Consumer Reports arvioi Vw ID.4:n vähiten luotettavaksi akku- ja latausongelmien vuoksi. Se sijoittui aivan pohjalle JD Powerin vuoden 2025 alussa julkaisemassa ajoneuvojen luotettavuustutkimuksessa.
https://autos.yahoo.com/ownership/articles/consumer-reports-ranked-vehicle-least-223000411.html
Consumer Reports arvioi Vw ID.4:n vähiten luotettavaksi
33
364
Vastaukset
- Anonyymi
Volkswagen ID.4:ää kutsuttiin takaisin useita kertoja, vaikkakaan ei aina akku- ja sähköongelmien vuoksi.
- Anonyymi
Tutkimuksen mukaan vuonna 2022 teillä olleissa Volkswagen-ajoneuvoissa oli 285 ilmoitettua ongelmaa 100 ajoneuvoa kohden. Keskiarvo oli 202 ongelmaa 100 ajoneuvoa kohden.
- Anonyymi
Päästöhuijauskonsernin polttiksetkin aikamoista kuraa, joten ei yllätä.
- Anonyymi
Ei noista Vw:n sähköautoistakaan kummoisia tullut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei noista Vw:n sähköautoistakaan kummoisia tullut.
Vokkelo on kyllä tietämättömän valinta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vokkelo on kyllä tietämättömän valinta.
Jos eivät ole tietämättömiä niin perusteeton usko täytyy olla todella luja, jos hankkii Vw:n.
- Anonyymi
Ei ihme, että saksan sotakonekin yski toisessa maailmansodassa. Kaikki on edelleen todella huippulaatua paperilla ja koe-olosuhteissa. Arjessa toimivia laitteita ei osata tehdä.
- Anonyymi
Hyvä, että tuli hommattua 2024 mallinen GTX. Tosin tutulla on 2022 ID4, eikä kuulemma ole ollut mitään murheita.
- Anonyymi
Juu, ei kuulemma. Kukaan idari ei kehtaa myöntää iskeneensä kouransa sontaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, ei kuulemma. Kukaan idari ei kehtaa myöntää iskeneensä kouransa sontaan...
Gtx on toiminut tosiaan hyvin, tuttavan jutuista en voi mennä takuuseen. Toisaalta, miksipä hän minulle satujakaan kertoisi. Kuulemma harmittaa vain akun esilämmityksen puute, se tuli vakiovarusteeksi vasta 2024. Luin jostain, ettei vanhempiin saa esilämmitystä millään päivityksillä, siis ei mitenkään. Ainakin paljon talvella reissaavalle se on melkoinen puute.
- Anonyymi00035UUSI
Anonyymi kirjoitti:
Gtx on toiminut tosiaan hyvin, tuttavan jutuista en voi mennä takuuseen. Toisaalta, miksipä hän minulle satujakaan kertoisi. Kuulemma harmittaa vain akun esilämmityksen puute, se tuli vakiovarusteeksi vasta 2024. Luin jostain, ettei vanhempiin saa esilämmitystä millään päivityksillä, siis ei mitenkään. Ainakin paljon talvella reissaavalle se on melkoinen puute.
> Luin jostain, ettei vanhempiin saa esilämmitystä millään päivityksillä, siis ei mitenkään
Siis tietosi ajantasalla. Näihinhän iät ajat lupailtiin sitä lämmitysta tulevan softapäivityksen mukana kunnes luvattiin, ettei tulekaan. Nyt ei ole kellään paha mieli, kun lupaukset pidettiin.
- Anonyymi
Lukekaahan tätä.
- Anonyymi
Kuitenkin jostain syystä Vuoden 2025 myydyimmät sähköautot Suomessa ovat Volkswagen ID.4 ja Skoda Enyaq. Ovat nousseet Teslan edelle.
- Anonyymi
Vain toistaiseksi. Ei enää jatkossa.
- Anonyymi
VAG.n autoilla ja toyotalla ajavat ovat koko elämänsä ajelleet samalla merkillä.
Eivät periaattesta edes kokeile muita, koska ovat vakuuttuneita ettei parempaa voi maailmassa olla, ja ei voi itse olla väärässä. Ovat kuin entisajan hevoset, joilla silmissä suojat ettei sivuille näe.- Anonyymi
Heh. Pikaisesti merkkejä muistellen on ollut Fiatia, Kuplavolkkaria, Toyotaa, Rellua, Saabia, Chevy Vania, Hiacea, Ducatoa, Hondaa sekä VAG merkeistä Volkkaria ja Skodaa. VAG merkeillä on tosiaan tullut ajettua iso osa elämästä, suunnilleen viimeiset 25 vuotta. Tosin usein on ollut kaksi autoa ja toisen merkki ihan joku muu.
Eipä minulla noiden VAG-autojen kanssa ole ollut vaikeuksia. 2 l bensa Superbillakin mittariin tuli 200 tkm ilman mitään ongelmia. - Anonyymi
Näin on, ja ryhmäpaine ajaa kolmannen valtakunnan vehkeellä on kova. Voi sitä joka lipeää väärän merkin käyttäjäksi! Veetuilu on siitä lähtien jatkuvaa. VAG:in dsg/tsi ongelmia maksellessa ja skodan jalkatilasta vettä kauhalla kaapiessa ei siltikään voi uskoa, että muut kuin sakut voi osata tehdä autoja. Tyytyväisenä maksetaan niitä touhutonneja korjaamoille, kun muilla autoilijoilla on varmaankin maksettavaa vielä paljon enemmän.
- Anonyymi
Sitren kun 0ngelmat korjattiin, VW jopa palkittiin tuon artikkelin mukaan: Huonon alun jälkeen Volkswagen ID.4 on saanut Editors' Choice -palkinnon – ja käytetyt autot ovat halpoja korjata.
- Anonyymi
Ei niitä ongelmia ole korjattu. Ne jatkuvat edelleen.
Volkswagen ID.4:n yleisimpiä ongelmia ovat olleet äänet alustasta (erityisesti ropina hiljaisessa vauhdissa), heikko akkulämmitys pikalatausta varten talvella ja ohjelmistovirheet, jotka ovat vaatineet päivityksiä. Vaikka ohjelmistovirheet eivät ole estäneet ajoa, ne ovat aiheuttaneet puutteita, kuten akun esilämmityksen puuttumisen, jota toivotaan uusimpiin malleihin. Renkaiden kuluminen on ollut merkittävä kulu monille omistajille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei niitä ongelmia ole korjattu. Ne jatkuvat edelleen.
Volkswagen ID.4:n yleisimpiä ongelmia ovat olleet äänet alustasta (erityisesti ropina hiljaisessa vauhdissa), heikko akkulämmitys pikalatausta varten talvella ja ohjelmistovirheet, jotka ovat vaatineet päivityksiä. Vaikka ohjelmistovirheet eivät ole estäneet ajoa, ne ovat aiheuttaneet puutteita, kuten akun esilämmityksen puuttumisen, jota toivotaan uusimpiin malleihin. Renkaiden kuluminen on ollut merkittävä kulu monille omistajille.2024 lähtien Iidoissa on akun esilämmitys. Vanhempiin sellaista kuulemma toivotaan, mutta jos ymmärsin oikein, niin on turha toivo.
Esilämmityksen tehosta en osaa sanoa, kun ei ole vertailukohdetta. Kuitenkin jos naviin laittaa reitin, niin auto löytää latauspisteet ja aloittaa esilämmityksen automaattisesti riittävän ajoissa. On sillainkin hyvä, että listalta voi karsia esim. heikkotehoiset AC-latauspaikat
Painava auto, renkaita kuluu, mutta tuskinpa sen enempää kuin muissakaan vastaavankokoisissa autoissa.
Ropinoita tms alustan ääniä ei ole kuulunut...
- Anonyymi
Toyotan suurimmat takaisinvedot vuonna 2025 koskevat ylimiljoona ajoneuvoaperuutuskameraongelmat (jäätyvät/tyhjät näytöt) ja toinen merkittävä kampanja viallisten tietoviihdejärjestelmien vuoksi, mikä vaikuttaa suosittuihin malleihin, kuten Camry, RAV4, Highlander, Tundra ja Lexus-vastineet, sekä pienempiin moottorin romun ja turvavyöongelmien vuoksi tehtyihin takaisinkutsuihin.
- Anonyymi
Sähköautotkin ovat aivan resuja.
Consumer Reports arvioi Vw ID.4:n vähiten luotettavaksi
Consumer Reports arvioi Vw ID.4:n vähiten luotettavaksi akku- ja latausongelmien vuoksi. Se sijoittui aivan pohjalle JD Powerin vuoden 2025 alussa julkaisemassa ajoneuvojen luotettavuustutkimuksessa.
https://autos.yahoo.com/ownership/articles/consumer-reports-ranked-vehicle-least-223000411.html
Koeajossa järkyttävän resu Vw ID.5
Tälläista potaskaa yhä edelleen.
Volkswagen ID.5 koeajossa: verhoilu repsottaa, ohjelmisto ei toimi – miksi helposti likaantuva ratti on valkoinen? https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/1512c922-d0ca-40a7-ac1f-e9e58f41c5b7- Anonyymi00024
Skoda Enyaq on täysin resu sähköauto.
Skoda Enyaq piti käyttää 30 kertaa huollossa 2 vuoden aikana pienillä kilsoilla. Sähköauto on lähes huoltovapaa, mutta Skoda ei ole.
https://moottori.fi/uutinen/uudehko-skoda-enyaq-on-vaatinut-yli-30-huoltokayntia-kahdessa-vuodessa-autoliikkeet-eivat-suostu-ostamaan-autoa-vikojen-vuoksi/ - Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Skoda Enyaq on täysin resu sähköauto.
