Kun tulee irtisanomisia, heti saadaan piiitkä saikku. Kun joudutaan pomon puhutteluun tai ojennetaan jossain mitä henkilö on työssään tehnyt väärin, ei muuta kun pitkä saikku. Huvittavasti naissukupuolta pidetään parempana ihmissuhteissa ja kommunikaatiossa!
Naisalojen toiminta
4
256
Vastaukset
- Anonyymi
Mielensäpahoittaminen ei ole sairaus !
- Anonyymi
Nsisvaltaisten alojen sairauslomien syy on useimmiten tuki- ja liikuntaelinsairaus. Toinen syy työstä poissaoloihin on perhevapaat.
Kolmas syy on muut pitkäaikaissairaudet kuin tuki- ja liikuntaelinsairaudet.
Vasta jonon häntäpäässä ovat flunssat/ vatsataudit ym.
Terveisin hiljattain tekonivel asennettu..- Anonyymi00003
Naisvaltaisten alojen suurimmat sairaslomien syyt löytyvät korvien välistä, masennus, ahdistus yms. Kummallista, että "unohdit" kokonaan tilastollisesti suurimman syyn.
- Anonyymi00004
Totta. Naisvaltaisella alalla pitkään työskennelleenä allekirjoitan tuon. On myös naisia jotka ovat kipeänä aina vuosiloman molemmin puolin niin heillä on ihan hyvän pituinen kesäloma vuodesta toiseen. Ja on naisia jotka eivät esimerkiksi kymmenen vuoden työsuhteen aikana ole täyttä työviikkoa olleet töissä kuin muutaman kerran. Itse frouva sairastaa vatsataudin tai flunssan kerran kuussa ja sitten kaikki kolme lasta siihen perään jokainen vuorollaan eli tavallinen flunssa on käytännössä aina 2 viikon poissaolo. Monen monta kertaa vuoden aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit435329Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4134613Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483849KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1643170Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182098Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512022- 1251950
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241479