Onko ihan tavallista, että kun kylässä päästään kahvipöytään ja tarjolla on jotakin itselle maistuvaa, niin ihan pidäkkeettömästi ahnehditaan?
Kävi äskettäin eräs ihminen kylässä ja tarjosin kahvin kanssa mm. karjalanpiirakoita ja munavoita. Olin lämmittänyt 6 kpl:n piirakkapussin ja tämä ihminen söi ne kaikki. Kysyi kyllä välillä, että voiko vielä ottaa ja enhän minä kieltänytkään. Muutakin olisi ollut tarjolla, mutta makeat eivät yhtä lailla maistuneet. Olisin toki voinut sanoa, että en itse ole vielä ottanut yhtään piirakkaa - mutta siitäkin olisi jäänyt itselle paha mieli, jos olisin kieltänyt niitä syömästä.
Kyseessä ei ole lapsi, mutta olen joskus kuullut että vanhemmat antavat kotona lapsille ruokaa ennen kuin mennään kylään - ettei siellä aleta ahnehtimaan.
Pitäisiköhän minun seuraavan kerran tarjota vaikka hernekeittoa?
Kyseessä ei ollut lapsi, mutta olen joskus kuullut että vanhemmilla on tapana ennen kylään menoa tarjota lapsille ruokaa, ettei siellä kylässä syödä niin kuin ei olisi ruokaa ennen nähtykään...
Pieni vinkki, jos täällä on joku joka kylässä käydessään esiintyy kovin ahneena, niin voi olla että kutsut harvenevat...
Kahvipöydässä ahnehtiminen?
23
604
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä mullakin on käynyt tuollaisia vieraita, mutta en ole sen takia häiriintynyt asiasta ihan noin paljon. Olet kirjoittanut siitä nyt sitten keskustelupalstalle aloituksen.
- Anonyymi
Rivien välistä helposti lukaisen, että Sinä itse harrastat toisten kahvipöydissä mässäilyä, lokkeilua ja kun olet äärimmäisen täyteen vatsasi tankannut, niin et pääse kahvipöydästä nousemaan ilman tymäkkää pierua! Häpeä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rivien välistä helposti lukaisen, että Sinä itse harrastat toisten kahvipöydissä mässäilyä, lokkeilua ja kun olet äärimmäisen täyteen vatsasi tankannut, niin et pääse kahvipöydästä nousemaan ilman tymäkkää pierua! Häpeä!
Ahneudella on p-----nen loppu!
- Anonyymi00018
Anonyymi kirjoitti:
Rivien välistä helposti lukaisen, että Sinä itse harrastat toisten kahvipöydissä mässäilyä, lokkeilua ja kun olet äärimmäisen täyteen vatsasi tankannut, niin et pääse kahvipöydästä nousemaan ilman tymäkkää pierua! Häpeä!
Hyvä pullapitko katoaa viidessä minuutissa, jos on hyvät juotavat myös tarjolla? Sen olen monta kertaa todistanut itselle.
- Anonyymi
No vttuako laittavat sitten tarjolle jos ei saa syörä
- Anonyymi
Äläkä sinä peevo yritä yhtää etsiä kaksoismetkityksiä in joor triims. Alustan alikehittyneiden aliihmisten fantasmaan pureutumista, kyllä siihen vielä päästään ja oikein ilkeällä päällä jos satun olemaan, niin saarran jonkun keskustelemaan ihan Veis tu veis
- Anonyymi
Kun syöt aina liikaa, niin peilistäsi katsoo 🎃
- Anonyymi00019
Kuus karjalanpiirakkaa, eihän sillä tule kuin enemmän nälkäiseksi vain?
- Anonyymi
Kannatan hernekeittoa. 👍
- Anonyymi
Taksil pääsee ku o rahhoo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taksil pääsee ku o rahhoo
Huoleton on hevoseton poika. 🤔
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huoleton on hevoseton poika. 🤔
Eipä tainnu Rauman sillan hevonenka kokonaan upota... ;)
-reppujaporkkana
- Anonyymi
Hoikka nuori Pågen kinkku: "Voiko ottaa vielä kuudennen".
- Anonyymi
Näitä sitten on, vieraitten syömisiä kytätään ja arvostellaan. Pahoitetaan mieli, kun maistuu tarjoilut. Luulisi että on hyvä mieli, kun maistuu tarjoilut, ettei turhaan ole laittanut!
- Anonyymi
Sielläkin yksi ahnehtija! Ei tarvitse ihmetellä, miksi olet noin lihavassa kunnossa!
- Anonyymi00016
Anonyymi kirjoitti:
Sielläkin yksi ahnehtija! Ei tarvitse ihmetellä, miksi olet noin lihavassa kunnossa!
Minulla on hormonit sekaisin! Ilmeisesti.
Tavallaan siihen liittyy, myös ruoka.
- Anonyymi00014
Törkeää toimintaa, eikä onneksi kovin yleistä. Mutta tunnen läheisesti yhden, jolla on välillä ollut tämmöistä käytöstä ja vähän kaikkea muutakin outoa, ei kuitenkaan aina. Olen tuntenut hänet aina, mutta tähän saakka olen pitänyt hänen käytöstään ajoittain hävyttömänä tai itsekkäänä ja välillä taas unohtanut, miten mäntti hän osaa olla, kun on mennyt paremmin. Mutta viime aikoina olen miettinyt että hänellä voisi olla myös epävakaa persoonallisuushäiriö.
Ahnehtiminen yksistään ei varmaan siihen viittaa, mutta jostain holtittomasta käytöksestä ja itsekontrollin ja käytöstapojen puutteesta se kyllä kertoo, itsekkyydestä myös, jos hän ei huomioi sitä, että muillekin riittää. - Anonyymi00015
Älä laita tarjottavaa reilulla kädellä, vieraalle riittää yksi kpl, pala, viipale kutakin tarjottavaa eikä lautaskaupalla. Jos laitat lautasten täydeltä tarjottavia yhdelle vieraalle niin sehän on selvä signaali että saa syödä niin paljon kun kehtaa ja ahneet kyllä kehtaa. Eräs ystäväni toimii niin että laittaa vieraalle suolaiset valmiiksi (voileivät tai piirakat munavoilla tai muulla päällisellä) lautaseelle eikä pöytään yhtään niitä lisää. Makeat on tarjoilulautasilla pöydässä ja niistä saa vieras itse valkata mitä ottaa, mutta niitäkään ei runsain mitoin ole, kaksi /laji. Jos vieraita on useampi kuin yksi niin tarjottavatkin sen mukaan yksi kutakin /vieras.
- Anonyymi00017
Nopeat syö hitaat ei. Tollasille on hyvä vaan sano asiallisesti, itse asiassa voisin myös syödä yhden haluaako joku muukin, monesti siinä kohtaa uskaltavat muutkin sanoa. Usein eivät tarkoita tuolla mitään, ovat vasn vähän hölmöjä ja ajattelemattomia.
vanha karjalainen tapa syö niin paljon kun maistuu kulttuuri eroja
- Anonyymi00020
Onhan se kahvipöydessä seivaaminen aika pornoa.
- Anonyymi00022
Karjalainen sanonta , syö kun hevonen, eikä ole kun luuta ja nahkaa. Täysin läpipaska kaveri.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522308- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä481367Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647