Skoda Enyaq piti käyttää 30 kertaa huollossa 2 vuoden aikana pienillä kilsoilla. Sähköauto on lähes huoltovapaa, mutta Skoda ei ole.
https://moottori.fi/uutinen/uudehko-skoda-enyaq-on-vaatinut-yli-30-huoltokayntia-kahdessa-vuodessa-autoliikkeet-eivat-suostu-ostamaan-autoa-vikojen-vuoksi/Kyllä Enyaq on huoltovapaa mutta ei korjausvapaa. Ei ole tarvetta määräaikaishuolloille kun auto on jatkuvasti pajalla.
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Kyllä Enyaq on huoltovapaa mutta ei korjausvapaa. Ei ole tarvetta määräaikaishuolloille kun auto on jatkuvasti pajalla.
Hajalla, pajalla.
- Anonyymi00027
Eilen teholaturilla (käytiin matkan varrella ostoksilla Heinolan Cittarissa). Pakkasta -7 ja 77 kWh akku latautui 30 % > 93% ~20 minuutissa. Mikä siis mahtaa olla se ID:n ongelma?
Akku oli toki optimoitu, eli esilämmitetty. - Anonyymi00028
Miten suomesta edes löytyy henkilöitä jotka kelpuuttaa ID mallin jossa aina mopoauton mittaristo? Siis uskomatonta, miten sellaisella kehtaa edes ajaa saati maksaa kymppitonneja? Eiköhän se mittariston laatu jo kerro riittävästi lopustakin autosta? Kaikki tehty niin halvalla kuin pystyy joten ilmankos näiden hinnat sulaa hetkessä. Siinä sitä halpaa ajoa taas.
- Anonyymi00029
Mopoauton mittaristo, en ymmärrä?
ID4
- Anonyymi00030
On siinäkin muka Teslan tappaja. Ainoa luotettava sähköautomerkki on jatkossa Toyota.
- Anonyymi00032UUSI
Toyota kulkee kaikkien edellä.
- Anonyymi00033UUSI
Tää on hauska, kerro lisää😂
- Anonyymi00034UUSI
Anonyymi00032 kirjoitti:
Toyota kulkee kaikkien edellä.
Yleensä tojota on aina jonon kärjessä, pitkä mateleva jono takanaan.
- Anonyymi00036UUSI
Anonyymi00033 kirjoitti:
Tää on hauska, kerro lisää😂
Nuori, nuorekas, moderni ja ympäristöarvoja kunnioittava autonvalmistaja Toyota on johtanut automaailman teknistä kehitystä yli kaksi vuosikymmentä, vaikka sen ensimmäiset autot 1930-luvulla olivatkin kopioita muista. Se on tuonut markkinoille ensimmäisenä hybridin, ladattavan hybridin Euroopan markkinoille, toimivan vetyauton, nykyaikaisen sähköauton RAV4 EV:n jo vuonna 1997. TuolloinTeslaa ei ollut olemassakaan. Nyt se on tuomassa markkinoille ensimmäisenä energiatiheydeltään suuret kiinteän olomuodon (solid state) akut tuleviin sähköautoihinsa.
Toyota kertoi ensimmäisenä autonvalmistajana julkisuudessa, eli alkuvuodesta 2007, kehittävänsä ladattavaa hybridiä, mutta koeajoi sitä kuusi vuotta eri puolilla maailmaa varmistaakseen tapansa mukaan täydellisesti sen laadun ja toi sen Euroopan markkinoille vasta keväällä 2012.
Toyotalla on 24.000 patenttia, jotka liittyvät sähköistettyihin autoihin, etenkin hybrideihin. Sillä on 5680 vetytekniikkaan liittyvää ja 1400 autonomiseen ajamiseen liittyvää patenttia. Autonomiseen ajamiseen liittyviä patentteja sillä on näin ollen kaksi kertaa enemmän kuin seuraavana olevalla autonvalmistajalla.
Toki jotain kehitelmiä noista edellä mainituista autoista on ollut muillakin, mutta ne eivät ole olleet varteenotettavia ja ne eivät ole menestyneet markkinoilla. Niistä on turha tähän perään kirjoitella. Ne eivät kuitenkaan himmennä edellä olevaa totuutta, jonka Toyotan valtavat patenttien määrät vahvistavat.
Edellä olevaa taustaa vasten Toyotasta tulisi puhua nuorekkaana, modernina, innovatiivisena ja ympäristöarvoja kunnioittavana autonvalmistajana, eikä yrittää lyödä tarkoitushakuisesti siihen vääriä leimoja.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1584555Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville734317Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133466Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1313068- 1882782
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391797- 721572
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka591513Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1191270IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181185