olihan se luettava tuo totuuskomission kirjoitus kaikkineen siis koko nivaska. Jos tämän kaltainen kymmeniä jopa satoja miljoonia maksava saamelaisten ja kolttien vaatimat vaatimukset joudutaan toteuttamaan ei se ainakaan paranna suomalaisten ja nyt vaatimuksia esittäneen porukan saamalaiset/ koltat vastaan suomalainen perusväestö jotka olisivat maksumiehiä ja naisia . kyllä jossakin se totuuden ja vaatimuten kohtuullisuuden raja menee ja jos kaikki toteutuu kuten tämä porukka haluaa ja nyt esittää niin veikkaampa, että rasismi ja eripura ja riitaisuuden alkavat kasvamaan ja yhteiskuntarauha tulee järkkymään. kannattaa lukea koko esitys .
Nyt se myrkyn lykkäsi
15
332
Vastaukset
- Anonyymi
Olivatko he maininneet ihan KIINAN, AFRIKAN JA ARABI MAIDEN SAAMELAISETKIN?
Minä Holo en ainakaan hyväksy sitä jos he olivat jättäneet mainitsematta ja syrjivät suoraan SAAMELAISINA JA KOLTTINA SAAMELAISIA SUORAAN!
Kyllä rehellisiä pitää muidenkin olla eikä vain minun! - Anonyymi
Na nyljemmä poroja
- Anonyymi
Jortikkaa vipuvarteen ☝️
- Anonyymi
Komisario hoitaa homma5,
- Anonyymi
LAURI PETTERI KIVINIEMI PYÖRII HYVÄNÄ IVALON KUNNIA PASKANA KUNNIALLISTEN FACEBOOKILAISTEN LÄJÄSSÄ!
HÄN ON MUISTAAKSENI SYNTYNYT VIELÄ RUOTSISSA!
- Anonyymi
Epäluottamus mies oli huolissaan porotalouden huonosta kannattavuudesta ja etelään muutosta, ei mikään ihme kun pedot löytyi omasta perheestä,toisilla kannattavuus laski pedoilla taas nousi.
- Anonyymi
Mitä mitä nyt, Orpo pyyteli anteeksi en tajuu mistä no anteek minunkin puolesta että oon olemassa. Eikös lappilaiset oo elelleet lapissa niinkuin ennenkin ,poroineen, matkailijoita paapoen, joulupukin maata väsäten.
Paljon on kirjoja joita ei tule luettua, ajelkaahan varovasti sillä Petteri - porolla siellä ylhäällä- Anonyymi
Orpo on Suomen pääministeri ja hän on pyytänyt kaikkien muiden Suomessa asuvien puolesta anteeksi saamelaisilta ja koltansaamelaisilta, mutta ei ole voinut pyytänyt minun puolesta anteeksi.
Minä en äänestänyt, koska äänestäminen on kunnianloukkaus, koska minä olin aiemmissa vaaleissa äänestänyt, mutta EN OLLUT ÄÄNESTÄNYT MIKKO KÄRNÄÄ! Tuokin oli ollut KUNNIANLOUKKAUS, mutta Mikko Kärnä ei loukannut kunnioita vaikka hän oli Lapin kansanedustaja ja sai 28.10.2022 kunnianloukkaus sakon KANSANEDUSTAJANA ja hän edusti LAPIN LÄÄNIN KAIKKIA ASUKKAITA!
Minusta tehtiin joulukuussa 2022 kunnianloukkaus rikosilmoituksia ja niitä tehtiin vielä lisää alkuvuodesta 2023 ihan toukokuuhun asti, mutta Mikko Kärnästä toimi kaikkien mielestä KUNNIALLISESTI LAPIN KANSANEDUSTAJANA!
Minun kunnianloukkaus sakko oli vanhentunut, mutta minulla sattui olemaan omasta asiasta kaikki tiedot joten minä vaadin toisen asian yhteydessä TUOMARIA hakemaan tuon vanhentuneen KUNNIANLOUKKAUS SAKON JA LAITTAMAAN SEN MUUNTOON NIIN SUOMI 100 VUOTTA VANHEMPI PANOSTAJA HOLMA HOITAA SAKON VANKEUTENA POIS JA EI HAITTAA VAIKKA OLIS VANHENTUNUT!
EN MINÄ VOINUT ALKAA EDES KUNNALLIS- JA ALUEVAALI EHDOKKAAKSI, KOSKA KUNNIANLOUKKAUS ASIAT VAIKUTTIVAT SIIHEN.
EI SAA TOIMIA LUOTTAMUSTEHTÄVISSÄ JOS ON RIKOSREKISTERI!
- Anonyymi
Josef Matula tulee 👨
- Anonyymi
Persu Mäkelä, pikku sikapossu :
Mäkelä toteaa, että saamelaiset saivat tämän hallituksen avulla jo yhden tärkeän tavoitteensa läpi, kun uusi saamelaiskäräjälaki hyväksyttiin.
”Eivätköhän he ole jo saaneet tarpeeksi”, Mäkelä sanoo saamelaiskäräjälakiin viitaten.
Mäkelän mielestä anteeksipyyntö ei olisi ”tätä päivää”.
”Jos väärinkäytöksiä on ollut menneisyydessä, ne eivät ole asioita, joihin minä olisin voinut vaikuttaa. Kenen puolesta pyytäisin anteeksi? Eiköhän ole aika mennä eteenpäin”, Mäkelä sanoo. - Anonyymi
Saapas nähdä mitä tuleman pitää. Kyllä pitää pyytää anteeksi kekkoseltaki sano aaslaakka.
- Anonyymi
Housut pois sano juusto.
- Anonyymi00017
Tapaa naisia.
- Anonyymi00018
Holopainen on valmis vaikka sisällissotaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934722Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2043768Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311214
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934