa.
Koko terveyden ja hammashuoto on jo aikoja sitten romutettu. Uudet lääkärit ja sairaanhoitajat ovat täysiä nollia kun alkavat työelämäsä joten hyvä esimerkki mihin koulutus on mennyt. Hammashoidosta, eläinlääkäritoiminnasta on aikoja sitten tullut tekijöille rahasampo. Asuntopula on valtava ja kaikenmaailman ulkomaiset firmat hääräävät esim rakennusprojekteissa aliurakoitsjoina ja julkiset rakennukset lahoavat tai hajoavat muutaman vuoden jälkeen rakentamisesta, eikä tekijöitä saada kiinni koska firma häviää ja pääurakoitsija ei tiedä mitään. Kiruna tässä lähellä on ykkös esimerkki tästä. Siellä korjauskustannuket uusista kouluista, rakennuksista ovat universaalisen suuria.
Ei tartte antaakhaan.
Mutta kun nuo orpon porukka ottaa, ottaa ja ottaa.
Vievät enämpi kuin Iiro edes hulluimmissa unissaan näki.
RUOTSIN ELÄKEESTÄ MENEE VEROA 33%
Ja sekin vielä ,on se ihme kun jakavat puolueaktiiveille ja porvari kanssa omille. Pienet köyhät unohdetaan. Todellisuudessa hiljaisesta köyhästä välitä kukaan
Tottakai menee veroa kaikesta. Millä ne elintasopakolaisia maksetaan jos ei veroja makseta. Jokaisen lounaan joku maksaa.
Kun täyttänyt 67 vuotta on verotus alhainen.
Oliko muoniolaisia linnanjuhlissa.
Oli.
Ei ollut ketään joka asuu.
Kyllä oli. Ota selvää
Ota itse. Ei ollut.
Joka kunnasta oli kaksi. (Onko Muonio kunta?)
Koululaisten "linnnanjuhlissa" oli.
No tulihan se sieltä! Hienoa! Näin tieto lisääntyy!
Ei sinne asunnottomia yleensä kutsuta. Pitää olla muutama asunto antaa vuokralle ym.