Älä anna rahaa

Anonyymi-ap

Monet hyväntekeväisyyteen eivät mene siihen tarkoitukseen kuin voi mainoksen mukaan olettaa. Esimerkiksi jonkin eläinsuojelu mainostanut jääkarhujen elinolojen henkientyneen kun jäätä ei ole ja kerjäävät rahaa. Styroksilevyilläkö he korjaa asian?

Sitten auttamiset naisiin keräykset Ukrainaan? Pitääpä sitten kysyä onko maa oikein auttamisen arvoinen jos rahaa täytyy kerätä kun maassa haetaan naisia? Todellista todistetusti on maan oleva erittäin korruptoitunut, rahaa uponnut taskuihin? Aivan taatusti rahat eivät mene naisten auttamisiin vaan ylisuuriin palkkoihin ja muuhun?

Suomessa joskus kun kerätty yhteisvastuukeräyksessä rahaa niin kysyessä kerääjältä mihin menee, vastaus oli noin 20% suomalaisille köyhille, kehitysmaihin 40% ja muuhun ulkomaalaisten auttamisiin 40%.

Nykyisin köyhiin suomalaisiin ei kerätä eikä juurikaan valtio auta. Suomeen tuotu suuret määrät Ukrainan sodassa vaikeasti vammautuneita, siksi terveydenhuolto on perheelleen ja jonot pitkiä. Lisäksi hyvin lyhyessä ajassa Suomeen muuttanut huonojen maiden heikoista terveyden huollosta ainakin 400 000 ihmistä, ei ollut kauan kun väkiluku oli noin 5 000 000 Suomessa nyt jotain 5 660 000? Terveyden huollon kulut pysyneet kohdistettuna suunnilleen paikoillaan, vain erirahoituksella hoidetaan pakolaiset ja ukrainalaisten asuttaminen, soskulut ja sairaalakulut + sotilaskulut siis ainaki 1miljardi vuodessa!?

4

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Suomi on pakolaisten auttamiskeskus. Esimerkiksi Tampereen joku kaupungin työntekijä sanoi suunnilleen näin:"pakotettu otetaan liikaa pakolaisia, joka johtanut kaupungin kulujen kasvuun. Saadut valtion rahoitusta ei kata pakolaisten kokonaiskuluja." On se hirveätä kun kunnat, kaupungit kärsii pakolaistulvasta. Täytyy olla kyseessä jokin erityinen poliittinen syy "tilata Suomeen liikaa köyhiä?" Lisäksi köyhät opiskelijat EU alueen ulkopuolelta kuormittavat pahasti!

      • Anonyymi00002

        Ajat sitten lopettanut. Ei senttiäkään. Pakkolahjoitus tapahtuu jo verojen kautta. Ainoa mihin voisin jonkun euron antaa olisi ehkäisyvälineisiin maihin jossa tehdään enemmän lapsia kun pystytään syöttämään. Lapsia aletaan tekemään jo 10-14 vuotiaana.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Ajat sitten lopettanut. Ei senttiäkään. Pakkolahjoitus tapahtuu jo verojen kautta. Ainoa mihin voisin jonkun euron antaa olisi ehkäisyvälineisiin maihin jossa tehdään enemmän lapsia kun pystytään syöttämään. Lapsia aletaan tekemään jo 10-14 vuotiaana.

        Jokainen voi lähettää slummialueella kortsuja, eikä vaikea löytää osoitetta. Osoitteen noin suurinpite löytyy kun katsot vaikkapa Googlen kartasta taivaalta kuvaa slummialueesta. Kumit vain kirjekuoreen ja vastaan ottajat ihmettelee mitä nuo on, mihin niitä käytetään?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      78
      2380
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      51
      2281
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2055
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1831
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      88
      1344
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      79
      1194
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      306
      1113
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      346
      1082
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1005
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      103
      972
    Aihe