VALEtyöpaikat jooh, eilen olikin MOT-dokumentti noista.

Anonyymi-ap

Olen itsekin joskus huomasin että samasta työpaikasta voi olla 5:n kappaletta erillistä ilmoitusta.
5 eri työnvälitysfirmaa, jokainen ilmoittanut saman työpaikan.

Eli siis niin todellinen työpaikkojen määrä vaihtelee tilastojen määrästä noin 50%...75% on oikeasti työpaikkoja.

Karkeasti ottaen nyt on siis noin 245000kpl vapaata työpaikkaa Suomen valtiossa.

4

253

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Eikö työnataja saa hakea työntekijöitä kuin yhdestä paikasta? Mihin tämä ajatus perustuu?... Atteleppa ite asiaa ajan kanssa, istut ensin ja mieti!

    • Anonyymi00002

      Todellakin valetyöpaikkoja, siis nykyisin suuri osa esim. työmarkkinatorin ilmoituksista on vuokrafirmojen alaisia. Nämä keksii olemattomia työpaikkoja ilmoituksiinsa haaliessaan työttömiä pakkorekisteröinneissä listoilleen. Samat paikat on melkein heti uudelleen haussa, kun edellinen hakuaika on loppunut. Ilmoitus haiskahtaa heti, jos siinä ei ole kerrottu mitään hakijafirman nimeä tai sijaintia, tai nekin voi olla keksittyjä. Voi tietenkin olla mahdollista, ettei vuokrafirmat halua myöskään että hakijat ottaisi suoraan yhteyttä vuokrafirman ohi työnhakijayritykseen. Hakija joutuu siis laittamaan sokkona hakemuksen. Mutta ainakin näillä saa kätevästi täytettyä työnhakuvelvollisuuden ja itsensä voi ja kannattaa poistaa firman rekisteristä heti kun haku on ohi.
      Toki kannattaa viimeiseen saakka välttää vaivalloisia hakuja näiden kautta, jos vain jollain muulla saisi pakkohaun täytettyä.

      • Anonyymi00004

        Työmarkkinatorin "työpaikkailmoituksista" suurin osa on pyörinyt samansisältöisinä avoimissa hauissa jo ainakin 10 vuotta putkeen alkaen aina mol.fi sivujen ilmoituksista. Siihen johonkin yhteen metallialan firmaan haetaan ikuisesti työntekijää koska kymmenessäkään vuodessa ei ole sopivaa tekijää löytynyt? Ja samat ilmoitukset eri firmoilla aina tuplana ja triplana, jopa neljään tai viiteen kertaan.

        KAIKKI mitä Suomen työelämästä ja työttömyydestä puhutaan on valetta. Aivan kaikki.

        Oli asia mikä tahansa vähän kun pintaa raaputtaa niin pinnan alta löytyy pelkkää paskaa. Työnhaku on kuin tyhjän kauhomista.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe