Miksi töihin ei saa mennä

Jos haluaa tehdä töitä ja menee työpaikalle tekemään töitä, niin joku tulee ja ajaa ulos. Miksi ?
18402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

No kun ne on parempaa väkeä, eikä huoli sinne kaikkia. Ei työpaikka ole mikään Public House.

Äänestä
  • Yritin mennä töihin Kelaan. Kun menin vapaaseen työhuoneeseen ja aloin tekemään power point esitystä kelan palkkakuluista niin eräs johtaja kutsui vartijat paikalle. Minut heitettiin kadulle

    en saanut tehdä töitä

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Yritin mennä töihin Kelaan. Kun menin vapaaseen työhuoneeseen ja aloin tekemään power point esitystä kelan palkkakuluista niin eräs johtaja kutsui vartijat paikalle. Minut heitettiin kadulle

    en saanut tehdä töitä

    Minä yritin tehdä etätöitä. Nyt poliisiviranomainen haluaa keskustella asiasta. Kyllä on työnteko nykyään tehty vaikeaksi.

    Äänestä

Lakkorikkureita ei suvaita

Äänestä
  • Jos kuulut liittoon, saat potkut ja jos et kuulu liittoon niin saat potkut. Mikään ei ole hyvä eikä mikään kelpaa

    Äänestä

Ensin valitetaan, että miksi ette mene töihin ja sitten kun hakee töihin niin valitetaan, että miksi haet tänne töihin, mene pois tai sitten savustetaan töistä pois ja sitten huudetaan julkisuudessa, että miksi ette mene töihin.

2Äänestä

Kyse ÄO-tasosta, kun ei ole tehnyt työsopimusta työpaikkaan!
Arviona mielestäni että ei kengännumeroa suurempi ole ÄO-tasosi!

Äänestä
  • Mitä ihmettä? Totta kai tein sopimuksen ja lähetin sen työpaikkaan allekirjoitettavaksi. Silti sanoivat ettei saa tulla. Eikö olekin hävytöntä miten ihmisiä estetään menemästä töihin?!?

    Äänestä

  • Ainakin reilusti älykkäämpi kuin sinä typerine jauhatuksinesi.

    Äänestä

  • Taas väärin. Työsopimuksen allekirjoitusta kutsutaan työnvastaanottamiseksi. Meillä on kolme erilaista tapaa työllistyä

    1. Työn hakeminen
    2. Työnvastaanottaminen
    3. Töihin meneminen

    Kyllä tuo kolmas on kaikkein helpoin tapa.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Taas väärin. Työsopimuksen allekirjoitusta kutsutaan työnvastaanottamiseksi. Meillä on kolme erilaista tapaa työllistyä

    1. Työn hakeminen
    2. Työnvastaanottaminen
    3. Töihin meneminen

    Kyllä tuo kolmas on kaikkein helpoin tapa.

    Piti kirjoittaa:
    1. Faija järjesti työpaikan
    2. Mutsi järjesti työpaikan
    3. Isovanhempi järjesti työpaikan

    Ehdottomasti parhaat tavat työllistyä, eikä tarvitse tehdä hakemusta, käydä haastatteluissa ja ilmoitella työllisyyspalveluihin. Tietysti tästä seuraa se, että jotkut eivät ymmärrä etteivät kaikki voi mennä työhön tosta noin vaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Piti kirjoittaa:
    1. Faija järjesti työpaikan
    2. Mutsi järjesti työpaikan
    3. Isovanhempi järjesti työpaikan

    Ehdottomasti parhaat tavat työllistyä, eikä tarvitse tehdä hakemusta, käydä haastatteluissa ja ilmoitella työllisyyspalveluihin. Tietysti tästä seuraa se, että jotkut eivät ymmärrä etteivät kaikki voi mennä työhön tosta noin vaan.

    Tuttujen ja varsinkaan sukulaisten palkkaaminen on toimivan firman tuho numero 1.
    Oikeat asiantuntevat työntekijät pitävät firmaa aina ryhdissä ei tutut!

    Samalla se heikkohetki ei koidu omaan nilkaan kun pitää lomauttaa joku, jolloin tuttuvat ja suku on rasite koska se oikeasti osaava on tulilinjan ykkönen tilanteessa!...

    Miniyrityksen jälkikasvu on ok, mutta jo 5 ja yli on the mission possible...

    Äänestä

Töihin voi mennä vasta sitten kun työpaikka on saatu ja työsopimus on allekirjoitettu.
Jos ei työnantaja ota töihin niin miten sinne voi mennä?

Äänestä
  • Työttömiä ei hyväksytä Kelan työntekijöiksi

    1Äänestä

  • Ei mitenkään. Jos yrittää väkisin, voi saada lähestymiskieltoa.

    Äänestä

  • jep. kyseessä on diili.

    Äänestä

Kuka pöpi tuollaista kirjoittaa?

Äänestä

Voit harjoitella niitä työintojasi vaikka asuma-alueesi pihalla eli lakaiset ulko-ovien edustat aamuin illoin ja varmistele lajittelun tilanne pienentän esim. pahvilaatikot pieneen tilaan jotka asukaat ovat jättäneet kokonaisena roskiin.

Kun kokemusta kertyy vuosi tai pari niin alat opiskelemaan alaa sen 3v hyvillä numeroilla ja hakeudut jätehuoltoon töihin ja kerro oma elämäsi tarina....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos haluaa tehdä töitä ja menee työpaikalle tekemään töitä, niin joku tulee ja ajaa ulos. Miksi ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu