Veteraanikansanedustaja Pentti Kettunen ps. Kajaanista on lähettänyt Valtioneuvostolle ja eduskuntaryhmille ehdotuksen, että lainsäädäntöä muutettaisiin siten, että Saamelaisille tulisi yhden (1) kansanedustajan kiintiö Suomen Eduskuntaan. Perusteluina Kettunen esittää, että Saamelaiset ovat Suomen alkuperäiskansa ja heillä on oikeus omaan kansanedustajaan siinä missä se on Ahvenanmaallakin. Tämä olisi mitä parhain anteeksipyyntö niistä vääryyksistä, joita Saamelaiset ovat aikojen saatossa kokeneet.
Onko hyvä vai huono ehdotus?
12
367
Vastaukset
- Anonyymi00001
- Tuo on parempi ehdotus, kuin pelkkä anteeksipyyntö, ahvenoille syydetään rahaa, mutta ne mieluimmin haluaa eriytyä Suomesta ja luovat suhteita ruotsiin.
- Anonyymi00002
Tässä tilanteessa on syytä opetella sanontoja tuolla Paatsjoen kairassa:
Haben sie cigarette, shocolate und konjak tai Do you have any cocaine.
Tulevaisuus on tuon näköinen! - Anonyymi00003
Saamelaiset ei ole kokenut väärinkäytöksiä, päin vaistoin nämä porot terrorisoi aivan irvokaasti koko saamenmaata! Saamelaisten pitäsi PYYTÄÄ ANTEEKSI.
- Anonyymi00004
Anteeksipyynnöt ovat turhuuksien turhuus.
- Anonyymi00006
Kuten sanottu anteeksi ei voida pyytää. Jos on sortajia ollut ovat jo haudassa.
- Anonyymi00007
Kettusesta pormestari siuttajoelle.
- Anonyymi00008
Sosiaalidemokraatit eivät hyväksy omaa kansanedustajaa saamelaisille - näin vastasi demarien edustaja.
- Anonyymi00012
Kyllä jos saamme näkkälän.
- Anonyymi00009
Joo sopii minulle HOLOLLE.
Yhdenvertaisuuslain mukaan ME TURJAKKEET SAADAAN MYÖS ALKUPERÄISKANSANA OIKEUS OMAAN KANSANEDUSTAJAAN JOKA EDUSTAA SEKÄ AJAA MEIDÄN OIKEUKSIA.- Anonyymi00010
Lisään, että Koltta-Karjalaisetkin varmaan haluavat myös oman EDUSTAJAN.
Minä Holo en ala heitä syrjimään enkä muitakaan vähemmistöjä TURJAKKEENA vaikka MEITÄ EI OIKEIN SUVAITA. - Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
Lisään, että Koltta-Karjalaisetkin varmaan haluavat myös oman EDUSTAJAN.
Minä Holo en ala heitä syrjimään enkä muitakaan vähemmistöjä TURJAKKEENA vaikka MEITÄ EI OIKEIN SUVAITA.Ano olis hyvä jos selviää rintamalta.
- Anonyymi00011
Olihan yllätys, että TAAS SYRJITÄÄN MINUA HOLOA JA NÖSSYKKÄ MÖSSYKKÄ MIESTÄNI, KOSKE ME OLLAAN TURJAKKEITA!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887