Tokikaan en hakenut mitään tärkeää, viiniä ja nikotiinia. Eli ei ollut pakollinen reissu.
Kuitenkin katsoin ikkunasta, että on aurattukin ja lähdin innosta puhkuen lompsimaan. Pyh! Oli vain aurattu se jäätikkö esiin. Edelleen ne sulan aikana kylvetyt sorat ovat siellä jään SISÄLLÄ.
Uutta soraa ei tietenkään oltu laitettu. Hyvinhän ne entisetkin on pysyneet paikallaan... kuitenkaan ei siinä vielä kaikki. Toki katulamppuihin on asennettu valonsäästölamput.
Kyllä siinä yksisilmäisellä, tasapainovammaisella oli jännää. Hyvähän se on, että kaupunki järjestää ilmaista jännitystä. Illalla vielä jännä lottoarvonta. Lauantait on jänniä päiviä.
>simiti<
Olipas jänskä kauppareissu
9
166
Vastaukset
Siis.. nastat alle mennessä ja tullessa. Mä en kulje talvella ollenkaan ilman nastoja.. ei tuu muuten mitään. Sen verran mullakin on tasapainohäiriötä ja nastat on ihan must.
- Anonyymi00001
Sen verran pitäisi edes yrittää katukunnossapitoa, että voi mennä ilman nastoja. Jos kaupunki ostaa ja tuo mulle kotiin irroitettavat nastapohjat, niin sitten ok.
>simiti< - Anonyymi00002
Anonyymi00001 kirjoitti:
Sen verran pitäisi edes yrittää katukunnossapitoa, että voi mennä ilman nastoja. Jos kaupunki ostaa ja tuo mulle kotiin irroitettavat nastapohjat, niin sitten ok.
>simiti<Niin ja tokihan niillä saa lompsia kaupassakin? Vai meneekö kaikki jälleen hankalannaksi ja ulkoistetaan kaikki jälleen yksilön itsensä hoidettavaksi?
>simiti< Anonyymi00002 kirjoitti:
Niin ja tokihan niillä saa lompsia kaupassakin? Vai meneekö kaikki jälleen hankalannaksi ja ulkoistetaan kaikki jälleen yksilön itsensä hoidettavaksi?
>simiti<No, nastat on vähän kuin heijastin. Halpa henkivakuutus.
Toki voi jäädä valittamaan katukunnossapidosta, ja liukastella jäisillä, hoitamattomilla teillä tai sijoittaa 150,- kunnon nastakenkiin.
Ihan on oma valinta.
Se katukunnossapito ei ole koskaan valittamalla parantunut. Niin valitettavaa kuin se onkin.- Anonyymi00003
Pikku-pirpana kirjoitti:
No, nastat on vähän kuin heijastin. Halpa henkivakuutus.
Toki voi jäädä valittamaan katukunnossapidosta, ja liukastella jäisillä, hoitamattomilla teillä tai sijoittaa 150,- kunnon nastakenkiin.
Ihan on oma valinta.
Se katukunnossapito ei ole koskaan valittamalla parantunut. Niin valitettavaa kuin se onkin.Ei siellä nyt niiiiiin liukasta ollut. Ei oikeastaan edes lipsunut kertaakaan. Mutta oli kuitenkin jännä reissu, kun ei nähnytkään mitään.
Tokihan yhtenä talvena olisi ollut nastakeli. Silloin otin ja lähdin rullailemaan rollaattorillani ja ongelma oli ratkaistu.
Voihan se olla, jos joskus Prisman kotiinkuljetus suostuu myymään nastapohjia, niin voin harkita. Vielä ei ole ollut valikoimassa????
>simiti< Anonyymi00003 kirjoitti:
Ei siellä nyt niiiiiin liukasta ollut. Ei oikeastaan edes lipsunut kertaakaan. Mutta oli kuitenkin jännä reissu, kun ei nähnytkään mitään.
Tokihan yhtenä talvena olisi ollut nastakeli. Silloin otin ja lähdin rullailemaan rollaattorillani ja ongelma oli ratkaistu.
Voihan se olla, jos joskus Prisman kotiinkuljetus suostuu myymään nastapohjia, niin voin harkita. Vielä ei ole ollut valikoimassa????
>simiti<Nastapohjat on si taas liukkaita sisätiloissa. Pitää olla kunnon kengät joissa myös kuminastoja.
No ymmärrän tuon jännäkakka-aspektin. Pimeää ja mahdollisesti liukasta. Mut sä selvisit, eikös se ole tärkeintä?- Anonyymi00004
Pikku-pirpana kirjoitti:
Nastapohjat on si taas liukkaita sisätiloissa. Pitää olla kunnon kengät joissa myös kuminastoja.
No ymmärrän tuon jännäkakka-aspektin. Pimeää ja mahdollisesti liukasta. Mut sä selvisit, eikös se ole tärkeintä?On sitä selvitty "jännemmistäkin" paikoista ihan kesäkelillä. Toki on tullut pieniä sivuvaikutuksia. 🤣
>simiti<
- Anonyymi00005
Olen miettimyt monesti, että miten ennen kadut oli mukamas paremmin hoidettu kuin nyt ja miksi.
Tietysti yksi kone/työntekijä hoiti vähemmän alueita. Eli ihmisiä oli töissä enemmän.
Mutta nykyään autoja paljon enemmän ja paljon enemmän liikennettä myös öisin.
Kelitkin muuttuneet huomattavasti. Sellaisia erikoisia sääilmiöitä ememmän. Viime talvena mm. Oli ensin suojakeliä, satoi vettä ja yks kaks käänsi pakkaselle ja satoi pakkaslunta paljon.
En muista ikinä olleen niin vaikeaa keliä liikkua ulkona kaatumatta. Tasaisuus ja rauhallisuus keleissä on kadonnut...tai niin luulee.
Btw. Noin vajaa sata vuotta sittenkin on ollut yhtä lauha talvi...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6202364Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,281182- 1091138
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki101016- 92916
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101875Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?91787Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759- 64741
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e229623