Tilanne on seuraava. Takana noin 10 vuoden lapseton avioliitto, josta mies haluaa avioeron, nainen ei. Omaisuutena yhteinen omakotitalo, joka on pakko myydä. Onko naisella minkäänlaista oikeutta kieltäytyä maksamasta kiinteistönvälittäjän palkkiota muita myynnistä aiheutuvia kustannuksia juristin palkkioita, koska hän ei halua eroa?
Käytännön kysymys
???
71170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
minä olen tätä mieltä
myös oma osuus laskusta. Suosittelen hankkimaan oman lakimiehen/ naisen. Maksat sitten omat kulusi, eikä tule erehdyksiä omaisuuden jakoon, kun on molemmilla omat systeemit.
Kiinteistönvälittäjä laskuttaa arvioinnista, jos ette muuten käytä hänen palvelujaan. Jos annatte kiinteistönvälittäjälle asunnon myyntiin, niin kulut otetaan kauppasumman päältä.
Tiedän, että palkkio vähennetään kauppasummasta mutta onko minulla mitään perustetta sanoa pankille, että miehen shekistä sitten vähennetään kiinteistönvälittäjän palkkio? Eli minun shekkini on siis hiukan suurempi. Todennäköisesti on meinaan pakko käyttää kiint.välittäjää.
Entä muut kulut? Talon myynnistä pitää esittää sitä ja tätä todistusta ja paperia. Voinko vaatia mitenkään, että mies maksaa ne?
varat miinus velat ja loppu jaetaan puoliksi. Eli et voi saada isompaa summaa kuin puolisosi vaikka et eroa haluakaan.
Pyytäkää useampi kiinteistönvälittäjä arvioimaan. Ne palveluthan ovat ilmaisia. Sitten palkkaatte sen, joka on miellyttävin/totuudenmukaisin.
Kyllä sinun on oma osuutesi valitettavasti maksettava. Voithan sinne pankkiin sanoa mitä vaan, jos miehesi siihen suostuu.
Kannattaako pyristellä vastaan, jos toinen on tuota mieltä? Eihän tuollaisesta pakkosuhteesta enään mitään koskaan tulisi. Helpommalla/halvimmalla pääsette, kun eroatte ajoissa ilman suuria riitoja...ne kun rokottavat aina kukkaroa.
En minäkään halunnut erota. Harasin eroa vastaan kynsin hampain.
En edes ajatellut kysymääsi asiaa, mutta maalaisjärkeni sanoo, että kauppasumma-kulut laitetaan puoliksi.
Ehkä laki joskus muuttuu niin, että osituksessa otetaan huomioon eron hakija.
Entäpä tilanne, jos toinen pysytyisikin lunastamaan talon itselleen. Varainsiirtoveron joutunee taasen maksamaan, koska lunastaja, joutuu ottamaan lisää lainaa maksaakseen toisen ulos??